Alanud Süüria parlamendivalimistelt oodatakse juba ette presidendi partei ülekaalukat võitu ({{commentsTotal}})

{{1460532937000 | amCalendar}}

Süüria valitsuse valduses olevail aladel viiakse täna läbi parlamendivalimised. Poliitikavaatlejate hinnangul valimistelt imet oodata ei ole ning ülekaalukalt võidab diktaatorist presidendi Bashar al-Assadi Araabia Sotsialistlik Partei ehk Baath. Samas peetakse tõika, et valimised üldse toimuvad, selgeks märgiks, et Assadi valitsus üritab USA-le ja tema liitlastele meele järele olla.

Rahvusvaheline üldsus on juba mõista andud, mida arvatakse Assadile kuuluvatel aladel korraldatud valimistest. Ainsad, kes valimistes midagi head näevad, on Venemaa ja Iraan, vahendas välisuudiste toimetaja Arni Alandi ERR-i raadiouudistes.

"Teistest riikidest peavad need, kes eelolevate valimiste kohta arvamust on avaldanud, neid täielikuks farsiks," märkis ta.

Näiteks Prantsusmaa president François Hollande on valimisi nimetanud provokatiivseteks ja täiesti ebarealistlikeks.

Poliitikavaatlejate hinnangul on aga valimiste korraldamise taga president Assadi liitlase Venemaa arvamuskujundajad.

"Sel juhul on Venemaa avalik suhete eksperdid sihist küll suurejooneliselt mööda põrutanud, sest Assadi meeleheitlik katse lääneriikide silmis veidigi legitiimsust leida annab pigem täpselt vastupidise tulemuse," sõnas Alandi.

Ka peamine lääneriikide toetatav opositsioonijõud Süüria Rahvuslik Koalitsioon kutsub süürlasi üles valimisi boikoteerima, väites, et mingite ühepoolsete projektidega ei suuda sõjas süüdi olev Assad seda sõda küll kuidagi lõpetada.

Samuti juhib koalitsioon tähelepanu sellele, et tegu on Assadi silmatorkava katsega leida oma valitsusele mingitki rahvusvahelist legitiimsust, mida sel valitsusel siiski ei ole, vahendas Alandi.

Kavatsusest korraldada parlamendivalimised aprillis teatas Assad juba rahukõnelustel veebruaris. "Valitsusele alluvail aladel, eriti pealinnas Damaskuses tegid kampaaniat pea 12 000 kandidaati, kes kõik arvavad, et just nemad on õiges istuma mõnel 250-st parlamendikohast," rääkis Alandi.

Assadi sõnul näitab just kandidaatide erakordne rohkus, et tegu on ausate valimistega. Alandi sõnul pole valimisekspertidel mingit kahtlustki - vaid ainult täielik kindlus -, et millestki ausast nende valimistega seoses rääkida ei saa.

Pooled parlamendikohad on ette nähtud parteitute plokile ehk peamiselt töölistele ja talupoegadele. Seda, kes on õige parteitu, otsustab Assadi koostatud komisjon.

Märtsi lõpus teatas Assad plaanist korraldada ka enneaegsed presidendivalimised, kuid seda juhul, kui Süüria rahvas seda tahtma peaks. Ei tollal ega ka praegu täpsustanud Assad, kuidas teha kindlaks, kas Süüria rahvas seda tõepoolest tahab, märkis Alandi.

Toimetaja: Greete PalmisteTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.