Soome plaanib kuni paari tuhande inimese peal kodanikupalga maksmist proovida ({{commentsTotal}})

{{1460108767000 | amCalendar}}

Soomes kaalutakse kodanikupalga katsetamist alates järgmisest aastast: kodanikupalk peaks osaliselt asendama praegusi toetusi ja motiveerima tööpakkumiste vastuvõtmist.

Meie mõistes kodanikupalga ehk soome sõnastuses põhisissetuleku töörühma ettepaneku kohaselt võiks kodanikupalk olla umbes 550 eurot, mida saaksid kõik tööealised inimesed sõltumata sellest, kas nad käivad tööl või mitte, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Töörühma juht Olli Kangas ütles, et on viimaste päevade jooksul saanud juba palju vihaseid telefonikõnesid, et see summa on Soomes äraelamiseks liiga väike.

"See 550 eurot on enamvähem see summa, mida saavad praegu toetustena töötud või haiguslehel olevad inimesed, kellel ei ole enne seda tulusid olnud. Seega miinimum. Sellele lisanduksid veel muud sotsiaaltoetused, näiteks eluasemetoetus," selgitas Olli Kangas.

Üks eesmärk on, et väheneks bürokraatia ja inimeste jooksutamine ühe ametniku juurest teise juurde - praegu maksab sotsiaaltoetustega tegelev KELA sadat mitmesugust toetust.

Kodanikupalgaga tahetakse hõlmata need toetused, mida saab kõige rohkem inimesi, ütles Kangas.

Teine eesmärk on aga julgustada inimesi tööle minema. "Praegu on nii, et kui töötu abiraha saav inimene võtab vastu lühiajalise töö, siis jääb ta abirahast ilma. Seetõttu on olukord praegu selline, et paljud töötud ei taha lühikest või madala palgaga tööotsa vastu võtta, sest see toob kaasa ilmaaegu bürokraatiat ja vaeva. Kardetakse ka, et nii jäädakse abirahast lõpuks päris ilma," rääkis töörühma juht Olli Kangas.

Opositsioonipoliitik, sotsiaaldemokraat Tytti Tuppurainen peab bürokraatia vähendamist õigeks, aga niinimetatud kodanikupalka ei toeta.

"Miks peaks seda maksma kõigile, nii hea palgaga parlamendiliikmetele, kui suurepalgalistele ettevõtte juhtidele - see on liiga tugev meede meie praeguste probleemide lahendamiseks," leiab Tuppurainen.

Olli Kangas selgitas, et palgasaajatele tasandatakse see maksudega. Kodanikupalka hakataks maksma senisest toetuste jaoks määratud rahast, aga Olli Kangas ütles, et sellest tegelikult ei jätku, juurde oleks vaja umbes kümme miljardit eurot ja ilmselt tuleks tõsta makse.

Kodanikupalka on plaanis esialgu proovida kahe aasta jooksul alates järgmisest aastast umbes 1800 juhuslikult valitud inimese peal.

KELA loodab, et leitakse võimalus suurendada katsealuste arvu kümne tuhandeni, siis oleks tulemusest rohkem kasu.

Kas seda kodanikupalka võiks saada ka Soome kolinud eestlane? Olli Kangas ütles, et see on veel ebaselge: "See sõltub lõppude lõpuks Euroopa Liidu otsusest, kui kiiresti hakkavad sotsiaaltoetused laienema riiki kolivatele inimestele ja kui kaua neid pärast riigist lahkumist veel makstakse," ütles Kangas.

Soome valitsus peaks otsuse tegema lähiajal, kas järgmisest aastast hakatakse kodanikupalka proovima või mitte. Olli Kangas ütles, et ka temal endal ei ole veel selget seisukohta, kas kodanikupalk oleks hea lahendus või mitte.

Toimetaja: Priit LutsTallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas.
Veel üks uuring ennustab Keskerakonna edu kohalikel valimistel

Kui juunis toimuksid kohalikud valimised, siis võidutseksid neil Keskerakond ning valimisliidud ja üksikkandidaadid, selgus BNS-i ja Postimehe tellimusel uuringufirma Kantar Emor poolt juuni keskel läbiviidud uuringust.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema