Panama valitsusametnikud: me oleme sattunud teenimatult skandaali keskmesse ({{commentsTotal}})

Panama dokumentide leke on pannud löögi alla poliitikuid ja ettevõtjaid mitmel pool maailmas. Kuid kõige rohkem on kannatanud Panama riik ise. Seda olukorras, kus viimased paar aastat on tehtud tõsist tööd selle nimel, et maksuparadiisi mainest pääseda.

Kuna ameerika poliitikute nimesid Panama paberites väga ei leidu, olid Ühendriikide ajakirjanike esimesed küsimused USA valitsusele, konkreetselt siis Valge Maja pressiesindajale need, kas paljastuste tõttu jääb mulje, et USA poolt kehtestatud sanktsioonid ei tööta, vahendas "Välisilm"

Valge maja pressiesindaja Josh Earnest muidugi kinnitas, et sanktsioonid töötavad, kuid see juba näitas, et USA meedia jaoks pole Panama paberites midagi huvitavat, mis oleks kohalikega seotud. Veel üks ajakirjanikke huvitanud aspekt oli see, et Venemaa süüdistas USAd nende paberite lekitamises, kuid see naerdi välisministeeriumis ja Valges Majas üsna kiiresti välja. Olukord on lihtsalt selline, et USA-l pole Panamaga suuri muresid ning Panama juba jagab näiteks USA maksuametiga informatsiooni Panama hoiuste omanike kohta.

Mõttekoja Atlantic Council Ladina-Ameerika keskuse abidirektor Carmen Munoz ütles, et ühelt poolt on Ameerika ühendriigid olnud väga aktiivsed selle nimel, et edendada läbipaistvust ja informatsiooni jagamist välisriikides. "Lausa nii aktiivsed, et neid süüdistatakse oma nina teiste riikide asjadesse toppimises, sest neil on pidevalt uusi nõudmisi inimeste kohta, eriti ameeriklaste kohta, kellel on hoiused välismaal," rääkis Munoz.

Tema sõnul soovivad USA võimud, et pangad jagaksid teavet USA maksuametiga, kuna maksudest kõrvalehiilimine on riigis suure tähelepanu all. "Teisalt aga võib öelda, et USA on kui suur vari Panama kohal, neil on palju ühiseid ettevõtmisi ja võib öelda, et USA pidanuks survestama Panamat rohkem, et nad oleksid rohkem vastutulelikud," märkis Munoz.

Panama sai äsja hallist nimekirjast välja

Iroonia aga selles peitubki, et tegelikult on Panama käitunud üha eeskujulikumalt, kui vaadata pangandussektori läbipaistvust. Alles veebruari alguses teatas üks maailma olulisi järelevalveagentuure FATF, et nad võtavad Panama maha rahapesu ja terrorismi rahastamise niinimetatud hallist nimekirjast, kuna Panama oli suutnud erakordselt kiire ajaga viia oma seadusandluse nende nõudmistega kooskõlla.

Seetõttu toimus eelmisel nädalal Washingtonis üks pealtnäha üsna tavapärane mõttekoja paneeldiskussioon, kus Panama valitsuse ametnikud olid algselt plaaninud kiidelda oma edusammudega.
"Meil on väga hea meel olla täna siin, kuigi kui aus olla, kui me algselt hakkasime tänast üritust kokku panema kuu aega tagasi, eeldasime veidi väiksemat tähelepanu," rääkis üritusel esinenud Panama asemajandusminister Ivan Zarak.

Panama pankade superintendent Ricardo Fernandezi sõnul suudeti Panama FATFi hallist nimekirjast eemaldada tänu tohutule koostööle ja panusele nii avaliku kui erasektori poolt. "See üritus pidanuks olema mõeldud tähistamiseks ja see peaks olema nii tänu tohutule tööle, mis Panama valitsus on suutnud ära teha," märkis mõttekoja Demokraatia kaitse eest ekspert Chip Poncy.

Panama pole ainus, kuid paistab kõige rohkem silma

Võib üsna ühemõtteliselt öelda, et nad ei olnud õnnelikud selle üle, et Mossack-Fonseca dokumendileket Panama paberiteks nimetatakse. "Panama pole süüdi. Panama pole ainus süüdlane. Me oleme muutunud, tänu sellele ebaõnnestunud nimetusele, Panama paberitele, oleme nüüd probleemi musternäidiseks," rõhutas Panama asemajandusminister.

Zarak nimetas, et paberites leiduvate ettevõtete varad ei ole Panama pangandussüsteemis, et enamik ettevõtetest pole isegi Panamas püsti pandud ning tegemist on globaalse probleemiga. Ka Carmen Munoz nõustus, et Panama pole ainus maksuparadiis, kuid riik on paistnud lahvatanud skandaali valguses kõige rohkem välja.

"Isegi siin USAs on meil osariigid nagu Nevada või Delaware, kus on väga tugevad konfidentsiaalsusnõuded, mis meelitavad ligi palju ettevõtteid. Nevada näiteks just hiljuti keeldus vastu võtmast teatud läbipaistvust edendavaid seaduseid, et nad oleksid jätkuvalt atraktiivsed ettevõtetele, kes tahavad hoida oma pärisomanikke saladuses," selgitas Munoz.

Riigi minevik tõstab probleemid esile

Tema hinnangul on Panamal lihtsalt topeltprobleem. "Peale selle, et nad on praegu ära nimetatud, on nad olnud varem ka tõrksad liituma teatud rahvusvaheliste normide ja regulatsioonidega. Nii, et nad juba olid rambivalguses oma läbipaistvuse puudumise tõttu," möönis mõttekoja abidirektor.

Tõsi, asemajandusminister Zarak tunnistas, et näiteks OECD silmis on Panama siiamaani niinimetatud maksuparadiis, kuid tema argument oli see, et Panama silmis ei peaks rikaste riikide klubi OECD olema läbipaistvuse eestkõneleja, vaid ikkagi midagi ÜRO egiidi alt.

Panama võib uusi seadusi küll välja töötada, kuid nende elluviimine on järgmiseks verstapostiks, mille alusel hakatakse Panama maksuparadiisi hindama. "Isegi kui nad nõustuvad regulatsioonidega või kirjutavad seaduseid, on seal niivõrd pikk traditsioon ajada äri oma tõekspidamiste järgi, et ettevõtjate suhtumist riigis sees on väga keeruline muuta," tunnistas Munoz.

See on hea näide, kuidas Panama valitsusel on vaja palju rohkem teha oma maine parandamiseks, kui pelgalt kiruda ajakirjanikke, et leketele pandi nimeks Panama paberid.

Toimetaja: Allan RajaveeVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema