Ühistulise piimatööstuse rajamist toetatakse 15 miljoni euroga ({{commentsTotal}})

Eestisse rajatakse piimatootjate poolt kauaoodatud ühistutele kuuluv piimatööstus. Maaeluministeerium käivitab selleks maikuus 15 miljoni eurose toetusmehhanismi, millest ühistulistele piimatööstusprojektidele saab hakata toetust taotlema oktoobris.

Ühistulise suurprojekti toetust plaanib ministeerium anda vaid täiesti uue tööstuse ehitamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rajatava tööstuse vastuvõtuvõimsus peab olema vähemalt 25 protsenti Eesti piimatoodangust. Tööstuses tuleb kasutada kõige kaasaegsemaid seadmeid, sest eelkõige peab see edendama väärindatud piimatoodete eksporti.

Toetust saab projektile ligi pooles ulatuses ehk 15 miljonit eurot, sest kogu investeeringu maht peab olema vähemalt 37,5 miljonit eurot.

Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul peab uues rajatavas piimandusettevõttes enamusosalus kuuluma ühistutele.

Eestis on praegu kümmekond piimatöötlejat, kellest nii mõnedki võivad Kruuse sõnul ühineda ühistulise piiimatööstuse projektiga.

"Kaks-kolm pakkumist võiks tulla, aga selle tõttu ongi projekti ettevalmistuseks antud ligi pool aastat. Ehk sügiseks saaksid kõikvõmalikud potentsiaalsed taotlused oma rehkenduse ja kokkulepped sõlmitud," ütles minister.

Eesti piimandusühistud EPIKO, Jõgevamaa põllumajandustootjate liit, Laeva Piim ja Tartumaa piimatootjate ühistu panid hiljuti aluse ühtse müügiorganisatsiooni loomisele. Lisaks neile on E-piim ja Saaremaa piimaühistu, kes juba omavad suuri töötlemisettevõtteid.

"Paregu on meil Eestis kuus korralikku piimatootjate ühistut, kuhu on koondunud praktiliselt 1100 tonni piima päevas. Eestis toodetakse kokku 2000 tonni piima, nii et see moodustab 60 protsenti Eesti piima päevatoodangust. Me arvame, et need ühistud, kes meil täna on, peaksid moodustama korraliku keskühistu, kes teeb ka selle kombinaadi investeeringu koos mõne olemasoleva tööstusega ja see lahendus tõesti viib meid kunagi hädast välja," selgitas Eesti põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo.

Ta lisas aga, et uus tööstus on pikaajaline lahendus, mis ei aita täna hädas olevaid piimatootjaid.

Toimetaja: Merili NaelKirjastuste koostööpartneritest saavad konkurendid

May: otsust tagasi ei pöörata

Märt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.