USA senat kaalub Venemaaga infosõtta astumist, kongress viib läbi erijuurdlust Vene mõjutusrahast Euroopa riikides ({{commentsTotal}})

USA senat arutab eelnõud, mille alusel loodaks Info analüüsi ja vastutegevuse keskus, mis peaks astuma vastu valeinfole ja propagandale, millega püütakse eksitada USA ja muu maailma avalikku arvamust. Uus keskus hakkaks abi andma ka nende liitlasriikide meediaorganisatsioonidele, mis on kõige otsesemalt Vene propagandamasina sihikul. Seega võidakse suure tõenäosusega soovida toetada ka Eesti meediat.

Üks eelnõu koostajaid, Connecticuti demokraadist senaator Chris Murphy ütleb, et Ühendriikidel on viimane aeg hakata ennekõike Venemaalt lähtuvat infosõda tõsisemalt võtma, sest valeinforünnakud võivad hakata ohustama nii USA kui ka ta liitlaste julgeolekut.

"Venemaa on muutnud informatsiooni relvaks ja peab Euroopas propaganda ning valeinfo abil sõda. USA ei peaks Venemaale samaga vastama, kuid peame looma võimsuse rääkida tõtt näiteks Ukrainas toimuva kohta ja lükata tagasi valenarratiiv, mida levitavad sellised kanalid nagu Russia Today, aga kaudselt ka paljud kolmanda sektori "objektiivsed" meediakanalid, mida Venemaa rahastab.

USA senaatori sõnul on Venemaa loonud Euroopas ulatusliku võrgustiku organisatsioone, mis avalikku arvamust eksitavad ja Moskvale sobivas suunas kallutavad.

"Minge ükskõik kuhu Euroopas ja näete, kuidas Vene rahaga toetatakse poliitilisi parteisid,
kolmanda sektori organisatsioone ja meediakanaleid. Kõige selle eesmärk on tekitada rahvas arvamus, et Putini valitsuse levitatav Vene propaganda kujutab endast objektiivsed uudiseid. USA peab aitama Euroopal lüüa tagasi Venemaa poolt relvaks muudetud informatsiooni," märgib

Seda, et Venemaa praegune infosõda on erakordselt ulatuslik, kinnitavad ka USA sõltumatud uurijad ja Vene opositsiooni esindajad.

"Mida näeme ja loeme lehtedes või ajakirjade kaantel, on vaid jäämäe tipp. Tegelikkuses on varjatud, läbipaistmatud mustamiskatsed ulatuslikumad. Ja kõik on seotud Vene rahaga," nendib mõttekoja Atlantic Council analüütik Agnia Grigas.

"Seda raha ei anta niisama, kõik dokumenteeritakse. Iga kopikas on arvel. Arvan, et kõigi välismaistele partneritele saadetud summade kohta on arvepidamine. Huvitav oleks kunagi seda arvepidamist näha. Ma ei kahtle, et see päev tuleb," lisab aga ajakirjanik ja Vene opositsioonitegelane Vladimir Kara-Murza.

Lisaks USA seadusandjate soovile luua vastustruktuur infosõjas Venemaa ja Hiinaga, toimub Ühendriikides praegu kongressi palvel ka erijuurdlus selle kohta, kuidas Venemaa on viimase aastakümne jooksul salaja rahastanud mitme Euroopa riikide poliitilisi parteisid ja kolmanda sektori organisatsioone.

Seni on selle juurdluse raames riikidest nimetatud Prantsusmaad, Hollandit, Austriat, Ungarit ja Tšehhit.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.

Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics