Analüütik: päris ükskõikne Putin nn Panama paberite suhtes olla ei saa ({{commentsTotal}})

Panama lekete skandaal meenutab meteoriiti, mis on kukkunud valimatult kaela nii Lääne kui ka Ida poliitikutele ja ärimeestele, nii lugupeetud inimestele kui ka mitte just kõige parema mainega tegelastele. Kes andmed lekitas, on selgusetu. Tundub, et ka suurimad mängijad on segaduses.

USA-s on välja käidud arvamus, et Panama paberid lekitas Moskva ise, ehkki musta nimekirja on paigutatud ka Putin. Venemaa president kasutab aga enesekaitseks Kremli esmaabipakendist tuntud välisvaenlase kujundit.

"Kõige enam ei pane meie oponente muretsema isegi see, vaid meie paljurahvuselise Venemaa rahva ühtsus. Selleks tehaksegi katseid destabiliseerida olukorda seestpoolt, et sundida meid rohkematele järeleandmistele ja vormida meid oma tahte järgi," rääkis Venemaa president Vladimir Putin.

See kõik meenutab külma sõja aegu, mil nii USA kui Nõukogude Liidu poolel kardeti hulluks läinud kindralit, kes tuumapommid lendu laseb. Nüüd on keegi lekitanud infot, mille lõplikku mõju me veel ei tea. Esimene langeja on Islandi peaminister, löögi all on ka Brittide valitsusjuht. Kas kartma peaks ka Venemaa president?

"Täpselt nii läks, nagu Putini pressisekretär kaks nädalat tagasi hoiatas, et tuleb inforünnak Putini vastu. Nii et pole millegi üle imestada," rääkis Moskva elanik Jevgeni.

"Ma arvan, et meil ei ole täit informatsiooni. Me teame ainult seda, mida meile on lubatud teada. Seega on objektiivselt hinnata väga raske," nentis teine Moskva elanik Mihhail.

"Kui see kõik saab tõestatud, siis loomulikult ei ole selles midagi head. Mis täpselt? Siin ei kritiseeri keegi võime. Seetõttu unustatakse see varsti," ütles Moskva elanik Dmitri.

Vaatlejate arvates päris ükskõikne Putin juhtunu suhtes olla ei saa.

"See, mis teda tõsiselt hirmutada võib, on diplomaatiline isolatsioon, millest ta on suure vaevaga välja tulnud pärast Krimmi annekteerimist, Donbassi ja Malaisia Boeingut ning tänu operatsioonidele Süürias." selgitas Carnegie Moskva keskuse analüütik Aleksander Baunov.

Pole võimatu, et Panama paberite lekitaja jääbki saladuseks. Maailma üldsusel, ka kõrgeimatel riigijuhtidel ja ärimeestel tuleb leppida uue reaalsusega. Saabunud on ajastu, kus anonüümne lekitamine on muutunud lihtsamaks, kui kunagi varem. Kõik, mida sa teed, tuleb tõenäoliselt ka välja, küsimus on vaid millal, millises ulatuses ja olukorras.

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.