Sisejulgeolekuõpe gümnaasiumis toob Valgasse mitmeid noori julgeolekutöötajaid ({{commentsTotal}})

Vajadus ümbritsevaid ohtusid õigesti hinnata üha kasvab, samuti saab koolis teadmisi vabatahtliku päästja või abipolitseiniku tööst. Valga on üks neid linnu, kust järjest enam noori suundub õpinguid jätkama sisekaitseakadeemiasse ja selle lõpetamisel tullakse kodukanti tagasi.

Valga on üks neid linnu, kust järjest enam noori suundub õpinguid jätkama sisekaitseakadeemiasse ja selle lõpetamisel tullakse kodukanti tagasi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valgas on sisejulgeolekuõpe jaotatud kõigile kolmele gümnaasiumiaastale - alustatakse riigikaitsest, siis politsei- ja piirivalveteema ning lõpuks päästeteenistus. Toimuvad välilaagrid.

Valga gümnaasiumi õpilane Ly Joakit ütles, et see loob eeldused edasiõppimiseks ja annab aimu sellest tööst. "Kuid teada saab ka, mis õigused sul on, kuidas käituda. See aitab edasises elus tänaval liikudes, saad aidata teisi ja kaitsta ennast," rääkis õpilane.

Täna koostöös sisekaitseakadeemiaga peetud siseturvalisuse päeval sai otsida kadunud inimesi, koostada fotorobotit, leida illegaalset kaupa ja proovida päästjariietust. Sisekaitseakadeemias õpib praegu kaheksa Valgast pärit kadetti.

"Kui mina õppisin, siis oli riigikaitse kursus, mille ma läbisin. Ja ma arvan, et see oli ka üks boonuseid, miks kooli sisse sain, seal vaadati seda ja see on hea märk. Riigikaitse andis varakult ettevalmistusi õigusaladeks," ütles sisekaitseakadeemia päästekolledži kadett Martin Kõiv.

Osa kadette on praegu Valgas praktikal ja lõpetamise järel saavad paljud neist kodukandis ka töö.

Valga politseijaoskonna juht Tiit Allik ütles, et seda tuleb kaaluda, sest selle aasta jooksul on tulemas Valgamaale tagasi seitse kadetti. "Meil tuleb teha valikuid, kes nüüd meiega liitub ja meie juures turvalisust tagab, ja kes natuke kaugemal."

13 kooli, kus koostöös siseakadeemiaga praegu sisejulgeolekut õpetatakse, jagunevad kõigisse Eesti piirkondadesse. Nende arv enam ei suurene, ehkki noorte huvi küll ja järjest enam on neid, kel akadeemiasse õppima minnes on eelteadmised juba olemas.

Sisekaitseakadeemia nõuniku Priit Männiku sõnul on koolis toimuv õpe teoreetilis-praktiline. "Enamus õpet toimub kas politseiprefektuuris või kohalikus päästekomandos. Ja õpetajaiks on kohalikud päästjad ja politseinikud-piirivalvurid. Sisekaitseakadeemia enda õpetajad ei õpeta. Kuid laagrid viivad läbi meie õpetajad ja kadetid," seletas ta.

Valgamaal on sisejulgeoleku vallas töötades mitu eripära, peamine neist on piir Lätiga.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema