Taliban kuulutas välja kevad-suvise pealetungi ({{commentsTotal}})

{{1460455557000 | amCalendar}}

Taliban kuulutas välja kevadise rünnakute hooaja, mille käigus lubas 2001. aastani Afganistani juhtinud terrorirühmitus korraldada suuri pealetunge valitsusvägede positsioonidele, mida toetavad enesetapurünnakud ja muud terroriaktid.

Väidetavalt on pealetungi koodnimeks valitud operatsioon Omari, mis tuleneb Talibani kauaaegsest ja kohati müütilisest juhist mulla Mohammad Omarist. Teade uuest plaanitavast rünnakute lainest tuli vaid mõned päevad pärast USA välisministri John Kerry äkkvisiiti Kabuli, vahendas Reuters.

"Aggressiivse ja anastava uskmatute armee vastu suunatud džihaad on meie õlgadel lasuv püha kohus ja ainus viis, kuidas taastada islamist lähtuv valitsus ja Afganistani iseseisvus," kirjutati Talibani avalduses.

Mässuliste rünnakud on pärast 2014. aasta lõppu, mil Afganistanist lahkusid NATO liitlasväed, märgatavalt hoogustunud ja Taliban on paljude hinnangul palju tugevam, kui varasemalt. Taliban kirjutas oma avalduses, et võitlejad kavatsevad kasutada nii taktikalisi kui ka enesetapurünnakuid, mille sihtmärgiks on linnades elavad valitsusvägede juhid.

"Algava operatsiooni käigus laseme käiku kõik võimalused, kuidas muuta see konflikt kurnamissõjaks, mis vähendaks lääne okupeerijate ja valitsusvägede moraali," kirjutati Talibani teates. Mässulised lisasid, et nad soovivad endapoolt kontrollitavates piirkondades rakendada heast tavast lähtuvat valitsemist ning vältida ohtu tsiviilisikutele ja nende varale.

Aastaajad on läbi ajaloo mõjutanud Afganistanis aset leidnud lahinguid, mis talveti muutuvad passiivsemaks, sest lumi muudab mägistes piirkondades liikumise keeruliseks. Samas, kui lumi sulab ning kätte jõuab kevad hoogustuvad ka rünnakud.

Kas tänavune "võitlushooaeg" viib kohe olukorra eskaleerumiseni on veel ebaselge. Samas on nii NATO kui ka Afganistani valitsuse esindajad nentinud, et tänavused lahingud tulevad tõenäoliselt verised. Eelmisek kevadel välja kuulutatud rünnakute laine nõudis 11 000 inimelu,

Toimetaja: Allan RajaveeLiisi Koikson elust Londonis: hindan inimesi, kes jaksavad seal olla pikki aastaid

Liisi Koikson avaldab uue heliplaadi "Coffe for One", millel kõlavad esmakordselt ka lauljatari enda salvestatud laulud. Mitmed lood on inspireeritud Koiksoni Londoni perioodist.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.