Jüri Luik: Nato-Vene nõukogu on suhteliselt viljatu organisatsioon ({{commentsTotal}})

Pärast kaheaastast pausi koguneb ülehomme taas NATO-Vene nõukogu. Pärast Krimmi hõivamist katkenud suursaadikute kohtumisel arutatakse just Ukrainaga seotud küsimusi. Nõukogu ei langeta otsuseid, küll aga üritavad lääneriikide diplomaadid omavahelisi pingeid maandada.

USA väed on jõudnud Balti riikidesse ja suvel toimuval NATO tippkohtumisel otsustatakse nende arvu veel suurendada. See sai võimalikuks Krimmi hõivamise ja Ida-Ukraina sõja tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ukraina sõja algusest saadik pole NATO-Vene nõukogu koos käinud. Ülehomme tuleb see pärast kahteaastast pausi kokku.

"Antud NATO-Vene nõukogu, mis toimub suursaadikute tasemel, ongi selleks, et kontakte säilitada. Samal ajal on tegu nõupidamisega, mis mitte midagi ei otsusta," selgitas rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktor Jüri Luik.

Ülehomme hakatakse omavahel rääkima. Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas ütles, et NATO jõudude juurdetoomine Poolasse ja Balti riikidesse on Venemaale ebameeldiv ning võib tekitada tahtmist näiteks kaitsta Kaliningradi.

"Kui üldse on siin midagi strateegiliselt oluline, siis on see Kaliningradi positsioon. USA brigaad Baltikumis ei muudaks oluliselt strateegilist tasakaalu, küll aga hakkaks asjad muutuma siis, kui Kaliningradi võime sisuliselt kontrollida Läänemerd Venemaal kaotsi läheks," selgitas Lobjakas.

Vastaspoolt üritatakse rahustada enne talle ebameeldivate sammude astumist.

"Isegi olulisem kui tehnoloogiline aspekt on psühholoogiline aspekt. See ei ole öeldud Venemaa õigustamiseks, kuid need liikumised ja manöövrid käivad Venemaa piiride lähedal," märkis Lobjakas.

Analüütikud ei näe nõukogu kohtumises suhete paranemise stardipauku - räägitakse, kuulatakse ja minnakse laiali.

"NATO-Vene nõukogu on tavapäraselt suhteliselt viljatu organisatsioon. Tihtipeale Vene suursaadik kasutab võimalust öelda väga teravalt oma Lääne kolleegidele. Nii et mõnes mõttes on see suur löök neile lääneriikidele, kes väga tahaksid selliseid nõupidamisi," rääkis Jüri Luik.

Nõukogu katkestas ajutiselt kogunemise ka pärast Gruusia sõda 2008. aastal, kuid vaid aasta hiljem taastati tavapärane suhtlemine.

Toimetaja: Merili NaelFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.