Veebruaris tõusis eksport aastaga seitse protsenti, import viis protsenti ({{commentsTotal}})

{{1460352927000 | amCalendar}}

Kaupade eksport kasvas tänavu veebruaris võrreldes eelmise aasta veebruariga seitse protsenti ja kaupade import viis protsenti, ekspordi kasvust kolmandiku andis Eesti päritolu toodete ekspordi kasv.

Veebruaris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 0,9 miljardi euro väärtuses ning imporditi Eestisse 1,1 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 140 miljonit eurot, mullu veebruaris 151 miljonit eurot, teatas statistikaamet.

Veebruaris olid kaupade ekspordi peamised sihtriigid Rootsi, mille osatähtsus oli 20 protsenti, Soome 16 protsenti ja Läti üheksa protsenti. Eksport kasvas enamikesse peamistesse sihtriikidesse, kõige enam Rootsi ehk 23 miljoni euro võrra, Kanadasse 20 miljoni euro võrra ja Soome 12 miljoni euro võrra. Eksport kahanes enim Hollandisse ehk 16 miljoni euro võrra.

Kaupadest eksporditi enim elektriseadmeid, puitu ja puittooteid ning mitmesuguseid tööstustooteid. Veebruaris kasvas peaaegu kõigi kaubajaotiste eksport. Enim kasvas väljavedu kolmes kaubajaotises: 1) mitmesugused tööstustooted (kus kasvu panustasid enim kokkupandavad ehitised), 2) transpordivahendid (vastavalt sõiduautod) ja 3) elektriseadmed (vastavalt andmesideseadmed). Kahanemine toimus mehaaniliste masinate kaubagrupis.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas veebruaris ekspordist 70 protsenti ning võrreldes mullu veebruariga kasvas Eesti päritolu kaupade eksport kolm protsenti. Eesti päritolu kaupade osatähtsus oli Eesti kümnest peamisest ekspordi sihtriigist suurim Taani ehk 94 protsenti ja Suurbritanniasse 89 protsenti ning väikseim Venemaale ehk 20 protsenti eksporditud kaubas. Eesti päritolu kaubad on Eestis toodetud ja töödeldud kaubad.

Veebruaris imporditi kõige enam kaupu Soomest ehk osatähtsus oli 13 protsenti, Saksamaalt 11 protsenti, Lätist üheksa protsenti ja Rootsist üheksa protsenti. Võrreldes eelmise aasta veebruariga kasvas kõige enam import Saksamaalt ehk 18 miljoni euro võrra, Lätist 14 miljoni euro võrra ja Rootsist 13 miljoni euro võrra. Samal ajal vähenes enim import Venemaalt 19 miljoni euro võrra.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, mehaanilisi masinaid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning transpordivahendeid. Enim suurenes mehaaniliste seadmete ja transpordivahendite sissevedu. Samas vähenes oluliselt mineraalsete toodete sissevedu.

SEB analüütik Mihkel Nestor kommenteeris "Aktuaalsele kaamerale", et ekspordi võrdlusbaas oli madal. "Kui vaadata, mis eelmine aasta toimus, siis tegelikult ega see võrdlusbaas ka väga kõrge ei olnud - eelmise aasta veebruarikuus oli eksport üsna madal," märkis ta.

Samas prognoos näitab, et ekspordi olukord peakski paremaks minema. "Nagu me ka prognoosisime, siis see eelmise aasta kehv võrdlusbaas on taandumas ja osades harudes tõesti läheb ju hästi, kui võtta kas või puidutööstus ja mööblitööstus," rääkis Nestor.

Toimetaja: Marek KuulINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics