Rändeekspert: Türgis asuvad põgenikud võivad hakata mõtlema Liibüa rändeteele ({{commentsTotal}})

Euroopa Liidu ja Türgi vaheline põgenike tagasivõtu leping on praeguseks küll peatanud põgenikevoolu Kreekasse, kuid tähelepanuta on jäänud eelmise aasta teine suurem rändevoog üle Vahemere Itaaliasse.

Aasta tagasi uppus Liibüa ranniku lähedal ühe nädala jooksul 1200 põgenikku, kes soovisid jõuda üle Vahemere Itaaliasse. Euroopa Liidu valitsusjuhid kogunesid seejärel Brüsselis, et erakorralisel kohtumisel leida Vahemere kriisile lahendus. Rändesurve aga aina suurenes, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Möödunud aastal saabus Euroopasse umbes 1,5 miljonit põgenikku, neist 150 000 läks Itaaliasse. Sisekaitseakadeemia rändeeksperdi Kert Valdaru sõnul on väiksemates numbrites põgenikke tulnud üle Vahemere juba aastakümneid. "Just see, et sellise lühikese ajaperioodi jooksul nii palju põgenikke Euroopasse tuli, siis see on sundinud käituma aktiivsemalt," nentis Valdaru.

Eelmisel kuul Euroopa Liidu ja Türgi vahel kehtima hakanud põgenike tagasivõtu leping on peatanud põgenikevoolu Kreeka väikesaartele. Samas liiguvad põgenikud endiselt Aafrikast Itaaliasse. Ainuüksi eelmisel nädalal jõudis Itaalia rannikule 6000 põgenikku.

Täna aga uppus Vahemerel 400 inimest, kes soovisid jõuda Egiptusest Euroopasse. Valdaru sõnul võib just nüüd paadiliiklus Vahemerel suureneda, sest meri on rahulikum. Tema hinnangul ei saa välistada, et lähiajal üritavad Liibüa kaudu Euroopasse pääseda ka Türgis olevad põgenikud.

"Täna, need inimesed, kes Türgis on, need ei kattu sellega, mis tulevad Liibüast ehk siis see rändekanal ei ole veel läinud siis Liibüasse. Küll aga rändekriisi varasematel aegadel leidus ka Liibüas süürlasi, kes üritasid tulla läbi selle kanali Euroopasse," selgitas rändeekspert.

Euroopa piirivalveagentuuri Frontex hinnangul on põgenikevool Liibüast Itaaliasse tihe, kuid praegu ei saa kindlasti rääkida, et näiteks Süüria põgenikud kasutaksid seda alternatiivse suunana.
Frontexi pressiesindaja Izabella Cooperi sõnul läheb inimkaubitsejatel veidi aega, et oma tegevus ümber korraldada, et pakkuda alternatiivset transporti ja majutust. "Ilmselgelt jälgime olukorda väga lähedalt ja oleme valmis aitama liikmesriike, keda põgenikevool mõjutab," kinnitas Cooper.

Kert Valdaru sõnul on Euroopa liidritel keeruline teha Liibüaga sarnane kokkulepe kui Türgiga, sest seal pole seni olnud valitsust kellega läbi rääkida.

Frontexi andmetel üritas märtsis Itaaliasse jõuda ligi 9600 põgenikku, mis on pea neli korda rohkem kui mullu märtsis. Selleks aastaks eeldavad spetsialistid, et Itaaliasse saabub umbes 300 000 põgenikku. 

Toimetaja: Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.