Ekke Nõmm: kui Kaljurand poleks Iraanis pearätti kandnud, oleks mõistlike suhete jätkumist raske ette kujutada ({{commentsTotal}})

Möödunud nädalal külastas Eesti välisminister Marina Kaljurand Iraani ning kandis Teheranis kohalike ettekirjutuste kohaselt pearätti. Tuntud Iraani veebiliikumine Minu Varjatud Vabadus (MSF) kritiseeris seejärel ministrit pearäti kandmise eest. MSF ühendab naisi, kes on hijabi kohustusliku kandmise vastu.

Kaljurand kinnitas saates "Aktuaalne kaamera. Nädal", et pearätist loobumine tähendanuks seda, et visiit oleks ära jäänud.

"Ma ei oleks saanud siis ühtegi kohtumist. Ma arvan, et ma oleks saanud lennukist välja tulla ilma rätikuta, ilmselt oleksin jõudnud VIP-saali ja siis oodanud seal tagasilendu," arvas minister.

Eesti diplomaatide kooli direktor Ekke Nõmm selgitas, et hijabi kasutamine Iraanis on seadusega reguleeritud ja kui Eesti välisminister poleks seda oma esimesel visiidil kandnud, oleks raske ette kujutada mõistlike suhete jätkumist kahe riigi vahel.

Kaljurand märkis, et mõistab Iraani aktivistide muret, kuid tema sõnul on olemas teatud kultuuri- ja religioonireeglid, mida tuleb teise riiki minnes austada.

Minister rõhutas, et vaid kohtudes on võimalik ka oma sõnumit edastada. "Ja kohtumisel me rääkisime naiste õigustest," lisas ta.

Ekke Nõmm rääkis, et kui me järgime Iraanis Iraani reegleid, siis Euroopa pole oma mängureegleid paika pannud.

"Kui olete tähele pannud, siis näiteks vabariigi presidendi aastapäeva vastuvõtul, kui presidendipaar kohtub Iraani suursaadikuga, siis suursaadik surub presidendi, kuid ei suru presidendiproua kätt," rääkis ta.

"Mulle tundub, et omapoolsete mängureeglite paikapanek on see, mis Euroopas tervikuna on natukene nigelaks jäänud," ütles Nõmm.

Alati on võimalus, et parimat soovides, toodad hoopis kurja ja pearätti mitte kandes oleks minister Kaljurand võinud Iraani naisõiguslastele ka hoopis kahju teha.

"Me teame kõik, et Iraanis toimub praegu üsna äge sisevõitlus konservatiivide ja reformimeelsete vahel. Ja kui üks esimesi visiidile minevaid välisministreid demonstratiivselt eirab nende seadusi ja norme, siis see annab peaaegu et laskemoona vanameelsetele, kes ütlevad, et "näete, need on need eurooplased, meie seadusi ja meie norme nad ei austa, nendega polegi mõtet tegemist teha ja teid, naisõiguslased, paneme hoopis kinni"," selgitas Nõmm.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.