Eetikanõukogu: ametnikud rääkigu ühiskondlikus arutelus rohkem kaasa ({{commentsTotal}})

{{1460959682000 | amCalendar}}

Ametnikueetika nõukogu kiitis heaks ametnike väljendusvabaduse hea tava, millega julgustab ametnikke nii valdkonna ekspertidena kui ka kodanikena ühiskonnaelus kaasa rääkima.

„Euroopa Liidu riikide vastavad tavad on erinevad. Hea tava kooskõlastusring näitas, et Eesti ametiasutused on valmis üle võtma Skandinaavia riikidele omase avatud lähenemise ning et meil soositakse isiklike hoiakute avalikku väljendamist ka siis, kui ametniku arvamus ei ühti asutuse ametliku seisukohaga. Loomulikult tuleb sellistel puhkudel sekkuda argumenteeritult, vastutustundlikult ja mitte avaldada asutusesisese loomuga teavet,“ märkis ametnikueetika nõukogu esimees Heiki Sibul.

„Eetikanõukogu on seisukohal, et avalik ja sisuline arutelu aitab edendada paremat riigivalitsemist ning soodustab ühiskonna jaoks paremate otsuste tegemist,“ lisas Sibul.
 
Väljendusvabaduse hea tava annab nõu, kuidas osaleda ühiskondlikus arutelus tööalastel ja laiemat ühiskonnaelu puudutavatel teemadel nii, et see oleks kooskõlas eetikakoodeksis viidatud vastutustundlikkuse, argumenteerituse ja väärikuse põhimõtetega.

Ka õiguskantsleri kantselei kommunikatsioonijuht Janek Luts peab probleemiks, et targad ametnikud ei kipu oma arvamust avalikustama. Hea tava võiks neid selleks rohkem innustada.

"Viimase kuu aja jooksul on õiguskantsleri nõunikest kolm nõuniku korralikud analüüsid kirjutanud ja need avalikustatud. Nendest enamus ei puuduta meie igapäevatööd õiguskantsleri kantseleid, aga on puudutanud energeetikat, mälestusmärke ja muid selliseid asju, kus inimesed on argumenteeritult oma arvamust avaldanud ja selle meedias avaldanud," selgitas Luts.

Hea tavaga antakse ametnikele soovitusi ühiskondlikus arutelus osalemiseks tööväliste kanalite vahendusel, muuhulgas sotsiaalmeedias ja erinevas vormis – näiteks intervjuu, arvamuslugu, petitsioon, avalik koosolek jne. Heast tavast on soovituslik juhinduda ka ametiasutuste töötajatel. Janek Lutsu sõnul on temagi jätnud sotsiaalmeedias oma arvamuse avaldamata isegi siis, kui mõni asi teda väga ärritab.

"Tihti olen jätnud postitamata, kui mingi asi ikka tõsiselt närvi ajab, siis tahaks isegi vastu solvata, aga küsimus on selles, kas muutuda sellesuguseks, kelle vastu sa tahtsid seda sinna kirjutada," rääkis Luts.

Talvik: hea tava on märk liigsest reguleerimisest

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik on olnud algusest peale tava suhtes kriitiline ja leiab ka pärast selle vastuvõtmist, et Eesti riik kipub kõike üle reguleerima."See hea tava on pigem suund kammitsemise suunas ja ametnik tõenäoliselt mõtleb kaks korda, kas ma kirjutan või ei kirjuta ja selles mõttes on ta tagurliku suunaga," leidis Talvik.

Riigkogu hinnangul on halba lastetuba ühe dokumendiga raske välja juurida, samas on sealt puudu üks oluline teema."Meil oleks vaja palju selgemalt läbi rääkida vilepuhuja reeglid, et kuidas ametnik ilmselget seaduserikkumist nähes, ennast niimoodi väljendada võiks, et sellest temale suuri pahandusi ei tuleks. See on aga hoopis teine ja palju kaasegsem teema, vaadates kasvõi Panama paberite peale," möönis Talvik.

Hea tava on soovituslik juhend, mille kooskõlastusringil avaldas oma arvamust 40 ametiasutust ja esitati ligi 70 muudatusettepanekut.

Hea tava koostamisse kaasati läbi praktiliste seminaride esindajad pea kõigist riigi ametiasutustest. Kooskõlastusringi käigus avaldas oma arvamust 40 ametiasutust ning esitati ligikaudu 70 muudatusettepanekut.
 
Väljendusvabaduse hea tava on avaldatud avaliku teenistuse kodulehel

Toimetaja: Rain Kooli, Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema