Kruuse: enne järgmist aastat põllumajandustoetusi ette näha pole ({{commentsTotal}})

Põllumeeste mure peale, et ilma toetusteta jätkab Eesti piimakari vähenemist, teatas maaeluminister Urmas Kruuse, et järgmise aasta eelarve on alles läbirääkimisel, selleks aastaks aga riigabi tootjatele planeeritud pole.

"Praegu käivad 2016. aasta riigieelarve läbirääkimised, kus olen tõstatanud ülemineku- ja kriisitoetuste vajaduse piima- ja sealihasektorile. Samuti küsime riigieelarvest lisavahendeid põllumajandustoodetele uute turgude leidmiseks ja Eesti toidu propageerimiseks," kinnitas Kruuse.

 Maaeluminister nentis, et lahendus põllumajandussektori keerulisele olukorrale saab tulla vaid läbi uute turgude leidmise ja parema müügitöö. "Kriisiabi on kriisiabi, lahendus peab tulema turult. Selleks on mitmeid võimalusi. Näiteks põllumeeste senisest jõulisem ühistegevus, mis annab põllumehele tugevamad hoovad toodangu hinnastamisel," soovitas Kruuse. Ministri sõnul on see lähenemine toonud häid tulemusi nii kalandus- kui ka teraviljasektoris. "Ühine toodangu müük annab parema hinna."

Samuti näeb minister lahendust ühistulise töötlemise korraldamises. "Nii saab põllumees väärtusahelast juba rohkem kätte ning liigub lõpptarbijale lähemale. Et ühistuline suurtöötlemine ei jääks vaid helesiniseks unistuseks, kuulutame veel tänavu välja Eesti maaelu arengukava 2014-2020 ühistulise suurprojekti meetme, kus on investeeringuteks ette nähtud 18 miljonit eurot. Oma töötlemisvõimsuse rajamine ja oma toodetega lõpptarbija lauale jõudmine kaotaks praeguse suure majandusliku sõltuvuse üksikutest tööstustest," uskus minister.

Eesti toodab Kruuse selgitusel ligi kaks korda rohkem toorpiima, kui elanikud jõuavad tarbida. "Seega jääb meile alatiseks küsimuseks, millistele turgudele piima ja piimatooteid viia. Eksporditurgude valikust tegelikult meie tänase päeva nukker seis alguse saigi," tõdes minister. "Kaugematest turgudest on praeguseks loodud võimalused Jaapanis kaubelda, Hiinaga jõuavad kõnelused eeldatavasti peagi lõpusirgele. Mitmetele kaugetele turgudele minemise puhul on juttu olnud ka põhjanaabritega selgade kokkupanemisest," kinnitas Kruuse.

Kruuse tutvustas, et uutele turgudele minemiseks on Euroopa Liidu toidusektorile tagatud head rahalised võimalused. "Näiteks tänavu on Euroopa Liidu toidusektoril võimalus taotleda selleks üle 110 miljoni euro toetust, kusjuures piima- ja sealihasektori projektidele on ette nähtud 30 miljonit eurot. Loodan, et Eesti toidutootjad esitavad sellele rahale rohkem taotlusi kui eelmisel perioodil. See on reaalne võimalus uutele turgudele minemise rahastamiseks," soovitas minister.

Mai keskel külastab Eestit Hiina delegatsioon, selle visiidi tulemusel loodavad põllumehed ka Hiina turu jõulisemat avanemist.

Toimetaja: Merilin PärliKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics