Sakslased arendavad välja tehnoloogiat, millega teha kahjutuks merre uputatud keemiarelvad ({{commentsTotal}})

Saksamaa plaanib kolme aasta jooksul välja töötada tehnoloogia, millega teha kahjutuks merepõhjas lebavad keemiarelvad. Keemiarelvi on pärast Teist maailmasõda uputatud ka Läänemerre ja kohalikud põhjahoovused võivad seda kanda ka Eesti rannikule.

"Ainuüksi Saksa vetes on seda 1,6 miljonit tonni. See täidaks kaubarongi, mille pikkus on 3000 km," rääkis Saksamaa põllumajandus- ja keskkonnaministeeriumi projektijuht Jens Sternheim "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

Sakslased lubavad, et neil on kolme aasta pärast olemas tehnoloogia, millega keemiarelvad kahjutuks teha. Need on veealused tööstusrobotid, mis toovad keemiarelva pinnale.

"Saksa mõte on laskemoon leida ja üles tõsta. Seejärel põletatakse see sealsamas. Mõte on tuua praam merele ja põletada keemiarelv selle pardal," rääkis Sternheim.

Eesti rannikust oleks keemiarelvade lekke eest tänu oma põhja pinnavormile kaitstud ainult Liivi laht. Küll aga võiks Läänemere hoovused võimalikku saastet kanda mujale Eesti rannikule.

"Sügavamates veekihtides on nad üsna püsivad. Liiguvad tsirkulaarselt – vastupäeva piki külgi. Kõik, mis idakaldal on, saab suure tõenäosusega kantud ka Eesti rannikule," rääkis TTÜ Meresüsteemide instituudi nooremteadur Ilja Maljutenko.

Eestit ohustavad aga keemiarelvadest rohkemgi laevavrakid, mille roostetanud paakidest võib lekkida diislit. Need vrakid on lähemal kui teadaolevad keemilise relva uputamise kohad. Ka siin võib olla pääsetee – soomlased arendavad tehnoloogiat, millega eemaldada vrakkidelt kütust ilma keskkonda ohustamata.

"Tuvastatakse vraki kütusetankid, sinna puuritakse sisse augud, mille kaudu kütus välja pumbatakse ja pärast pannakse n-ö korgid ette," selgitas PPA merevalvekeskuse vanem Ivar Treffner.

Toimetaja: Merit MaaritsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.