Piimatootjad proovivad madala turuhinna tingimustes ennast teraviljakasvatusega vee peal hoida ({{commentsTotal}})

Kuigi piimahind on madal, pole loomakasvatajad alla andnud - väetiste pealt kokku ei hoita, küll aga panustatakse nüüd enam teraviljakasvatusele ja tootmise mitmekesistamisele.

Ennu ja Anne Nurk on Türi vallas, Põikva külas Saare talu pidanud juba 25 aastat. Poolteist aastat tagasi alanud kriis tähendab neile seda, et igale piimakilole tuleb viis kuni kuus senti peale maksta.

Ennu Nurk ütles ERRi raadiouudistele, et nad on proovinud suurendada teraviljakasvatust ja müünud rohkem tõumullikaid. "Samamoodi aitab praegu vee peal püsida pullide müük ja aasta tagasi alustasime kõrvalt ka lihaveiste kasvatusega", rääkis Ennu Nurk. Talupidaja möönis, et ainult piima tootmisega läheks raskeks.

Suurtootja Väätsa Agro kevadise põllutööd on seal maal, et esimene ring väetisi on juba külvatud ja nüüd tegeletakse sõnniku laotamise ning mullaharimistöödega. Väätsa Agro juhatuse esimees Margus Muld ütles, et madalast piimahinnast hoolimata pole ettevõte kriisiplaani peetud, kuid optimeeritud on tootmiskulusid.

"Piimahind on kuskil 220 eurot tonn, kuid kasumlik omahinna piir koos lisakuludega jookseb seal 270 euro juurest. Seega võib öelda, et 50 eurot maksame tonni pealt ise peale," selgitas Muld. Tema sõnul päästis mullu ettevõtte teraviljakasvatus. "Saagikus oli väga hea ja ka kokkuostuhind polnud küll kõrge, kuid väga mõistlikul tasemel," märkis Väätsa Agro juht.

Ettevõtte suutis just teraviljakasvatusega katta ära suure osa piimanduskriisi põhjustatud kahjumist. Väätsa Agro külvas sügisel 800 hektarit talivilja, millele aga möödunud talve heitlikud ilmad tegid suurt kahju.

Vääta Agro taimekasvatusjuht Anneli Tihu ütles, et ainsana võib rahule jääda tritikale talvitumisega, kuid umbes 50 hektarit taliotra ja 150 hektarit talirapsi tuleb ümber künda ning uuesti külvata. "Me proovime päästa kuskil 100 hektarit, mida me usinasti väetame ja vaatame, kas sealt veel elujõulisi taimi on tulemas," märkis Tihu.

Väästa Agro ei plaani väetiste pealt kokkuhoida ja samuti suurendatakse teraviljakasvatuseks mõeldud kasvupinda 200 hektari võrra. Seejuures on ettevõtte kõik suured investeerimisplaanid edasi lükanud ja tehakse vaid lühikese tasuvusajaga kulutusi.

Küll aga pole maha maetud lootust ehitada Lõõla suurfarmi juurde veel üks laut tuhandele lehmale, kuid ehituseks läheb alles pärast piimahinna normaliseerumist. "Ma kardan, et meil tuleb veel kaks aastat seda madalat piimahind kannatada. Väike lootus on, et 2018. aastal midagi muutub. Aga noh kristallkuuli ei ole ja loodame, et see juhtub varem," sõnas Muld.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema