Trahvimäärasid tõsta püüdnud seadusemuudatus kukkus riigikogus läbi ({{commentsTotal}})

{{1460526328000 | amCalendar}}

Riigikokku kolmandale lugemisele jõunud karistusseadustiku muutmise eelnõu, millega sooviti suurendada väärteo trahviühikut praeguselt neljalt eurolt kaheksale, ei võetud vastu, kuna muudatus kogus kokku 50 saadiku poolthääled, kuid vastuvõtmiseks oleks seda pidanud toetama 51 saadikut.

Kuigi koalitsioonierakondadel oli kindlus, et seaduse vastuvõtmiseks vajalikud 51 poolthäält olid olemas, siis kolmanda lugemise lõppedes kogus muudatus 50 saadiku hääled.

Muudatuse vastu olid valitsuserakondade poliitikutest Igor Gräzin (RE), Madis Milling (RE) ja Anne Sulling (RE). Aivar Sõerd (RE) ei hääletanud.

Kokku oli seadusemuudatuse poolt 50 ja vastu 42 riigikogu saadikut.

Tabeli andmed: riigikogu.ee

Koalitsioonileppe järgi pidanuks trahviühiku kahekordistumine tooma aastas riigieelarvesse ligikaudu 10 miljonit eurot lisaraha.

Igor Gräzin põhjendas "Aktuaalsele kaamerale" oma otsust sellega, et eelnõu oli tehtud läbimõtlematult ja lohakalt. "Eesti riik tahab oma inimeste elu heaks teha, aga riik, mis maksab kätte, on väiklane ja nigel riik. Eesti seda ei ole. Ja just nimelt sõbraliku ja hooliva riigi poolt me hääletasimegi."

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Raivo Aeg ütles, Reformierakonnast tulnud vastuhääled üllatasid. Õiguskomisjonis olid fraktsioonide esindajad üksmeelsed, et eelnõu tuleb saata lõpphääletusele.

"Ega siis nüüd mingit katastroofi ei juhtunud, sest nagunii sügiseks on kokkulepe, et justiitsministeerium astub täiendavad sammud ja teeb analüüsi, et laiemalt otsa vaadata väärtegude eest mõistetavate karistustele," lausus Aeg. "Eks me tuleme siis sellesama teema juurde tagasi ja võtame teda siis juba natukene laiemalt."

Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Valdo Randpere ei leinud fraktsioonikaaslaste hääletamise kommenteerimiseks "Aktuaalsele kaamerale" aega. Küll aga saatis ta kommentaari pressiteate vahendusel, kus nimetas juhtunut tööõnnetuseks.

"Trahvimäärade eelnõu hääletuse puuduv hääl jäi selle taha, et osa koalitsiooni poliitikuid ei saanud istungil osaleda. Kuna lennufirmad on viimastel päevadel ootamatult tühistanud hulgaliselt lende, siis ei jõudnud päris mitu koalitsioonipoliitikut riigikogu istungile," ütles Randpere.

"Tegemist oli kahetsusväärse tööõnnetusega. Loodame sügishooajal teema uuesti riigikogus ette võtta koos väärtegude suurema revisjoniga,” lisas ta.

Opositsioonipoliitikud, kes eelnõu ei toetanud arvasid, et trahvieelnõu puhul oleks tulnud alustada analüüsist. Vabaerakonna fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp ütles lisaks, et kindlasti ei saa trahve tõsta kahekordseks.

Justiitsministeerium põhjendas trahvitõusu soovi sellega, et trahvid pole 15 aastat tõusnud ning need ei mõju enam korrarikkujale.

Eelnõule ekspertarvamuse kirjutanud kohtunikelt ja kohtujuristidelt pälvis eelnõu kriitikat. Nende sõnul on juba praegu inimestel raskusi trahvide tasumisega ning tendents, et trahvi maksmisele eelistatakse arestikambrisse saatmist, on kasvav.

Toimetaja: Greete Palmiste, Priit Luts, Anne RaisteMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.