Vajadus koduteenust pakkuvate hooldajate järgi on tõusmas ({{commentsTotal}})

Eestis on elanikkonna vananedes vaja üha rohkem uusi hooldajaid, kes on saanud ka vastava väljaõppe. Hooldajaid on vaja eelkõige seepärast, et hooldekodu koha hind on kallis ning abivajaja soovib jääda koju. Oma surve seab ka tõsiasi, et üha rohkem tekib spetsialiseeruvaid hoolekande asutusi.

"Praeguse seisuga tõepoolest saab hooldajaks minna inimene täiesti tänavalt, kuid, olgem ausad, kui tal pole oskusi ega teadmisi, seab ta ohtu eelkõige patsiendi, ja kahjuks ka iseenda," nentis "Aktuaalsele kaamerale" Tartu tervishoiukõrgkooli õppejõud Maire Aruots.

Arvestades stressi, töö raskust ja 400 kuni 500 euro suurust palka, on hea, et keegi üldse tahab hooldaja olla. Teisalt plaanib riik lähiaastail jõuda selleni, et kõik hooldajad oleks läbinud vastava õppe.

Eestlased elavad üha vanemaks, kuid järeltulijail on oma elu ja see tihti vanematekodust kaugel. On riike, kus toimetulekumured lahendab kindlustus. Eestis on valida erinevate, kuid pensionist tunduvalt kallimate hooldekodude vahel, ja nuputada, kuidas koha eest tasuda. Alternatiiviks on püüda leida hooldaja, kes abistab kodus.

Hooldustöötajate seltsi esinaise Madeann Alametsa sõnul tuleb kodudes ette erinevaid töid. "Kodudes on palju koristamist, ravimite valmispanekut, puude tuppa toomist. Teinekord on tarvis poes käia, et toiduaineid koju tuua," rääkis Alamets.

Praegu saab hooldajaks õppida kaheksas kutseõppeasutuses. Krootuse hooldekodu hooldaja Heidi Uustalul on teadmisi omandades juba 10-aastane töökogemus.

"Hooldatav võib su Kuu peale saata ja ta võib kõike teha, aga sina pead rahulikuks jääma. Meil on olnud selliseid, kes tulevad hooldekodusse ja ei kõnnigi. Meie teeme seda tööd, kuigi me pole füsioterapeudid, et ta läheb mingilgi määral kõndima. See kõik läheb ergonoomika alla - liikumine, tervis," selgitas Uustalu

Virka ja tarka hooldajat otsitakse juba praegu tikutulega. Kuid neid on vaja palju - nii leida kui ka koolitada. Eesti sotsiaalasutuste juhtide nõukoja juhatuse esimehe Rünno Lassi sõnul on nad prognoosinud, et vajadus hooldajate järgi suureneb viie aasta jooksul 3 protsenti aastas võrreldes tänase seisuga.

"Juurde tuleb palju uusi hoolekandeasutusi, mis spetsialiseeruvad, kuid samuti tuleb juurde uusi koduteenuse pakkujaid," selgitas Lass.

Hea sõna ütleja, tohterdaja, pesija - kõik ühes isikus. Paras väljakutse on väärtustada selle ameti pidajaid korraliku töötasuga ja muuta samas hooldusteenuse hind abivajajate peredele jõukohaseks

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.