Ülle Toode: Itaalia ootab Euroopa vastust oma hirmudele uue põgenikevoo ees ({{commentsTotal}})

Roomas viibiv ajakirjanik Ülle Toode sõnul on Itaalia uue potentsiaalse põgenikvoo saabumise valguses mures, kuna Austria on otsustanud enda piiri karmi kontrolli alla võtta ja seetõttu oodatakse üha enam Euroopa reageerimist ja tuge tõenäoliselt eskaleeruvale rändekriisile Vahemerel.

Ülle Toode ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et viimaste nädalate üks tõsisemaid teemasid on olnud uue suure põgenikevoo jõudmine Liibüast üle Vahemere Itaaliasse. "Väga murelikult vaadatakse, kuidas Euroopa Itaalia hirmudele kaasa elab, sest erinevatel hinnangutel on oodata sel suvel ligi 300 000 põgenikku, mida on poole rohkem kui eelmisel aastal," märkis Toode.

Ajakirjaniku sõnul on üldiselt Itaaliasse jõudnud põgenikud tulnud Põhja-Aafrika riikide kaudu. "Nende seas on nii sõjapõgenikke, kellel on õigus asüülile, kui ka majanduspagulasi, keda tuleks päritoluriiki tagasi saata," rääkis Toode.

Itaalia jaoks on suureks mureks ka see, et Liibüa on suures osas islamivõitlejate kontrolli all. "Seega ei aita mingid kokkulepped ka Liibüa valitsusega aga kui vaadata telepilti või fotosid paatidest, mis Itaalia rannikule jõuavad, siis on enamasti tegemist sportlike ja tugevate noorte meestega ja küllaltki vähe on siia peresid tulnud, mis aga tekitab kõhklusi ja kardetakse sotsiaalseid probleeme," selgitas Toode.

Ka Itaalia naaberriigid on arvanud, et sel suvel võib olukord Itaalia rannikul sarnaselt eelmisele aastale eskaleeruda. Seetõttu on näiteks Austria teatnud, et seab sisse karmimad piirikontrolli meetmed Brenneri piiripunktis, mis on aga peamiseks transiidikanaliks Itaalia ja Kesk-Euroopa vahel.

Toode sõnul Itaalia meedia kajastanud Brenneris toimuvaid arenguid ja itaallased on Viini otsusest küllaltki solvunud. "Itaalia tunneb, et nad on jäetud põgenike probleemiga üksi aga samuti võib saada aru austerlastest, kes ootavad lõunanaabritelt, et need ise põgenikevooga hakkama saaksid ja inimesed indentifitseeriksid," rääkis Toode.

"Piiri ehitamist jälgitakse murelikult, sest merele ju okastraati ette pole võimalik panna. Seega on tekkinud küsimus, kas Itaalia on jäetud Euroopas üksi või on see Brenneri piiri ehitamine ähvardusmeede," sõnas Toode, kes lisas, et Itaalia ootab, kuidas Euroopa Viini tegevusele reageerib

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.