Euroopa Komisjon plaanib üleeuroopalist teaduspilve ({{commentsTotal}})

{{1461062455000 | amCalendar}}

Euroopa Komisjon teatas algatusest luua kontinendiülene teaduspilv, millega antakse Euroopa 1,7 miljoni teadlase ja 70 miljoni teadus- ja tehnoloogiaspetsialisti käsutusse virtuaalne keskkond, kus nad saavad olenemata valdkonnast ja riigipiirist andmeid talletada, jagada ning taaskasutada.

Seda toetab Euroopa andmetaristu, mille jaoks võetakse kasutusele pilves talletatud suurtele andmekomplektidele juurdepääsuks ja nende töötlemiseks vajalikud lairibavõrgud, hiiglaslikud talletusressursid ja superarvutirakendused.

Euroopa Komisjoni ettepanekute paketi eesmärk on aidata kooskõlastada riiklikke ja piirkondlikke tööstuse digitaliseerimise algatusi, et soodustada liikmesriikide, tööstuse ja sotsiaalpartnerite vahelist dialoogi.

Samuti soovib komisjon suurendada investeeringuid EL-i avaliku ja erasektori partnerlustesse ning kavatseb investeerida 500 miljonit eurot kogu ELi hõlmavasse digitaalse innovatsiooni keskuste võrku, kus ettevõtjad saavad nõu küsida ja digitaalseid uuendusi katsetada.

Komisjoni teatel luuakse mastaapsed katseprojektid, et soodustada asjade interneti, kõrgelt arenenud tootmise ning tehnoloogia kasutamist arukates linnades ja kodudes, võrguühendusega autodes ja mobiilsetes tervishoiuteenustes.

Samuti on komisjonil kavas võtta vastu õigusaktid, mis toetavad vaba andmevoogu ning täpsustavad, kellele kuuluvad andurite ja nutiseadmete genereeritud andmed.

„Meie aja tööstusrevolutsioon on digitaalne. Pilvandmetöötluse, andmepõhise teaduse, asjade interneti ja muu sellise tehnoloogia täieliku potentsiaali ära kasutamiseks vajame sobivat mastaapi. Ettevõtjad on huvitatud ühtsel turul laienemise võimalustest ning selleks peaksid ka avalikud e-teenused olema tänapäevastele vajadustele vastavad – olema kavandatud digitaalsete, avatute ja piiriülestena. EL võimaldab digiajastu jaoks sobivat mastaapi,” märkis digitaalse ühtse turu eest vastutav komisjoni asepresident Andrus Ansip.

Ansip tahab, et Euroopas ehitataks omavahel suhtlevaid kodumasinaid

Et väike-ettevõtted asjade interneti võidujooksus maha ei jääks, tahab komisjon korrastada standardeid, mida on praegu üle 600, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seda on selgelt liiga palju ühele väike-ettevõttele. Me pakuksime välja ühe kiibi, mille maksumus on 1 euro, praeguse 50-eurose kiibi asemel, mis võimaldaks erinevaid koduseadmeid - külmkappe, nõudpesumasinaid ja muud taolist - omavahel ühendada," selgitas Ansip.

Ansip tahab Eesti digitaalses eduloos olulise peatüki laiendada kogu Euroopa Liidule. Asepresidendi sõnul peaksid valitsused edaspidi kodanikelt ja ettevõtetelt andmeid küsima vaid ühe korra.

"Kui täna Belgias tegutseval ettevõtjal on vaja andmeid Eesti ettevõtlusregistrist, siis ainult paber loeb. Elektrooniliselt info ei ole siia usaldusväärsel kujul transporditav. See tundub netiajastul kummaline. Kuid peaksime püüdlema selle poole, et kui ettevõtja ühes riigis esitab andmed teatud registrile, siis kui neid teises rigiis on vaja, ei pea ettevõtjad uuesti andmeid esitama," selgitas ta.

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Johannes TrallaTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.