Galbur: Moldova toetust Euroopaga lõimumisel aitab tugevada tõhusam võitlus korruptsiooniga ({{commentsTotal}})

Moldova rahvas on endiselt Euroopa Liiduga ühinemise küsimuses lõhenenud, kuid selles on süüdi peamiselt eelmise valitsuse korrumpeerumine, märkis täna Moldova välisminister Andrei Galbur. Välisministri sõnul aitab tõhus võitlus korruptsiooniga rahva enamuse toetust Euroopaga lõimumise suhtes suurendada. Galbur kinnitas ka, et suurim julgeolekuoht Moldovale on just rahva rahulolematus ning et NATO-ga ühinemist Moldova ei plaani.

Galburi sõnul väljendab Euroopa Liiduga lõimumise vastane rahvas sellega eeskätt oma viha poliitilise eliidi vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kuivõrd eliit on kasutanud Euroopa Liiduga ühinemise retoorikat rahva arvelt oma parteihuvide teenimiseks, on rahva pahameel mõistetav, ent seda on võimalik leevendada järjekindlusega reformide läbiviimisel. Kui rahvas näeb, et korruptandid võetakse vastutusele ja korruptsioonile pannakse piir, pöörduvad ka Euroopa Liidu vastased taas Euroopa kurssi toetama," selgitas Galbur.

Galburi sõnul on vaja viia läbi konkreetsed reformid, mis taastaksid rahva ja Moldova välismaiste partnerite usalduse. Tema sõnul on valitsusel reformikava väga täpselt paika pandud ning selle elluviimine peaks taastama rahva usalduse nii valitsuse kui ka Euroopa vastu. Galbur meenutab, et Moldova on alati olnud geopoliitiliste huvide kokkupõrkekoht ja see protsess jätkub.

"Praegu on kõige tähtsam meeles pidada, et kuigi me ei alahinda geopoliitilist elementi, on Moldova suurim nõrkus riigi sisene. Kui peame reformikavast kinni, suudame riiki seestpoolt tugevdada, muutes ta tugevamaks ka igasuguste väliste ohtude vastu," selgitas Galbur.

Tema sõnul pole Moldoval, vastupidiselt levinud eksiarvamusele, sugugi plaanis kultuuriliselt sarnase ning sama keelt rääkiva Rumeeniaga ühinema hakata. Moldova iseolemise tunnistamine on kirjas ka alusdokumentides, millel kahe naaberriigi suhtlus rajaneb.

Kuna Moldova kavatseb jätkuvalt kinni pidada põhiseadusesse kirjutatud neutraliteedipõhimõttest, siis NATO-ga liitumist Galburi sõnul isegi ei arutata, küll aga plaanib Moldova kaitseorganisatsiooniga edaspidigi koostööd teha.

Toimetaja: Merit MaaritsPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics