MULJED: Lobjaka meelest näitas Kallase kõne presidendivalimiste absurdsust, Rõivas peab Kallast veenvaks kandidaadiks ({{commentsTotal}})

Siim Kallase kõne funktsioon oli välja tuua presidendivalimiste korralduse absurdsus, kus kandidaadid kinnitatakse ametlikult vaid neli päeva enne valimisi, leiab poliitikavaatleja Ahto Lobjakas. Peaminister Taavi Rõivase meelest on Kallas veenev kandidaat, Andres Anvelti sõnul valmistas kõne talle pettumuse.

"See Kallase programmikõne, mille ta tegi neli kuud enne presidendivalimisi, jääb põhimõtteliselt ühe käe plaksuks, sest ükski teine mõeldav kandidaat ei ole vähemalt praegu samas positisioonis. Kallas näitas, et debatti on vaja, aga süsteem on selleks niivõrd suletud, et see on tehtud võimatuks," märkis Lobjakas ERR raadiouudistele.

"Me teame, et Marina Kaljurand, kes on tõenäoline Reformierakonna praegune kandidaat, tuleb välja võimalikult hilja, et vältida sellist avaliku debati hetke, mida me tegelikult vajame,“ lisas Lobjakas „Aktuaalsele kaamerale“.

Kuulajate seas olnud Reformierakonna esimees Taavi Rõivas kinnitas, et erakond toetab nii Siim Kallast kui ka teisi Reformierakonnaga seotud pretendente.

"Praeguses faasis oleks ennatlik osa kandidaate platsilt eemale lükata, peame vaatama avatumalt. Aga päris kindlasti on Kallas väga veenev kandidaat, ta esitas ülevaate neist asjadest, mida tema oluliseks peab. Tema kõnes oli väga mitu tugevat kujundit. Kõige rohkem mulle meeldis tema võrdlus, "kas eesti tahab olla suletud soosaar või avatud linn" nagu oli Tallinn Hansalinnale," ütles Rõivas.

"Kui me vaatame küsitlusi ja vaatame arutelusid, mis on seni väga põgusalt olnud Reformierakonna juhatuses ja fraktsioonis, siis on peale Kaljuranna ja Kallase käinud läbi ka Urmas Paeti nimi," rääkis Rõivas "Aktuaalsele kaamerale".

Sotsiaaldemokraatidest oli programmikõnel kohal Andres Anvelt, kes ütles, et talle valmistas kõne väikese pettumuse. "Ütleme ausalt, lootsin rohkemat. See kõne oli eliidi kõne, ta ei andnud ühtegi kandidaadi lisandväärtust kindlasti mitte. Jah, see kõne oli poliitikutele - nõus, aga poliitkuid valivad kes? Rahvas. Ja see jäi puudu," nentis Anvel.

Sotsioloog Juhan Kivirähk nentis, et Riigikogus saab Reformierakond esitada ühe kandidaadi ja seetõttu oli Kallasest mõistlik oma soovist varakult teada anda. "Praegu on peamine küsimus mitte see, kui palju avalik arvamus hakkab Kallast toetama, vaid et kas seda võimalikku Reformierakonna kandidaati on valmis toetama ka teised erakonnad riigikogus," selgitas Kivirähk.

Ajakirjanik Anvar Samost leiab, et Kallase kõrvale pole lihtne kandidaate leida. "See on keeruline ka teistel erakondadel, kui ka nemad vaatavad parlamendis ühiskandidaadi järgi – neil on keeruline leida isiksust, kes oma poliitiliselt ajaloolt, ideedelt, ambitsioonilt asetuks kohe sinna kõrvale ja ei paistaks kohe kaks numbrit väiksem."

Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas teatas täna, et on valmis kandideerima Eesti presidendiks ja pidas programmilise kõne oma vaadetest. Kallas avaldas lootust, et ka teised presidendi kohale pretendeerijad annavad endast märku ja on valmis temaga debatte pidama.

Oma kõnes rääkis Kallas Eesti väljakutsetest ja kohast maailmas ning nentis lõpetuseks, et loodab, et ka teised Eesti Vabariigi presidendi kohale pretendeerijad annavad endast märku ja siis saab pidada debatte ka neil teemadel, mis täna kõnesse ei mahtunud, vahendasid ERR raadiouudised.

Toimetaja: Merit MaaritsFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.