Alanud Süüria parlamendivalimistelt oodatakse juba ette presidendi partei ülekaalukat võitu ({{commentsTotal}})

{{1460532937000 | amCalendar}}

Süüria valitsuse valduses olevail aladel viiakse täna läbi parlamendivalimised. Poliitikavaatlejate hinnangul valimistelt imet oodata ei ole ning ülekaalukalt võidab diktaatorist presidendi Bashar al-Assadi Araabia Sotsialistlik Partei ehk Baath. Samas peetakse tõika, et valimised üldse toimuvad, selgeks märgiks, et Assadi valitsus üritab USA-le ja tema liitlastele meele järele olla.

Rahvusvaheline üldsus on juba mõista andud, mida arvatakse Assadile kuuluvatel aladel korraldatud valimistest. Ainsad, kes valimistes midagi head näevad, on Venemaa ja Iraan, vahendas välisuudiste toimetaja Arni Alandi ERR-i raadiouudistes.

"Teistest riikidest peavad need, kes eelolevate valimiste kohta arvamust on avaldanud, neid täielikuks farsiks," märkis ta.

Näiteks Prantsusmaa president François Hollande on valimisi nimetanud provokatiivseteks ja täiesti ebarealistlikeks.

Poliitikavaatlejate hinnangul on aga valimiste korraldamise taga president Assadi liitlase Venemaa arvamuskujundajad.

"Sel juhul on Venemaa avalik suhete eksperdid sihist küll suurejooneliselt mööda põrutanud, sest Assadi meeleheitlik katse lääneriikide silmis veidigi legitiimsust leida annab pigem täpselt vastupidise tulemuse," sõnas Alandi.

Ka peamine lääneriikide toetatav opositsioonijõud Süüria Rahvuslik Koalitsioon kutsub süürlasi üles valimisi boikoteerima, väites, et mingite ühepoolsete projektidega ei suuda sõjas süüdi olev Assad seda sõda küll kuidagi lõpetada.

Samuti juhib koalitsioon tähelepanu sellele, et tegu on Assadi silmatorkava katsega leida oma valitsusele mingitki rahvusvahelist legitiimsust, mida sel valitsusel siiski ei ole, vahendas Alandi.

Kavatsusest korraldada parlamendivalimised aprillis teatas Assad juba rahukõnelustel veebruaris. "Valitsusele alluvail aladel, eriti pealinnas Damaskuses tegid kampaaniat pea 12 000 kandidaati, kes kõik arvavad, et just nemad on õiges istuma mõnel 250-st parlamendikohast," rääkis Alandi.

Assadi sõnul näitab just kandidaatide erakordne rohkus, et tegu on ausate valimistega. Alandi sõnul pole valimisekspertidel mingit kahtlustki - vaid ainult täielik kindlus -, et millestki ausast nende valimistega seoses rääkida ei saa.

Pooled parlamendikohad on ette nähtud parteitute plokile ehk peamiselt töölistele ja talupoegadele. Seda, kes on õige parteitu, otsustab Assadi koostatud komisjon.

Märtsi lõpus teatas Assad plaanist korraldada ka enneaegsed presidendivalimised, kuid seda juhul, kui Süüria rahvas seda tahtma peaks. Ei tollal ega ka praegu täpsustanud Assad, kuidas teha kindlaks, kas Süüria rahvas seda tõepoolest tahab, märkis Alandi.

Toimetaja: Greete PalmisteViljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema