Tollitöötaja tegi konfiskeeritud asjadest õpetliku näituse ({{commentsTotal}})

Eesti üks pikema staažiga tollitöötajaid, Lõuna tollipunkti peainspektor Ivar Mõttus on konfiskeeritud asjadest koostanud näituse, mis peaks inimeste õpetama, mida tohib tuua üle piiri ning kuidas ära tunda võltsitud kaupa. Püütoninahast sussid või karurasvasalv on vaid üks näide keelatud kaubast, mida viimaste aastakümnete jooksul on püütud Eestisse sisse tuua.

Valkas, Eesti-Läti piiril asuvas suures maanteetollipunkti hoones on kinni peetud palju võltsitud ja salakaupa. Nüüd müüakse seal alkoholi, et Eesti ja Läti aktsiisi erinevustest seaduslikult kasu lõigata. Kuid kaup, mida toll piiril konfiskeerib, pole aastate jooksul palju muutunud. Osa Valga muuseumi väljapanekust moodustavad ohustatud taimedest ja loomadest valmistatud kaubad. Merikilpkonna või kobra topist ja elevandiluust esemeid reisilt kaasa tuues öeldakse lihtne vabandus – ei teadnudki, et need on keelatud.

"Need esemed, mis siin väljas on, on valmistatud niisugustest looma- ja taimeliikidest, kelle elu on rahvusvahelise kaubanduse tõttu ohtu sattunud. Nende isendite sissetoomine on tegelikult ka lubatud, kui nende sissetoomiseks on vastav luba," Lõuna tollipunkti peainspektor ja näituse koostaja Ivar Mõttus.

Vahel juhtub, et võltskaubana müüakse tooteid, mida tuntud kaubamärgi all üldse ei toodetagi, või on särk ja jope varustatud lausa kahe konkureeriva kaubamärgiga. Parfümeeriafirmade pettusele võiks viidata papist karbid, aga mitte ainult.

"Ega totaalset kontrolli ei toimu, kontroll on ju pisteline. Võimalus on ju olemas, et neid tuuakse sisse. Tõestuseks on ju ka see, et meie laatadel ja turgudel ju müüakse neid asju," rääkis Lõuna tollipunkti peainspektor ja näituse koostaja Ivar Mõttus.

Tollis on kinni peetud ka teleskoop- ja kumminuiasid ning teisi keelatud löögirelvi. Liikuvad tollirühmad aga avastavad suuri salasigaretikoguseid.

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.