MULJED: Lobjaka meelest näitas Kallase kõne presidendivalimiste absurdsust, Rõivas peab Kallast veenvaks kandidaadiks ({{commentsTotal}})

Siim Kallase kõne funktsioon oli välja tuua presidendivalimiste korralduse absurdsus, kus kandidaadid kinnitatakse ametlikult vaid neli päeva enne valimisi, leiab poliitikavaatleja Ahto Lobjakas. Peaminister Taavi Rõivase meelest on Kallas veenev kandidaat, Andres Anvelti sõnul valmistas kõne talle pettumuse.

"See Kallase programmikõne, mille ta tegi neli kuud enne presidendivalimisi, jääb põhimõtteliselt ühe käe plaksuks, sest ükski teine mõeldav kandidaat ei ole vähemalt praegu samas positisioonis. Kallas näitas, et debatti on vaja, aga süsteem on selleks niivõrd suletud, et see on tehtud võimatuks," märkis Lobjakas ERR raadiouudistele.

"Me teame, et Marina Kaljurand, kes on tõenäoline Reformierakonna praegune kandidaat, tuleb välja võimalikult hilja, et vältida sellist avaliku debati hetke, mida me tegelikult vajame,“ lisas Lobjakas „Aktuaalsele kaamerale“.

Kuulajate seas olnud Reformierakonna esimees Taavi Rõivas kinnitas, et erakond toetab nii Siim Kallast kui ka teisi Reformierakonnaga seotud pretendente.

"Praeguses faasis oleks ennatlik osa kandidaate platsilt eemale lükata, peame vaatama avatumalt. Aga päris kindlasti on Kallas väga veenev kandidaat, ta esitas ülevaate neist asjadest, mida tema oluliseks peab. Tema kõnes oli väga mitu tugevat kujundit. Kõige rohkem mulle meeldis tema võrdlus, "kas eesti tahab olla suletud soosaar või avatud linn" nagu oli Tallinn Hansalinnale," ütles Rõivas.

"Kui me vaatame küsitlusi ja vaatame arutelusid, mis on seni väga põgusalt olnud Reformierakonna juhatuses ja fraktsioonis, siis on peale Kaljuranna ja Kallase käinud läbi ka Urmas Paeti nimi," rääkis Rõivas "Aktuaalsele kaamerale".

Sotsiaaldemokraatidest oli programmikõnel kohal Andres Anvelt, kes ütles, et talle valmistas kõne väikese pettumuse. "Ütleme ausalt, lootsin rohkemat. See kõne oli eliidi kõne, ta ei andnud ühtegi kandidaadi lisandväärtust kindlasti mitte. Jah, see kõne oli poliitikutele - nõus, aga poliitkuid valivad kes? Rahvas. Ja see jäi puudu," nentis Anvel.

Sotsioloog Juhan Kivirähk nentis, et Riigikogus saab Reformierakond esitada ühe kandidaadi ja seetõttu oli Kallasest mõistlik oma soovist varakult teada anda. "Praegu on peamine küsimus mitte see, kui palju avalik arvamus hakkab Kallast toetama, vaid et kas seda võimalikku Reformierakonna kandidaati on valmis toetama ka teised erakonnad riigikogus," selgitas Kivirähk.

Ajakirjanik Anvar Samost leiab, et Kallase kõrvale pole lihtne kandidaate leida. "See on keeruline ka teistel erakondadel, kui ka nemad vaatavad parlamendis ühiskandidaadi järgi – neil on keeruline leida isiksust, kes oma poliitiliselt ajaloolt, ideedelt, ambitsioonilt asetuks kohe sinna kõrvale ja ei paistaks kohe kaks numbrit väiksem."

Euroopa Komisjoni endine asepresident ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas teatas täna, et on valmis kandideerima Eesti presidendiks ja pidas programmilise kõne oma vaadetest. Kallas avaldas lootust, et ka teised presidendi kohale pretendeerijad annavad endast märku ja on valmis temaga debatte pidama.

Oma kõnes rääkis Kallas Eesti väljakutsetest ja kohast maailmas ning nentis lõpetuseks, et loodab, et ka teised Eesti Vabariigi presidendi kohale pretendeerijad annavad endast märku ja siis saab pidada debatte ka neil teemadel, mis täna kõnesse ei mahtunud, vahendasid ERR raadiouudised.

Toimetaja: Merit MaaritsRail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.Rail Balticu skeemid Ernst & Youngi uuringust.
Läti seim ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe

Läti seim ratifitseeris Läti, Leedu ja Eesti valitsuste vahelise Rail Balticu raudteeühenduse arendamise kokkuleppe.

Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Joachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondisJoachim Löw ja Saksamaa jalgpallikoondis
TÄNA OTSE | Löw jahib Tšiili vastu sajandat võitu Saksamaa juhendajana

Teises tänases kohtumises ristavad maailmajagude karikaturniiril sarved avavoorus võidukad olnud Saksamaa ja Tšiili. Otseülekanne algab ETV2 eetris kell 20.50. Kommentaatorid Kristjan Kalkun ja Mihkel Uiboleht, stuudios Tarmo Tiisler.

Jaanituli.Jaanituli.
Prognoos: jaanilaupäev möödub jahedalt, aga suurema sajuta

Reedesel võidupühal ja jaanilaupäeval on Eesti kohal jaheda õhumassiga nõrk kõrgrõhuala ning suurema tõenäosusega võib Eesti idaservas hoovihma tulla.

IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.IT-ettevõte Nortal kogub Araabia riikides oma tööga häid soovituskirju.
Lang: anname Araabias edasi Eesti kümne aasta taguseid tublisid saavutusi

IT-ettevõte Nortal asub Araabia Ühendemiraatide föderaalvalitsusele ja Dubai emiraadile valmistama ette seadusandlust e-riigi lahenduste ettevalmistamiseks. Nortali üheks "soovituskirjaks" on Omaani valitsusele tehtud analoogne töö, mille tulemusel see araabiariik sai omale Eestiga sarnased e-riigi lahendused. Uue koostöö lepingute sisu jääb aga konfidentsiaalseks.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Tallinna tehnikaülikooli peahoone.Tallinna tehnikaülikooli peahoone.
Ülikoolid vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes

Nii Tallinna tehnikaülikool, maaülikool kui ka Tallinna ülikool vähendavad vastuvõttu bakalaureuseõppes, sest vähenenud on ka keskkoolilõpetajate hulk.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
Regula Paljassaare sadamas.Regula Paljassaare sadamas.
Parvlaev Regula taastusremont sai valmis

Parvlaev Regula läbis põhjaliku remondi - alusel puhastati ja värviti korpus, samuti taastati erinevad masinad ja seadmed.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema