Ekke Nõmm: kui Kaljurand poleks Iraanis pearätti kandnud, oleks mõistlike suhete jätkumist raske ette kujutada ({{commentsTotal}})

Möödunud nädalal külastas Eesti välisminister Marina Kaljurand Iraani ning kandis Teheranis kohalike ettekirjutuste kohaselt pearätti. Tuntud Iraani veebiliikumine Minu Varjatud Vabadus (MSF) kritiseeris seejärel ministrit pearäti kandmise eest. MSF ühendab naisi, kes on hijabi kohustusliku kandmise vastu.

Kaljurand kinnitas saates "Aktuaalne kaamera. Nädal", et pearätist loobumine tähendanuks seda, et visiit oleks ära jäänud.

"Ma ei oleks saanud siis ühtegi kohtumist. Ma arvan, et ma oleks saanud lennukist välja tulla ilma rätikuta, ilmselt oleksin jõudnud VIP-saali ja siis oodanud seal tagasilendu," arvas minister.

Eesti diplomaatide kooli direktor Ekke Nõmm selgitas, et hijabi kasutamine Iraanis on seadusega reguleeritud ja kui Eesti välisminister poleks seda oma esimesel visiidil kandnud, oleks raske ette kujutada mõistlike suhete jätkumist kahe riigi vahel.

Kaljurand märkis, et mõistab Iraani aktivistide muret, kuid tema sõnul on olemas teatud kultuuri- ja religioonireeglid, mida tuleb teise riiki minnes austada.

Minister rõhutas, et vaid kohtudes on võimalik ka oma sõnumit edastada. "Ja kohtumisel me rääkisime naiste õigustest," lisas ta.

Ekke Nõmm rääkis, et kui me järgime Iraanis Iraani reegleid, siis Euroopa pole oma mängureegleid paika pannud.

"Kui olete tähele pannud, siis näiteks vabariigi presidendi aastapäeva vastuvõtul, kui presidendipaar kohtub Iraani suursaadikuga, siis suursaadik surub presidendi, kuid ei suru presidendiproua kätt," rääkis ta.

"Mulle tundub, et omapoolsete mängureeglite paikapanek on see, mis Euroopas tervikuna on natukene nigelaks jäänud," ütles Nõmm.

Alati on võimalus, et parimat soovides, toodad hoopis kurja ja pearätti mitte kandes oleks minister Kaljurand võinud Iraani naisõiguslastele ka hoopis kahju teha.

"Me teame kõik, et Iraanis toimub praegu üsna äge sisevõitlus konservatiivide ja reformimeelsete vahel. Ja kui üks esimesi visiidile minevaid välisministreid demonstratiivselt eirab nende seadusi ja norme, siis see annab peaaegu et laskemoona vanameelsetele, kes ütlevad, et "näete, need on need eurooplased, meie seadusi ja meie norme nad ei austa, nendega polegi mõtet tegemist teha ja teid, naisõiguslased, paneme hoopis kinni"," selgitas Nõmm.

Toimetaja: Merili NaelJuncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics