Vajadus koduteenust pakkuvate hooldajate järgi on tõusmas ({{commentsTotal}})

Eestis on elanikkonna vananedes vaja üha rohkem uusi hooldajaid, kes on saanud ka vastava väljaõppe. Hooldajaid on vaja eelkõige seepärast, et hooldekodu koha hind on kallis ning abivajaja soovib jääda koju. Oma surve seab ka tõsiasi, et üha rohkem tekib spetsialiseeruvaid hoolekande asutusi.

"Praeguse seisuga tõepoolest saab hooldajaks minna inimene täiesti tänavalt, kuid, olgem ausad, kui tal pole oskusi ega teadmisi, seab ta ohtu eelkõige patsiendi, ja kahjuks ka iseenda," nentis "Aktuaalsele kaamerale" Tartu tervishoiukõrgkooli õppejõud Maire Aruots.

Arvestades stressi, töö raskust ja 400 kuni 500 euro suurust palka, on hea, et keegi üldse tahab hooldaja olla. Teisalt plaanib riik lähiaastail jõuda selleni, et kõik hooldajad oleks läbinud vastava õppe.

Eestlased elavad üha vanemaks, kuid järeltulijail on oma elu ja see tihti vanematekodust kaugel. On riike, kus toimetulekumured lahendab kindlustus. Eestis on valida erinevate, kuid pensionist tunduvalt kallimate hooldekodude vahel, ja nuputada, kuidas koha eest tasuda. Alternatiiviks on püüda leida hooldaja, kes abistab kodus.

Hooldustöötajate seltsi esinaise Madeann Alametsa sõnul tuleb kodudes ette erinevaid töid. "Kodudes on palju koristamist, ravimite valmispanekut, puude tuppa toomist. Teinekord on tarvis poes käia, et toiduaineid koju tuua," rääkis Alamets.

Praegu saab hooldajaks õppida kaheksas kutseõppeasutuses. Krootuse hooldekodu hooldaja Heidi Uustalul on teadmisi omandades juba 10-aastane töökogemus.

"Hooldatav võib su Kuu peale saata ja ta võib kõike teha, aga sina pead rahulikuks jääma. Meil on olnud selliseid, kes tulevad hooldekodusse ja ei kõnnigi. Meie teeme seda tööd, kuigi me pole füsioterapeudid, et ta läheb mingilgi määral kõndima. See kõik läheb ergonoomika alla - liikumine, tervis," selgitas Uustalu

Virka ja tarka hooldajat otsitakse juba praegu tikutulega. Kuid neid on vaja palju - nii leida kui ka koolitada. Eesti sotsiaalasutuste juhtide nõukoja juhatuse esimehe Rünno Lassi sõnul on nad prognoosinud, et vajadus hooldajate järgi suureneb viie aasta jooksul 3 protsenti aastas võrreldes tänase seisuga.

"Juurde tuleb palju uusi hoolekandeasutusi, mis spetsialiseeruvad, kuid samuti tuleb juurde uusi koduteenuse pakkujaid," selgitas Lass.

Hea sõna ütleja, tohterdaja, pesija - kõik ühes isikus. Paras väljakutse on väärtustada selle ameti pidajaid korraliku töötasuga ja muuta samas hooldusteenuse hind abivajajate peredele jõukohaseks

Toimetaja: Allan RajaveePolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics