Jüri Luik: Nato-Vene nõukogu on suhteliselt viljatu organisatsioon ({{commentsTotal}})

Pärast kaheaastast pausi koguneb ülehomme taas NATO-Vene nõukogu. Pärast Krimmi hõivamist katkenud suursaadikute kohtumisel arutatakse just Ukrainaga seotud küsimusi. Nõukogu ei langeta otsuseid, küll aga üritavad lääneriikide diplomaadid omavahelisi pingeid maandada.

USA väed on jõudnud Balti riikidesse ja suvel toimuval NATO tippkohtumisel otsustatakse nende arvu veel suurendada. See sai võimalikuks Krimmi hõivamise ja Ida-Ukraina sõja tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ukraina sõja algusest saadik pole NATO-Vene nõukogu koos käinud. Ülehomme tuleb see pärast kahteaastast pausi kokku.

"Antud NATO-Vene nõukogu, mis toimub suursaadikute tasemel, ongi selleks, et kontakte säilitada. Samal ajal on tegu nõupidamisega, mis mitte midagi ei otsusta," selgitas rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktor Jüri Luik.

Ülehomme hakatakse omavahel rääkima. Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas ütles, et NATO jõudude juurdetoomine Poolasse ja Balti riikidesse on Venemaale ebameeldiv ning võib tekitada tahtmist näiteks kaitsta Kaliningradi.

"Kui üldse on siin midagi strateegiliselt oluline, siis on see Kaliningradi positsioon. USA brigaad Baltikumis ei muudaks oluliselt strateegilist tasakaalu, küll aga hakkaks asjad muutuma siis, kui Kaliningradi võime sisuliselt kontrollida Läänemerd Venemaal kaotsi läheks," selgitas Lobjakas.

Vastaspoolt üritatakse rahustada enne talle ebameeldivate sammude astumist.

"Isegi olulisem kui tehnoloogiline aspekt on psühholoogiline aspekt. See ei ole öeldud Venemaa õigustamiseks, kuid need liikumised ja manöövrid käivad Venemaa piiride lähedal," märkis Lobjakas.

Analüütikud ei näe nõukogu kohtumises suhete paranemise stardipauku - räägitakse, kuulatakse ja minnakse laiali.

"NATO-Vene nõukogu on tavapäraselt suhteliselt viljatu organisatsioon. Tihtipeale Vene suursaadik kasutab võimalust öelda väga teravalt oma Lääne kolleegidele. Nii et mõnes mõttes on see suur löök neile lääneriikidele, kes väga tahaksid selliseid nõupidamisi," rääkis Jüri Luik.

Nõukogu katkestas ajutiselt kogunemise ka pärast Gruusia sõda 2008. aastal, kuid vaid aasta hiljem taastati tavapärane suhtlemine.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema