ERR Lesbosel: saabuvad põgenikud enam saarel vabalt ringi liikuda ei saa ({{commentsTotal}})

Moria registreerimiskeskuse kõrval asunud vabatahtlike laager lõpetas töö pärast Brüsselis allkirjastatud kokkulepet Türgiga, mille järgi saadetakse kõik uued saabujad, kes Kreekas varjupaika ei taotle, Türki tagasi. Lepe tähendab, et põgenikud ei saa enam Lesbosel vabalt ringi liikuda, vaid nad paigutati kinnisesse laagrisse.

"Kõik need MTÜ-d ütlesid, et nad ei taha siin töötada, kui põgenikud on kinnipidamisasutuses. Nii et nad kõik lahkusid. Kreeka valitsus oli sunnitud tegutsema, varem oli siin kõik MTÜ-de korraldatud," märkis Hollandist Lesbosele tulnud vabatahtlik Joram "Aktuaalse kaamera" vahendusel.

"Meie kolleegid kohapeal, kes on laagritesse pääsenud, on põgenikega rääkinud ja nad kinnitavad, et kinnipidamine ei ole üksikjuhtumitel õigustatud. See tähendab, et viiakse ellu kohustuslikku ja automaatset kinnipidamist, mis on rahvusvahelise õiguse seisukohast ebaseaduslik. Neil on väga kehv ligipääs teenustele, neile ei anta õigusabi ega infot ja on palju hirmu ja meeleheidet," selgitas Amnesty Internationali varjupaigaküsimuste ekspert Anneliese Baldaccini.

„Osa inimestest viidi tagasi Türki, kaks neist sooritasid enesetapu, ühe hukkumine on ametlikult kinnitatud. Saime teada, et see oli üks meestest, kes oli siin juba ammu enne, kui kokkulepe sõlmiti. See tähendab, et väljasaatmine oli ebaseaduslik,“ rääkis Hollandist Lesbosele vabatahtlikuks tulnud George.

Amnesty väidab, et 2000 inimesele mõeldud laager on ülerahvastatud ja kõigile süüa ei jagu. Laagris töötavad eestlannadest sõrmejäljevõtjad lükkavad selle ümber.

Sõrmejälgede hõivaja ja registreerija Ene Muttika sõnul on laupäevaste andmete järgi traataia taga ootamas natuke rohkem kui 1170 inimest. Varem räägiti umbes 3000 inimesest, Muttika sõnul on neid inimesi üksjagu nüüd ringi paigutatud.

Eesti ekspertide sõnul on Moria laager elanud sel nädalal tähtsate külaliste ootuses. Homme külastab laagrit paavst, mistõttu üritatakse laager n-ö üles vuntsida, mille tarvis on vähendatud ka laagrielanike arvu ja täisjoonistatud hall betoonplank saanud värske ilme. "Hommikul, kui me tööle läksime, siis veel ei olnud nii ilusat valget aeda, nüüd on," märkis sõrmejälgede hõivaja ja registreerija Mare Jõesaar.

Toimetaja: Merit MaaritsERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema