Eetikanõukogu: ametnikud rääkigu ühiskondlikus arutelus rohkem kaasa ({{commentsTotal}})

{{1460959682000 | amCalendar}}

Ametnikueetika nõukogu kiitis heaks ametnike väljendusvabaduse hea tava, millega julgustab ametnikke nii valdkonna ekspertidena kui ka kodanikena ühiskonnaelus kaasa rääkima.

„Euroopa Liidu riikide vastavad tavad on erinevad. Hea tava kooskõlastusring näitas, et Eesti ametiasutused on valmis üle võtma Skandinaavia riikidele omase avatud lähenemise ning et meil soositakse isiklike hoiakute avalikku väljendamist ka siis, kui ametniku arvamus ei ühti asutuse ametliku seisukohaga. Loomulikult tuleb sellistel puhkudel sekkuda argumenteeritult, vastutustundlikult ja mitte avaldada asutusesisese loomuga teavet,“ märkis ametnikueetika nõukogu esimees Heiki Sibul.

„Eetikanõukogu on seisukohal, et avalik ja sisuline arutelu aitab edendada paremat riigivalitsemist ning soodustab ühiskonna jaoks paremate otsuste tegemist,“ lisas Sibul.
 
Väljendusvabaduse hea tava annab nõu, kuidas osaleda ühiskondlikus arutelus tööalastel ja laiemat ühiskonnaelu puudutavatel teemadel nii, et see oleks kooskõlas eetikakoodeksis viidatud vastutustundlikkuse, argumenteerituse ja väärikuse põhimõtetega.

Ka õiguskantsleri kantselei kommunikatsioonijuht Janek Luts peab probleemiks, et targad ametnikud ei kipu oma arvamust avalikustama. Hea tava võiks neid selleks rohkem innustada.

"Viimase kuu aja jooksul on õiguskantsleri nõunikest kolm nõuniku korralikud analüüsid kirjutanud ja need avalikustatud. Nendest enamus ei puuduta meie igapäevatööd õiguskantsleri kantseleid, aga on puudutanud energeetikat, mälestusmärke ja muid selliseid asju, kus inimesed on argumenteeritult oma arvamust avaldanud ja selle meedias avaldanud," selgitas Luts.

Hea tavaga antakse ametnikele soovitusi ühiskondlikus arutelus osalemiseks tööväliste kanalite vahendusel, muuhulgas sotsiaalmeedias ja erinevas vormis – näiteks intervjuu, arvamuslugu, petitsioon, avalik koosolek jne. Heast tavast on soovituslik juhinduda ka ametiasutuste töötajatel. Janek Lutsu sõnul on temagi jätnud sotsiaalmeedias oma arvamuse avaldamata isegi siis, kui mõni asi teda väga ärritab.

"Tihti olen jätnud postitamata, kui mingi asi ikka tõsiselt närvi ajab, siis tahaks isegi vastu solvata, aga küsimus on selles, kas muutuda sellesuguseks, kelle vastu sa tahtsid seda sinna kirjutada," rääkis Luts.

Talvik: hea tava on märk liigsest reguleerimisest

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni liige Artur Talvik on olnud algusest peale tava suhtes kriitiline ja leiab ka pärast selle vastuvõtmist, et Eesti riik kipub kõike üle reguleerima."See hea tava on pigem suund kammitsemise suunas ja ametnik tõenäoliselt mõtleb kaks korda, kas ma kirjutan või ei kirjuta ja selles mõttes on ta tagurliku suunaga," leidis Talvik.

Riigkogu hinnangul on halba lastetuba ühe dokumendiga raske välja juurida, samas on sealt puudu üks oluline teema."Meil oleks vaja palju selgemalt läbi rääkida vilepuhuja reeglid, et kuidas ametnik ilmselget seaduserikkumist nähes, ennast niimoodi väljendada võiks, et sellest temale suuri pahandusi ei tuleks. See on aga hoopis teine ja palju kaasegsem teema, vaadates kasvõi Panama paberite peale," möönis Talvik.

Hea tava on soovituslik juhend, mille kooskõlastusringil avaldas oma arvamust 40 ametiasutust ja esitati ligi 70 muudatusettepanekut.

Hea tava koostamisse kaasati läbi praktiliste seminaride esindajad pea kõigist riigi ametiasutustest. Kooskõlastusringi käigus avaldas oma arvamust 40 ametiasutust ning esitati ligikaudu 70 muudatusettepanekut.
 
Väljendusvabaduse hea tava on avaldatud avaliku teenistuse kodulehel

Toimetaja: Rain Kooli, Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.