ERR Lesbosel: tagasisaatmiskokkulepe Türgiga on praktiliselt peatanud põgenike saabumise saarele ({{commentsTotal}})

Põgenike tagasisaatmiskokkulepe Türgiga on viimastel päevadel praktiliselt peatanud põgenike saabumise Lesbose saarele.

Lesbose saar võttis möödunud aastal vastu pea 450 000 sisserändajat. Skala Sikamineas on väike kaluriküla saare põhjarannikul. 16 aastat siin restorani pidanud Vangelise kuivatab nööril kalmaare ja meenutab möödunud aastat.

"3000–4000 inimest tuli üksnes siia. Iga päev oli paate. 350 000–400 000 inimest tulid meie küla lähedale. Praegu tundub siin väga vaikne. Ma ei tea miks. See on Euroopa, Türgi ja Kreeka mäng. Inimesed ei tähenda neile midagi, ainult raha," rääkis Lesbose saare restoranipidaja Vangelis.

Rannik Korakase majaka ümber on pärast Türgiga allakirjutatud lepet võtnud vastu vaid mõned paadid.

"Ideaalis püüame heidutada inimesi siin randumast, sest see on nii ohtlik. Aga saabujate numbrid on vähenenud, nüüd on vees rohkem sõjaväelaevu. Viimane paat, mis tuli, oli väike kalapaat kuue täiskasvanud afgaani ja kahe beebiga," rääkis Iirimaalt Lesbosele vabatahtlikuna tööle tulnud Martin.

Lesbosele saabub endiselt vabatahtlikke, kes põgenike veest välja tõmbamise asemel keskenduvad nüüd saare koristamisele.

"Selle kriisi ohvrid on kohalikud, kes on kaotanud turismis, seega tundub oluline proovida neid aidata nii palju kui võimalik," rääkis vabatahtlikuna Lesbosele tulnud Cameron.

Kuigi kokkulepe Türgiga näib vähemalt praegu paadipõgenike saabumist oluliselt pidurdavat, mõistavad vabatahtlikud selle leppe hukka. "Me ei näe enam inimesi inimestena, hakkame neid nägema karjana," lisas Cameron.

Ainus paat, mida Lesbose ja Türgi ranniku vahel näha on, toob Vangelise restorani värsket kala. Sellegipoolest pelgavad kohalikud, et see võib olla kõigest vaikus enne tormi.

Toimetaja: Merit MaartisVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.