ERR Lesbosel: saabuvad põgenikud enam saarel vabalt ringi liikuda ei saa ({{commentsTotal}})

Moria registreerimiskeskuse kõrval asunud vabatahtlike laager lõpetas töö pärast Brüsselis allkirjastatud kokkulepet Türgiga, mille järgi saadetakse kõik uued saabujad, kes Kreekas varjupaika ei taotle, Türki tagasi. Lepe tähendab, et põgenikud ei saa enam Lesbosel vabalt ringi liikuda, vaid nad paigutati kinnisesse laagrisse.

"Kõik need MTÜ-d ütlesid, et nad ei taha siin töötada, kui põgenikud on kinnipidamisasutuses. Nii et nad kõik lahkusid. Kreeka valitsus oli sunnitud tegutsema, varem oli siin kõik MTÜ-de korraldatud," märkis Hollandist Lesbosele tulnud vabatahtlik Joram "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

"Meie kolleegid kohapeal, kes on laagritesse pääsenud, on põgenikega rääkinud ja nad kinnitavad, et kinnipidamine ei ole üksikjuhtumitel õigustatud. See tähendab, et viiakse ellu kohustuslikku ja automaatset kinnipidamist, mis on rahvusvahelise õiguse seisukohast ebaseaduslik. Neil on väga kehv ligipääs teenustele, neile ei anta õigusabi ega infot ja on palju hirmu ja meeleheidet," selgitas Amnesty Internationali varjupaigaküsimuste ekspert Anneliese Baldaccini.

„Osa inimestest viidi tagasi Türki, kaks neist sooritasid enesetapu, ühe hukkumine on ametlikult kinnitatud. Saime teada, et see oli üks meestest, kes oli siin juba ammu enne, kui kokkulepe sõlmiti. See tähendab, et väljasaatmine oli ebaseaduslik,“ rääkis Hollandist Lesbosele vabatahtlikuks tulnud George.

Amnesty väidab, et 2000 inimesele mõeldud laager on ülerahvastatud ja kõigile süüa ei jagu. Laagris töötavad eestlannadest sõrmejäljevõtjad lükkavad selle ümber.

Sõrmejälgede hõivaja ja registreerija Ene Muttika sõnul on laupäevaste andmete järgi traataia taga ootamas natuke rohkem kui 1170 inimest. Varem räägiti umbes 3000 inimesest, Muttika sõnul on neid inimesi üksjagu nüüd ringi paigutatud.

Eesti ekspertide sõnul on Moria laager elanud sel nädalal tähtsate külaliste ootuses. Homme külastab laagrit paavst, mistõttu üritatakse laager n-ö üles vuntsida, mille tarvis on vähendatud ka laagrielanike arvu ja täisjoonistatud hall betoonplank saanud värske ilme. "Hommikul, kui me tööle läksime, siis veel ei olnud nii ilusat valget aeda, nüüd on," märkis sõrmejälgede hõivaja ja registreerija Mare Jõesaar.

Toimetaja: Merit MaaritsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.