"Välisilm": Venemaa uus välispoliitiline doktriin peab rõhutama Venemaa kasvavat tähtsust ({{commentsTotal}})

Vene välisminister Sergei Lavrov teatas nädalavahetusel Moskvas toimunud Venemaa välis- ja kaitsepoliitika nõukogu koosolekul, et president Vladimir Putin andis tema ametkonnale korralduse töötada välja riigi uus välispoliitiline doktriin. Dokument peab rõhutama Venemaa üha kasvavat tähtsust maailma asjades kaasarääkimisel ja otsustamisel

Ilmselt hakkavad uues doktriinis peegelduma seisukohad, mida Lavrov avaldas oma jaanuarikuisel suurel pressikonverentsil ja ka Vene välisministeeirumi ajakirjas Russia in Global Affairs kuu aega tagasi ilmunud pikemas Vene välispoliitika analüüsis, vahendas "Välisilm".

Moskva on võtnud kindla kursi, rõhutamaks, et kui nad seni on olnud n-ö tugeva Lääne, konkreetselt USA, surve all, kes on soovinud neid kuidagi alla suruda, siis nüüd on Venemaa ise häälekamalt maailmaasjades kaasa rääkima asunud ja Lääs peab varem või hiljem sellega arvestama hakkama.

"Seni näeme mittekonstruktiivse ja ohtliku käitumise jätkumist Venemaa suhtes, sealhulgas NATO tugevdamist meie piiride lähistel ja Euroopa ning Aasia raketikaitsesüsteemide loomist USA poolt, millesse Ühendriigid on haaranud ka Euroopa ja Kirde-Aasia riigid. Usume, et sellised sammud on destabiliseerivad ja lühinägelikud," rääkis Lavrov.

Sel nädalavahetusel tuli Lavrov tagasi teema juurde, mis nii pressikonverentsil kui ka oma pikemas välispoliitilises artiklis rõhutas, et maailmas on praegu palju ebaselgust ja selle taustal on sündimas uus maailmakord, kus Venemaal on oluline roll.

"Selgusetuse periood maailmapoliitikas jätkub, võimatu oleks ühe käeliigutusega vastata kõigile probleemidele või luua "maagilist valemit" kõigi probleemide lahendamiseks. Uus doktriin peegeldab tõsiasja, et maailm on liikumas uue, polütsentrilise arhitektuuri juurde globaalpoliitikas ja see põhineb ideaalvariandis juhtivate võimukeskuste omavahelisel suhtlusel, mis aitaks leida lahendusi globaalprobleemidele," selgitas minister.

Kindlasti hakkab uues doktiinis seisma Vene juhtkonna seisukoht, et maailmapoliitikas tuleb olla mitte idealist, vaid pragmaatik. Igal riigil on oma kindlad huvid, huvipiirkonnad ja teiste siseasjadesse ja huvidesse sekkuda ei tohi.

"Oleme valmis konstruktiivseks koostööks meie Lääne partneritega, sealhulgas Euroopa ja USA-ga. Oleme avatud järk-järgulisele koostöö arendamisele nendega, kuid üksnes ja eksklusiivselt võrdsetel ja vastastikkku kasulikel alustel ilma teineteise siseasjadesse sekkumata ja respekteerides teise poole põhihuve," rääkis Lavrov.

Toimetaja: Merili NaelOtt TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema