Rändeekspert: Türgis asuvad põgenikud võivad hakata mõtlema Liibüa rändeteele ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu ja Türgi vaheline põgenike tagasivõtu leping on praeguseks küll peatanud põgenikevoolu Kreekasse, kuid tähelepanuta on jäänud eelmise aasta teine suurem rändevoog üle Vahemere Itaaliasse.

Aasta tagasi uppus Liibüa ranniku lähedal ühe nädala jooksul 1200 põgenikku, kes soovisid jõuda üle Vahemere Itaaliasse. Euroopa Liidu valitsusjuhid kogunesid seejärel Brüsselis, et erakorralisel kohtumisel leida Vahemere kriisile lahendus. Rändesurve aga aina suurenes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Möödunud aastal saabus Euroopasse umbes 1,5 miljonit põgenikku, neist 150 000 läks Itaaliasse. Sisekaitseakadeemia rändeeksperdi Kert Valdaru sõnul on väiksemates numbrites põgenikke tulnud üle Vahemere juba aastakümneid. "Just see, et sellise lühikese ajaperioodi jooksul nii palju põgenikke Euroopasse tuli, siis see on sundinud käituma aktiivsemalt," nentis Valdaru.

Eelmisel kuul Euroopa Liidu ja Türgi vahel kehtima hakanud põgenike tagasivõtu leping on peatanud põgenikevoolu Kreeka väikesaartele. Samas liiguvad põgenikud endiselt Aafrikast Itaaliasse. Ainuüksi eelmisel nädalal jõudis Itaalia rannikule 6000 põgenikku.

Täna aga uppus Vahemerel 400 inimest, kes soovisid jõuda Egiptusest Euroopasse. Valdaru sõnul võib just nüüd paadiliiklus Vahemerel suureneda, sest meri on rahulikum. Tema hinnangul ei saa välistada, et lähiajal üritavad Liibüa kaudu Euroopasse pääseda ka Türgis olevad põgenikud.

"Täna, need inimesed, kes Türgis on, need ei kattu sellega, mis tulevad Liibüast ehk siis see rändekanal ei ole veel läinud siis Liibüasse. Küll aga rändekriisi varasematel aegadel leidus ka Liibüas süürlasi, kes üritasid tulla läbi selle kanali Euroopasse," selgitas rändeekspert.

Euroopa piirivalveagentuuri Frontex hinnangul on põgenikevool Liibüast Itaaliasse tihe, kuid praegu ei saa kindlasti rääkida, et näiteks Süüria põgenikud kasutaksid seda alternatiivse suunana.
Frontexi pressiesindaja Izabella Cooperi sõnul läheb inimkaubitsejatel veidi aega, et oma tegevus ümber korraldada, et pakkuda alternatiivset transporti ja majutust. "Ilmselgelt jälgime olukorda väga lähedalt ja oleme valmis aitama liikmesriike, keda põgenikevool mõjutab," kinnitas Cooper.

Kert Valdaru sõnul on Euroopa liidritel keeruline teha Liibüaga sarnane kokkulepe kui Türgiga, sest seal pole seni olnud valitsust kellega läbi rääkida.

Frontexi andmetel üritas märtsis Itaaliasse jõuda ligi 9600 põgenikku, mis on pea neli korda rohkem kui mullu märtsis. Selleks aastaks eeldavad spetsialistid, et Itaaliasse saabub umbes 300 000 põgenikku. 

Toimetaja: Allan RajaveeLunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics