Peaministri nõunik: Venemaa on end ise raskesse olukorda seadnud ({{commentsTotal}})

Peaminister Taavi Rõivase välisnõunik Rein Tammsaar ütles, et Venemaa ja Lääne suhted on väga halvad, kuna omavahel ei ole usaldust. Samuti tõdes ta, et Venemaa on omaenda sammudega end raskesse olukorda seadnud.

Rein Tammsaar rääkis ETV saates "Välisilm", et Venemaa välispoliitiline doktriin võeti vastu tegelikult juba 2013. aasta veebruaris, kuid mullu suvel arvas president Vladimir Putin, et vaja oleks selle uut redaktsiooni.

Uut doktriini on Tammsaare sõnul vaja ilmselt selleks, et kahe aastaga on julgeolekupoliitiliselt palju muutunud.

"Külma sõja järgne Euroopa julgeolekukord on drastiliselt muutunud. Mulle tunudb, et see uus redaktsioon peaks natuke vinti juurde keerama, positsioneerima Venemaad ühe jõukeskusena veel jõulisemalt kui varem ning näitama seda, et toimub USA allakäik maailmas ja et uus maailmakord, mida Sergei Lavrov nimetas polütsentriliseks, on jõuliselt esile kerkinud," selgitas Tammsaar.

Temale tundub, et selle doktriini eesmärk on kinnistada nii siseriiklikult kui ka maailmale Venemaa narratiivi - et maailm on jõudnud ristteele ja sealt edasi on õige tee ainult jõupoolustega maailmani.

"Mulle ja Vene ekspertidele meenutab see väga 19. sajandi Euroopat või Jalta tehinguid, kus on jõukeskused, kes omavahel jagvad ja valitsevad maailma," märkis nõunik.

Venemaa ja Lääne suhted on tema sõnul jätkuvalt kehvad, sest vastastikust usaldust ei ole. "Selleks, et see taastuks, on vaja, et Venemaa naaseks tagasi rahvusvaheliste normide ja rahvusvahelise õiguse rüppesse, mida ta ei ole aga valmis tegema," rääkis Tammsaar.

Samas hoitakse jätkuvalt dialoogi Venemaa ja Lääne vahel. "Rääkimine pole kunagi olnud keelatud. Nagu Euroopa Liidus on erinevate põhimõtete seas üks põhimõte see, et dialoog Venemaaga peab jätkuma, on see olnud ka NATO-s," ütles ta.

Lavrovi jutt multipolaarsest maailmast ei ole Tammsaare sõnul midagi uut ning ta tõi võrdluse džuudost.

"Tundub, et nagu džuudos vahel juhub, et omaenda võttes satud sa raskesse olukorda matil, siis tegelikult on sama asi juhtunud praegu Venemaaga - praegu kasutatakse sõjalist jõudu välispoliitilistel eesmärkidel ära. Aga kas see pikemas perspektiivis toob midagi head Venemaale, on raske ennustada. Olukord on praegu selline, et Venemaa majandusel ei lähe kõige paremini. Mina väidan, et Venemaa on ise ennast isoleerinud ja kuidas ta ennast taastab, on raske öelda, sest ma ei näe praegu võimalust, kuidas struktuurseid reforme, mida oleks Venemaal hädasti vaja, saab teostada enne valimisi ja õhkkonnas, mis praegu on Venemaal kujunenud," selgitas nõunik.

Mägi-Karabahhi konflikti kohta ütles Tammsaar, et see on ehe näide külmutatud konfliktide ohtlikkusest.

"Sellel konfliktil on pikk ja keeruline ajalugu ja ajutine status quo, mis seal on välja kujunenud, ilmselt ei rahulda ühte ega teist poolt. Selles mõttes on see väga hea näide sellest, kui ohtlikud on külmutatud konfliktid, mis ei ole lahendatud, sest kuum faas võib saabuda täiesti ootamatult," ütles ta.

See, et Mägi-Karabahhi konflikt võiks muutuda suuremaks regionaalseks sõjaks, ei ole tema hinnangul huvitatud keegi, sealhulgas Venemaa.

Toimetaja: Merili NaelLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.