Hispaania minister astus Panama dokumentidest ilmnenud seoste tõttu tagasi ({{commentsTotal}})

{{1460706912000 | amCalendar}}

Hispaania tööstusminister José Manuel Soria teatas pärast konfliktseid avaldusi seotusest makusparadiisis asuvate offshore firmadega, et astub tagasi.

Bloombergi andmeil sattus López avalikkuse surve alla pärast seda, kui nn Panama dokumentidest ilmnesid seosed tema ja Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca asutatud offshore-firma U.K. Lines vahel.

Soria selgitas, et astub ametist tagasi selleks, et vältida valitseva Rahvapartei maine kahjustumist, vahendas Reuters.

Esialgu eitas poliitik kõiki seoseid, öeldes, et tema nimi on dokumentidesse sattunud eksituse tõttu. Ta kinnitas, et ei ole seadusi rikkunud ega valesti käitunud.

Kaks Hispaania väljaannet on aga väitnud, et neil on tõendeid sellest, et Soria on oma vennaga kahasse loonud offshore-firma. Samuti selgus, et Soria on seotud Suurbritannias loodud firmaga, mille nimi on väga sarnane maksuparadiisis asutatud ettevõtte nimele.

Neljapäeval avaldas ajaleht El Mundo Suurbritannias asutatud firma dokumendi, millel on Soria allkiri. See hoogustas nõudmist, et Soria tagasi astuks.

Soria kodupartei, Rahvapartei (PP) maine hoidmine on poliitikutele oluline seetõttu, et partei ei ole pärast valimiste võitmist suutnud mitme kuu jooksul koalitsiooni moodustada ning sellega erakonna usaldusväärsust kaotanud. Tõenäoliselt korraldatakse Hispaanias juunis uued valimised, vahendas Reuters.

Panama dokumendi leke on keerulisse olukorda pannud mitmed Euroopa riigijuhid, kelle nimi seostub maksuparadiisis asutatud läbipaistmatu tegevusega firmadega. Advokaadibüroost Mossack Fonseca lekkinud 11,5 miljonit dokumenti viitavad maailma juhtivpoliitikute, ärimeeste ja ka kurjategijate seostele offshore-firmadega. Enamasti heidetakse poliitikutele ette maksude tasumisest kõrvalehiilimist.

Möödunud nädala alguses teatas tagasi astumisest Islandi peaminister Sigmundur David Gunnlaugsson.

Samuti on surve alla sattunud Suurbritannia peaminister David Cameron, kes tegutses maksuparadiis asuvas offshore-firmaga enne peaministriks saamist. 

Offshore ehk maksuvaba piirkond on riik või territoorium, mille maksuseadused võimaldavad neis piirkondades registreeritud ettevõtetel kanda väiksemat maksukoormust või vältida maksude tasumist. Ettevõtte majandustegevus toimub reeglina mujal. OECD on määratlenud neli maksuparadiisi tunnust: sissetuleku pealt ei maksta maksu või tasutakse nominaalset maksu, puudub tõhus infovahetus, puudub läbipaistvus, puudub oluline tegevus.

Toimetaja: Greete PalmisteFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.