Valge Maja ja NATO: Vene sõjalennukite manöövrid USA sõjalaeva läheduses on ebaprofessionaalsed ({{commentsTotal}})

{{1460646222000 | amCalendar}}

USA ja NATO hinnangul on Vene sõjalennukite manöövrid USA sõjalaeva läheduses Läänemerel ebaprofessionaalsed ja murettekitavad.

USA Euroopa väejuhatus avaldas eile videod ja pildid sellest, kuidas Vene Su-24 ründelennukid teevad ohtlikke manöövreid Donald Cooki nimelise sõjalaeva läheduses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Väejuhatus ütles kirjalikus teates, et intsidendid toimusid nii esmaspäeval kui ka teisipäeval.

Valge Maja pressiesindaja Josh Earnesti sõnul pole see esimene kord.

"See intsident, vist ei tule üllatuseks, pole kuidagi kooskõlas professionaalsete normidega, mida sõjaväed peaksid järgima üksteisega kokku puutudes rahvusvahelistes vetes ja rahvusvahelises õhuruumis. Iga rahuajal toimuv sõjaline tegevus peab olema kooskõlas rahvusvaheliste õigusnormidega ja läbi viidud nii, et need arvestavad teiste riikide õigusi ja nende lennuvahendite ja aluste turvalisust," kommenteeris Earnest.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles samuti, et Vene sõjalennukite ülelennud USA sõjalaevast olid "ebaturvalised ja ebaprofessionaalsed".

"Selline käitumine on ebaturvaline ja ebaprofessionaalne. Seetõttu olen ma pikka aega toonitanud läbipaistvuse, suurema ennustatavuse ja suuremate jõupingutuste tähtsust riskide vähendamiseks," ütles Stoltenberg Londonis pressikonverentsil.

"Me oleme näinud sõjalise tegevuse arvestatavat ja olulist tõusu meie piiridel. Me peame vältima vahejuhtumeid ja õnnetusi ning kui need peaksid juhtuma, peame tagama, et need ei välju kontrolli alt," lausus NATO peasekretär.

Stoltenbergi sõnul on sõjaliste tegevuste läbipaistvus ja riskide vähendamine 20. aprilli NATO-Vene nõukogu istungi päevakorras.

Vene kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konašenkov ütles aga, et Vene õhujõudude Su-24 meeskonnad järgisid Läänemerel rahvusvahelistes vetes USA sõjalaevast Donald Cook mööda lennates kõiki ohutusreegleid.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNSVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.