Galbur: Moldova toetust Euroopaga lõimumisel aitab tugevada tõhusam võitlus korruptsiooniga ({{commentsTotal}})

Moldova rahvas on endiselt Euroopa Liiduga ühinemise küsimuses lõhenenud, kuid selles on süüdi peamiselt eelmise valitsuse korrumpeerumine, märkis täna Moldova välisminister Andrei Galbur. Välisministri sõnul aitab tõhus võitlus korruptsiooniga rahva enamuse toetust Euroopaga lõimumise suhtes suurendada. Galbur kinnitas ka, et suurim julgeolekuoht Moldovale on just rahva rahulolematus ning et NATO-ga ühinemist Moldova ei plaani.

Galburi sõnul väljendab Euroopa Liiduga lõimumise vastane rahvas sellega eeskätt oma viha poliitilise eliidi vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kuivõrd eliit on kasutanud Euroopa Liiduga ühinemise retoorikat rahva arvelt oma parteihuvide teenimiseks, on rahva pahameel mõistetav, ent seda on võimalik leevendada järjekindlusega reformide läbiviimisel. Kui rahvas näeb, et korruptandid võetakse vastutusele ja korruptsioonile pannakse piir, pöörduvad ka Euroopa Liidu vastased taas Euroopa kurssi toetama," selgitas Galbur.

Galburi sõnul on vaja viia läbi konkreetsed reformid, mis taastaksid rahva ja Moldova välismaiste partnerite usalduse. Tema sõnul on valitsusel reformikava väga täpselt paika pandud ning selle elluviimine peaks taastama rahva usalduse nii valitsuse kui ka Euroopa vastu. Galbur meenutab, et Moldova on alati olnud geopoliitiliste huvide kokkupõrkekoht ja see protsess jätkub.

"Praegu on kõige tähtsam meeles pidada, et kuigi me ei alahinda geopoliitilist elementi, on Moldova suurim nõrkus riigi sisene. Kui peame reformikavast kinni, suudame riiki seestpoolt tugevdada, muutes ta tugevamaks ka igasuguste väliste ohtude vastu," selgitas Galbur.

Tema sõnul pole Moldoval, vastupidiselt levinud eksiarvamusele, sugugi plaanis kultuuriliselt sarnase ning sama keelt rääkiva Rumeeniaga ühinema hakata. Moldova iseolemise tunnistamine on kirjas ka alusdokumentides, millel kahe naaberriigi suhtlus rajaneb.

Kuna Moldova kavatseb jätkuvalt kinni pidada põhiseadusesse kirjutatud neutraliteedipõhimõttest, siis NATO-ga liitumist Galburi sõnul isegi ei arutata, küll aga plaanib Moldova kaitseorganisatsiooniga edaspidigi koostööd teha.

Toimetaja: Merit MaaritsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.