Peaministri nõunik: Venemaa on end ise raskesse olukorda seadnud ({{commentsTotal}})

Peaminister Taavi Rõivase välisnõunik Rein Tammsaar ütles, et Venemaa ja Lääne suhted on väga halvad, kuna omavahel ei ole usaldust. Samuti tõdes ta, et Venemaa on omaenda sammudega end raskesse olukorda seadnud.

Rein Tammsaar rääkis ETV saates "Välisilm", et Venemaa välispoliitiline doktriin võeti vastu tegelikult juba 2013. aasta veebruaris, kuid mullu suvel arvas president Vladimir Putin, et vaja oleks selle uut redaktsiooni.

Uut doktriini on Tammsaare sõnul vaja ilmselt selleks, et kahe aastaga on julgeolekupoliitiliselt palju muutunud.

"Külma sõja järgne Euroopa julgeolekukord on drastiliselt muutunud. Mulle tunudb, et see uus redaktsioon peaks natuke vinti juurde keerama, positsioneerima Venemaad ühe jõukeskusena veel jõulisemalt kui varem ning näitama seda, et toimub USA allakäik maailmas ja et uus maailmakord, mida Sergei Lavrov nimetas polütsentriliseks, on jõuliselt esile kerkinud," selgitas Tammsaar.

Temale tundub, et selle doktriini eesmärk on kinnistada nii siseriiklikult kui ka maailmale Venemaa narratiivi - et maailm on jõudnud ristteele ja sealt edasi on õige tee ainult jõupoolustega maailmani.

"Mulle ja Vene ekspertidele meenutab see väga 19. sajandi Euroopat või Jalta tehinguid, kus on jõukeskused, kes omavahel jagvad ja valitsevad maailma," märkis nõunik.

Venemaa ja Lääne suhted on tema sõnul jätkuvalt kehvad, sest vastastikust usaldust ei ole. "Selleks, et see taastuks, on vaja, et Venemaa naaseks tagasi rahvusvaheliste normide ja rahvusvahelise õiguse rüppesse, mida ta ei ole aga valmis tegema," rääkis Tammsaar.

Samas hoitakse jätkuvalt dialoogi Venemaa ja Lääne vahel. "Rääkimine pole kunagi olnud keelatud. Nagu Euroopa Liidus on erinevate põhimõtete seas üks põhimõte see, et dialoog Venemaaga peab jätkuma, on see olnud ka NATO-s," ütles ta.

Lavrovi jutt multipolaarsest maailmast ei ole Tammsaare sõnul midagi uut ning ta tõi võrdluse džuudost.

"Tundub, et nagu džuudos vahel juhub, et omaenda võttes satud sa raskesse olukorda matil, siis tegelikult on sama asi juhtunud praegu Venemaaga - praegu kasutatakse sõjalist jõudu välispoliitilistel eesmärkidel ära. Aga kas see pikemas perspektiivis toob midagi head Venemaale, on raske ennustada. Olukord on praegu selline, et Venemaa majandusel ei lähe kõige paremini. Mina väidan, et Venemaa on ise ennast isoleerinud ja kuidas ta ennast taastab, on raske öelda, sest ma ei näe praegu võimalust, kuidas struktuurseid reforme, mida oleks Venemaal hädasti vaja, saab teostada enne valimisi ja õhkkonnas, mis praegu on Venemaal kujunenud," selgitas nõunik.

Mägi-Karabahhi konflikti kohta ütles Tammsaar, et see on ehe näide külmutatud konfliktide ohtlikkusest.

"Sellel konfliktil on pikk ja keeruline ajalugu ja ajutine status quo, mis seal on välja kujunenud, ilmselt ei rahulda ühte ega teist poolt. Selles mõttes on see väga hea näide sellest, kui ohtlikud on külmutatud konfliktid, mis ei ole lahendatud, sest kuum faas võib saabuda täiesti ootamatult," ütles ta.

See, et Mägi-Karabahhi konflikt võiks muutuda suuremaks regionaalseks sõjaks, ei ole tema hinnangul huvitatud keegi, sealhulgas Venemaa.

Toimetaja: Merili NaelMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema