"Välisilm": Venemaa uus välispoliitiline doktriin peab rõhutama Venemaa kasvavat tähtsust ({{commentsTotal}})

Vene välisminister Sergei Lavrov teatas nädalavahetusel Moskvas toimunud Venemaa välis- ja kaitsepoliitika nõukogu koosolekul, et president Vladimir Putin andis tema ametkonnale korralduse töötada välja riigi uus välispoliitiline doktriin. Dokument peab rõhutama Venemaa üha kasvavat tähtsust maailma asjades kaasarääkimisel ja otsustamisel

Ilmselt hakkavad uues doktriinis peegelduma seisukohad, mida Lavrov avaldas oma jaanuarikuisel suurel pressikonverentsil ja ka Vene välisministeeirumi ajakirjas Russia in Global Affairs kuu aega tagasi ilmunud pikemas Vene välispoliitika analüüsis, vahendas "Välisilm".

Moskva on võtnud kindla kursi, rõhutamaks, et kui nad seni on olnud n-ö tugeva Lääne, konkreetselt USA, surve all, kes on soovinud neid kuidagi alla suruda, siis nüüd on Venemaa ise häälekamalt maailmaasjades kaasa rääkima asunud ja Lääs peab varem või hiljem sellega arvestama hakkama.

"Seni näeme mittekonstruktiivse ja ohtliku käitumise jätkumist Venemaa suhtes, sealhulgas NATO tugevdamist meie piiride lähistel ja Euroopa ning Aasia raketikaitsesüsteemide loomist USA poolt, millesse Ühendriigid on haaranud ka Euroopa ja Kirde-Aasia riigid. Usume, et sellised sammud on destabiliseerivad ja lühinägelikud," rääkis Lavrov.

Sel nädalavahetusel tuli Lavrov tagasi teema juurde, mis nii pressikonverentsil kui ka oma pikemas välispoliitilises artiklis rõhutas, et maailmas on praegu palju ebaselgust ja selle taustal on sündimas uus maailmakord, kus Venemaal on oluline roll.

"Selgusetuse periood maailmapoliitikas jätkub, võimatu oleks ühe käeliigutusega vastata kõigile probleemidele või luua "maagilist valemit" kõigi probleemide lahendamiseks. Uus doktriin peegeldab tõsiasja, et maailm on liikumas uue, polütsentrilise arhitektuuri juurde globaalpoliitikas ja see põhineb ideaalvariandis juhtivate võimukeskuste omavahelisel suhtlusel, mis aitaks leida lahendusi globaalprobleemidele," selgitas minister.

Kindlasti hakkab uues doktiinis seisma Vene juhtkonna seisukoht, et maailmapoliitikas tuleb olla mitte idealist, vaid pragmaatik. Igal riigil on oma kindlad huvid, huvipiirkonnad ja teiste siseasjadesse ja huvidesse sekkuda ei tohi.

"Oleme valmis konstruktiivseks koostööks meie Lääne partneritega, sealhulgas Euroopa ja USA-ga. Oleme avatud järk-järgulisele koostöö arendamisele nendega, kuid üksnes ja eksklusiivselt võrdsetel ja vastastikkku kasulikel alustel ilma teineteise siseasjadesse sekkumata ja respekteerides teise poole põhihuve," rääkis Lavrov.

Toimetaja: Merili NaelKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.