Hanso: olen kindel, et meil on ohu korral kaitse olemas ({{commentsTotal}})

Kaitseminister Hannes Hanso ütles, et on kindel, et ohu korral USA ja NATO kaitsevad Eestit. Venemaa hiljutiste heidutusmeetmete kohta USA sõjalaeva läheduses ütles Hanso, et neil on Moskva loodetule hoopis vastupidine mõju.

Venemaa sõjalennukid on hiljuti teinud ohtlikke manöövreid USA sõjalaeva ja luurelennuki läheduses. Hanso rääkis ETV saates "Välisilm", et kui Venemaa loodab, et selle tulemusel USA loobub Eesti kaitsmisest, siis tegelikult on tulemus vastupidine.

"Venemaa ettearvamatu ja agressiivne ja provokatiivne tegevus on tegelikult ameeriklased meie reigooni tagasi toonud ja Baltikumi kohale toonud. Meenutagem, et kui NATO õhuturve Leedust 2004. aastal algas, siis NATO reageeris ju paari päevaga Ukraina sündmustele ja USA saatis meile kohe lennuvahendeid juurde, nii kui Venemaa tegi midagi, mida poleks pidanud tegema," rääkis minister.

"Olles hiljuti kohtunud USA kaitseministri Ashton Carteriga, siis tema kinnitus on, et USA pühendumus meie regiooni kaitsele on raudkindel. Nii et kui venelased arvavad, et suudavad ameeriklased siit minema heidutada, siis ma arvan, et nad saavutavad täpselt vastupidise," lisas ta.

Hanso kinnitusel on Ameerika Ühendriigid võimelised Eestit kaitsma, isegi vaatamata sellele, et USA-l on globaalselt palju väljakutseid.

"Kui vaatame USA käitumist viimasel ajal, siis on selge, et kui siit mõni aasta tagasi viimane tank ära viidi, siis täna on ameeriklased Euroopas tagasi - soomusmanöövervõimekused tuuakse, varustust tuuakse juurde, nad on Eestis, Baltikumis täna kohal. Ja kui vaatame seda, et USA on otsustamas neljakordistada oma Euroopa ERI rahastamist ehk arvestatavate miljardite dollaritega, siis on selge, et Euroopa on USA jaoks üks prioriteetidest," rääkis Hanso.

Tema sõnul ei pea me hakkama konkureerima NATO või USA tähelepanu pärast näiteks Lähis-Ida või teiste regioonidega.

"USA võimekused on kahtlemata sellised, et need ei ole kindlasti praegu piirideni viidud. Nende pühendumuus meie regiooni kaitsele on väga selge ja konkreetne ja selgelt välja öeldud. Nii et me ei pea lootma, et meid tullakse kaitsma, vaid ma olen täiesti kindel, et kui siin on ohtlikud olukorrad, siis see kaitse on meil olemas," kinnitas Hanso.

Vello Loemaa: lahingulendur peab lendama nii, et teda oleks võimalikult vähe näha

Endine hävituslendur Vello Loemaa kinnitas saates, et sellised manöövrid nagu tegid Venemaa sõjalennukid on ohtlikud.

"Esiteks kiirused, mida kasutati, võisid olla ligilähedaselt 900 km/h, see tähendab sekundis 250 meetrit. Kui lenduril tekib mingisugune viivitus, eksitus, siis me kujutame ette, et see trajektoor võib muutuda üpris kiiresti ja ettearvamatus suunas," selgitas ta.

"Teiseks, lennukis istuvad kaks lendurit ja seetõttu lendur, kes istub vasakul, näeb paremale poole halvemini - siin mängivad ka sellised detailid rolli. Juhul kui lendur näeb vasakut konsooli tiival hästi, siis paremat mitte ja seetõttu pilt, mis kujutab seda, kus Su-24 oli väga lähedal sõjalaevale, tähendab, et lendur nägi seda tegelikult veidike halvemini, ta pani ennast ise halvemasse olukorda. Kõrgused, mida kasutati, olid väga madalad ja seal tuleb lennata põhiliselt visuaalselt," lisas ta.

Loemaa rääkis, et ka väga kogenud lendurite puhul on juhtunud õnnetusi, mille tagajärjeks on palju rususid.

Lahingulendur peab tema sõnul lendama nii, et teda oleks võimalikult vähe näha.

"Kui ma mõtlen lihtsalt lahingulendurina, kuidas ja miks kasutatakse manöövreid, siis üks esimene põhimõte on, et lahingulendur teeb nii, et teda oleks võimalikult vähe näha, et ta oleks kaugemal vastaspoole õhukaitsevahendite tabamisulatusest," selgitas Loemaa.

Tema hinnangul pidi juhend selliste manöövrite tegemiseks tulema kõrgemalt poolt.

"Ma ei usu, et täpselt öeldi, et see peab olema 9 meetrit või 30 jalga või midagi sellist, kuid igasugune ülesanne algab selle püstitusest ja selle eest vastutab teatud ülemus. Kui kõrgetel kohtadel nad on, milliste tärnidega, ma võin oletada - kolme-, neljatärni mehed -, kuid lendurile ja meeskonnale antakse konkreetne ülesanne, milleks nad peavad valmistuma. Ja madallennud on sellised, mis nõuavad veel erilist tähelepanu, kuni lennu modelleerimiseni välja," rääkis Loemaa.

Toimetaja: Merili NaelKeskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.Küberrünnaku tõttu on kõik Ehituse ABC poed suletud.
Rahvusvahelise küberrünnaku tõttu suleti kõik Ehituse ABC poed

Ulatuslik rahvusvaheline küberrünnak, mis sai alguse nädala algul, on jõudnud otsapidi ka Eestisse: Ehituse ABC kõik poed suleti kolmapäeval, kuni küberrünnakust häiritud süsteemid taas tööle saadakse.

Uuendatud: 18:34 
M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics