Brasiilia alamkoja otsus president ametist tagandada võib tähendada vasakpoolse ajastu lõppu ({{commentsTotal}})

Brasiilia parlamendi alamkoda hääletas president Dilma Roussefi tagandamise poolt. President jääb siiski ametisse vähemalt maikuuni, kui korraldatakse hääletamine ka parlamendi ülemkojas, senatis. Roussefit kahtlustatakse valitsuse hoiukontodega manipuleerimises enne tema tagasivalimist teiseks ametiajaks kahe aasta eest.

367 saadikut pooldas presidendi tagandamist ja tema vastu süüdistuse esitamist, 167 alamkoja liiget seda ei tahtnud. Hääletamine kestis mitu tundi, sest hääletusprotsess oli avalik ja igale rahvaesindajale anti ka võimalus oma otsust põhjendada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maikuus viiakse senatis läbi ka esimene kohtuprotsess koos presidendi küsitlemisega, Brasiilia ülemkohtunik Jose Eduardo Cardozo on selgelt presidendi poolt ning usub, et kohtul on piisavalt tõendusmaterjali kummutamaks kõik presidendivastased süüdistused.

Alamkojas toimunu kohta leidis ülemkohtunik, et opositsioonil on kange kiire presidendi kukutamisega. "President on valmis igasugu lahendusteks demokraatia raames, mis austavad põhiseadust, kuid kunagi ei saa leppida põhiseadusest üleastumisega, olukorraga, mis kvalifitseerub riigipöördeks," rääkis Cardozo.

Siiski usutakse üldiselt, et tänane alamkoja otsus tähendab Töölispartei 13 aastat kestnud valitsusaja lõppu Brasiilias, järelikult ka ühe vasakpoolse perioodi lõppu Lõuna-Ameerika tugevaimas tööstusriigis.

Riigis, mis Ladina-Ameerika riikidest ainsana võrdsena maailma suurjõudude kõrvale tõusta püüab. Presidendi ja Töölispartei vastased alustasid alamkoja otsusest kuuldes kohe rõõmupidu kogu riigis.

Rahvas on aga presidendi küsimuses tugevasti lõhestunud, 60 protsenti pooldab presidendi tagandamist ja tema vastu süüasja algatamist, 40 protsenti on aga sama tugevasti selle vastu ning erapooletud ja kõhklejad praktiliselt puuduvad. Brasiilia sisepoliitilisele olukorrale selline asjade seis head muidugi ei tähenda.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.