Panama valitsusametnikud: me oleme sattunud teenimatult skandaali keskmesse ({{commentsTotal}})

Panama dokumentide leke on pannud löögi alla poliitikuid ja ettevõtjaid mitmel pool maailmas. Kuid kõige rohkem on kannatanud Panama riik ise. Seda olukorras, kus viimased paar aastat on tehtud tõsist tööd selle nimel, et maksuparadiisi mainest pääseda.

Kuna ameerika poliitikute nimesid Panama paberites väga ei leidu, olid Ühendriikide ajakirjanike esimesed küsimused USA valitsusele, konkreetselt siis Valge Maja pressiesindajale need, kas paljastuste tõttu jääb mulje, et USA poolt kehtestatud sanktsioonid ei tööta, vahendas "Välisilm"

Valge maja pressiesindaja Josh Earnest muidugi kinnitas, et sanktsioonid töötavad, kuid see juba näitas, et USA meedia jaoks pole Panama paberites midagi huvitavat, mis oleks kohalikega seotud. Veel üks ajakirjanikke huvitanud aspekt oli see, et Venemaa süüdistas USAd nende paberite lekitamises, kuid see naerdi välisministeeriumis ja Valges Majas üsna kiiresti välja. Olukord on lihtsalt selline, et USA-l pole Panamaga suuri muresid ning Panama juba jagab näiteks USA maksuametiga informatsiooni Panama hoiuste omanike kohta.

Mõttekoja Atlantic Council Ladina-Ameerika keskuse abidirektor Carmen Munoz ütles, et ühelt poolt on Ameerika ühendriigid olnud väga aktiivsed selle nimel, et edendada läbipaistvust ja informatsiooni jagamist välisriikides. "Lausa nii aktiivsed, et neid süüdistatakse oma nina teiste riikide asjadesse toppimises, sest neil on pidevalt uusi nõudmisi inimeste kohta, eriti ameeriklaste kohta, kellel on hoiused välismaal," rääkis Munoz.

Tema sõnul soovivad USA võimud, et pangad jagaksid teavet USA maksuametiga, kuna maksudest kõrvalehiilimine on riigis suure tähelepanu all. "Teisalt aga võib öelda, et USA on kui suur vari Panama kohal, neil on palju ühiseid ettevõtmisi ja võib öelda, et USA pidanuks survestama Panamat rohkem, et nad oleksid rohkem vastutulelikud," märkis Munoz.

Panama sai äsja hallist nimekirjast välja

Iroonia aga selles peitubki, et tegelikult on Panama käitunud üha eeskujulikumalt, kui vaadata pangandussektori läbipaistvust. Alles veebruari alguses teatas üks maailma olulisi järelevalveagentuure FATF, et nad võtavad Panama maha rahapesu ja terrorismi rahastamise niinimetatud hallist nimekirjast, kuna Panama oli suutnud erakordselt kiire ajaga viia oma seadusandluse nende nõudmistega kooskõlla.

Seetõttu toimus eelmisel nädalal Washingtonis üks pealtnäha üsna tavapärane mõttekoja paneeldiskussioon, kus Panama valitsuse ametnikud olid algselt plaaninud kiidelda oma edusammudega.
"Meil on väga hea meel olla täna siin, kuigi kui aus olla, kui me algselt hakkasime tänast üritust kokku panema kuu aega tagasi, eeldasime veidi väiksemat tähelepanu," rääkis üritusel esinenud Panama asemajandusminister Ivan Zarak.

Panama pankade superintendent Ricardo Fernandezi sõnul suudeti Panama FATFi hallist nimekirjast eemaldada tänu tohutule koostööle ja panusele nii avaliku kui erasektori poolt. "See üritus pidanuks olema mõeldud tähistamiseks ja see peaks olema nii tänu tohutule tööle, mis Panama valitsus on suutnud ära teha," märkis mõttekoja Demokraatia kaitse eest ekspert Chip Poncy.

Panama pole ainus, kuid paistab kõige rohkem silma

Võib üsna ühemõtteliselt öelda, et nad ei olnud õnnelikud selle üle, et Mossack-Fonseca dokumendileket Panama paberiteks nimetatakse. "Panama pole süüdi. Panama pole ainus süüdlane. Me oleme muutunud, tänu sellele ebaõnnestunud nimetusele, Panama paberitele, oleme nüüd probleemi musternäidiseks," rõhutas Panama asemajandusminister.

Zarak nimetas, et paberites leiduvate ettevõtete varad ei ole Panama pangandussüsteemis, et enamik ettevõtetest pole isegi Panamas püsti pandud ning tegemist on globaalse probleemiga. Ka Carmen Munoz nõustus, et Panama pole ainus maksuparadiis, kuid riik on paistnud lahvatanud skandaali valguses kõige rohkem välja.

"Isegi siin USAs on meil osariigid nagu Nevada või Delaware, kus on väga tugevad konfidentsiaalsusnõuded, mis meelitavad ligi palju ettevõtteid. Nevada näiteks just hiljuti keeldus vastu võtmast teatud läbipaistvust edendavaid seaduseid, et nad oleksid jätkuvalt atraktiivsed ettevõtetele, kes tahavad hoida oma pärisomanikke saladuses," selgitas Munoz.

Riigi minevik tõstab probleemid esile

Tema hinnangul on Panamal lihtsalt topeltprobleem. "Peale selle, et nad on praegu ära nimetatud, on nad olnud varem ka tõrksad liituma teatud rahvusvaheliste normide ja regulatsioonidega. Nii, et nad juba olid rambivalguses oma läbipaistvuse puudumise tõttu," möönis mõttekoja abidirektor.

Tõsi, asemajandusminister Zarak tunnistas, et näiteks OECD silmis on Panama siiamaani niinimetatud maksuparadiis, kuid tema argument oli see, et Panama silmis ei peaks rikaste riikide klubi OECD olema läbipaistvuse eestkõneleja, vaid ikkagi midagi ÜRO egiidi alt.

Panama võib uusi seadusi küll välja töötada, kuid nende elluviimine on järgmiseks verstapostiks, mille alusel hakatakse Panama maksuparadiisi hindama. "Isegi kui nad nõustuvad regulatsioonidega või kirjutavad seaduseid, on seal niivõrd pikk traditsioon ajada äri oma tõekspidamiste järgi, et ettevõtjate suhtumist riigis sees on väga keeruline muuta," tunnistas Munoz.

See on hea näide, kuidas Panama valitsusel on vaja palju rohkem teha oma maine parandamiseks, kui pelgalt kiruda ajakirjanikke, et leketele pandi nimeks Panama paberid.

Toimetaja: Allan RajaveeMerejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.