Sõidujagamisteenuse eelnõu pooldajad kinnitavad, et taksondust ja kokkuleppevedu ei võrdsustata, taksojuhid tunnevad end eiratuina ({{commentsTotal}})

Riigikogus läheb täna esimesele lugemisele sõidujagamisteenust ehk kokkuleppevedusid seadustav eelnõu. Eelnõu algatasid veebruaris 26 riigikogu liiget eesmärgiga kehtestada miinimumnõuded kokkuleppevedude pakkujatele ja elektroonilisele kokkuleppevedude süsteemile, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Valitsus on andnud eelnõule põhimõttelise heakskiidu. Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Toomas Kivimägi sõnul oleks mõistlik kokkuleppeveod seadusega reguleerida, sest taoline teenus on juba Eesti turul olemas.

Ta lisas, et eelnõu sätestab muu hulgas, et sõidujagamisteenuse pakkumine peab toimuma üksnes elektroonilise platvormi kaudu.

"See on ka Uberi ja Taxify põhiseisukoht. Siin ongi üks põhiline komponent, mis eristab teenust klassikalisest taksoteenusest: üksnes läbi veebiplatvormi on võimalik tellimusi saada ja osutada," rääkis Kivimägi. Ta selgitas, et see välistab Uberi ja Taxify juhtidel nt peatusest või kino juurest klientide peale võtmise. "Üksnes läbi elektroonilise platvormi esitatud tellimused annavad õiguse teenust osutada."

Kivimägi lisas, et eelnõu eesmärk ei ole kindlasti võrdsustada taksondust ja kokkuleppevedu. Ta tõi muuhulgas näiteks, et kokkuleppeveo teenuse klient saab teenuse maksumuse teada enne, kui kinnitab tellimuse.

"Kuigi see on veel diskussiooni küsimus, oleme näinud ette, et kokkuleppevedusid saab osutada autoga, millel ei ole tavalise takso tundemärke, et neid eristada. See on inimese valik, [mida kasutab.]" märkis Kivimägi.

Lisaks ei tohi kokkuleppeteenust pakkuvad autod sõita ühistranspordi rajal, sest neil ei ole taksotunnused. "Kindlasti ei saa taksondusel ja kokkuleppevedude teenustel olema samad standardid," kinnitas Kivimägi.

Taksojuhtide liidu juhatuse liige Lembit Poolak ütles, et seaduse muutmisel tuleks arvesse võtta ka nende arvamusi.

Seda tema sõnul seni tehtud ei ole ning seetõttu korraldab liit keskpäeval Toompeal meeleavalduse.

"Kui eelnõu on esimese lugemise läbinud, peame taksojuhtidega tõsiselt mõtlema, milliseks tahame, et taksondus 10 või 15 aasta pärast muutuks, milline oleks taksojuhi roll. Kas ta peaks midagi teisiti tegema ja kuidas oleks ta kaitstud ebanormaalse konkurentsi eest," rääkis Poolak.

Jagamismajanduse ettevõtete esindajad on omakorda teatanud, et korraldavad kell pool kümme toetusavalduse riigikogule.

Majanduskomisjon on lubanud juba varem kokkuleppevedude seadustamise arutelusid jätkata, kaasates huvigruppe ja valitsusasutusi. Eelnõu muudatusettepanekute tähtajaks on määratud 10. mai.

Vaata ka samateemalist "Terevisiooni" intervjuud artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Greete PalmisteMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema