Kruuse: enne järgmist aastat põllumajandustoetusi ette näha pole ({{commentsTotal}})

Põllumeeste mure peale, et ilma toetusteta jätkab Eesti piimakari vähenemist, teatas maaeluminister Urmas Kruuse, et järgmise aasta eelarve on alles läbirääkimisel, selleks aastaks aga riigabi tootjatele planeeritud pole.

"Praegu käivad 2016. aasta riigieelarve läbirääkimised, kus olen tõstatanud ülemineku- ja kriisitoetuste vajaduse piima- ja sealihasektorile. Samuti küsime riigieelarvest lisavahendeid põllumajandustoodetele uute turgude leidmiseks ja Eesti toidu propageerimiseks," kinnitas Kruuse.

 Maaeluminister nentis, et lahendus põllumajandussektori keerulisele olukorrale saab tulla vaid läbi uute turgude leidmise ja parema müügitöö. "Kriisiabi on kriisiabi, lahendus peab tulema turult. Selleks on mitmeid võimalusi. Näiteks põllumeeste senisest jõulisem ühistegevus, mis annab põllumehele tugevamad hoovad toodangu hinnastamisel," soovitas Kruuse. Ministri sõnul on see lähenemine toonud häid tulemusi nii kalandus- kui ka teraviljasektoris. "Ühine toodangu müük annab parema hinna."

Samuti näeb minister lahendust ühistulise töötlemise korraldamises. "Nii saab põllumees väärtusahelast juba rohkem kätte ning liigub lõpptarbijale lähemale. Et ühistuline suurtöötlemine ei jääks vaid helesiniseks unistuseks, kuulutame veel tänavu välja Eesti maaelu arengukava 2014-2020 ühistulise suurprojekti meetme, kus on investeeringuteks ette nähtud 18 miljonit eurot. Oma töötlemisvõimsuse rajamine ja oma toodetega lõpptarbija lauale jõudmine kaotaks praeguse suure majandusliku sõltuvuse üksikutest tööstustest," uskus minister.

Eesti toodab Kruuse selgitusel ligi kaks korda rohkem toorpiima, kui elanikud jõuavad tarbida. "Seega jääb meile alatiseks küsimuseks, millistele turgudele piima ja piimatooteid viia. Eksporditurgude valikust tegelikult meie tänase päeva nukker seis alguse saigi," tõdes minister. "Kaugematest turgudest on praeguseks loodud võimalused Jaapanis kaubelda, Hiinaga jõuavad kõnelused eeldatavasti peagi lõpusirgele. Mitmetele kaugetele turgudele minemise puhul on juttu olnud ka põhjanaabritega selgade kokkupanemisest," kinnitas Kruuse.

Kruuse tutvustas, et uutele turgudele minemiseks on Euroopa Liidu toidusektorile tagatud head rahalised võimalused. "Näiteks tänavu on Euroopa Liidu toidusektoril võimalus taotleda selleks üle 110 miljoni euro toetust, kusjuures piima- ja sealihasektori projektidele on ette nähtud 30 miljonit eurot. Loodan, et Eesti toidutootjad esitavad sellele rahale rohkem taotlusi kui eelmisel perioodil. See on reaalne võimalus uutele turgudele minemise rahastamiseks," soovitas minister.

Mai keskel külastab Eestit Hiina delegatsioon, selle visiidi tulemusel loodavad põllumehed ka Hiina turu jõulisemat avanemist.

Toimetaja: Merilin PärliFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.