Nord Stream 2 esindajad: ilma uue gaasijuhtmeta ei saa EL-i energialiit oma eesmärke täita ({{commentsTotal}})

Nord Stream 2 projekti esindajad püüavad veenda Eesti avalikkust, et teine Läänemere põhja kavandatav gaasijuhe ei kujuta endast ohtu. Eesti aga koos üheksa teise idapoolse Euroopa Liidu liikmesriigiga leiab, et teise gaasitoru ehitus läheb vastuollu Euroopa energialiidu põhimõtetega

Nord Stream 2 ehitusega tahetakse pihta hakata 2018. aasta alul, et anda juhe kasutusse 2019. aasta lõpuks. Nord Stream 2 tegevuslubade taotlemise valdkonna juhi Simon Bonnelli sõnul peaks Nord Stream 2 põhiosas järgima praeguse Nord Streami torujuhtme marsruuti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me liigume Nord Streami trajektoorile nii lähedal kui võimalik. Trass läheb Soome vetes peaaegu paralleelselt, Rootsi vetes kaalume võimalusi Nord Stream 1, kas lääne- või idapoole jääva trassi kasuks. Sama lähenemine on Taani vetes. Venemaal jääb ühendus Soome lahe lõunaossa," selgitas Bonnell

Nord Streami promojad eitavad kindlalt nagu oleks tegu poliitilise projektiga. "On tõsi, et 50 protsenti projekti akstiatest kuulub Gazpromile, kuid ülejäänud 50 protsenti jagunevad Euroopa osanike vahel, kes pole huvitatud mingitest poliitilistest eesmärkidest. Veelgi enam, osanikelt tuleb 30 protsenti finantseeringust ja 70 protsenti rahaturgudelt," rääkis Nord Stream 2 piirkondlik nõunik Balti riikides Romans Baumanis.

Ta kinnitas, et Nord Stream 2 ei lähe vastuollu Euroopa kolmanda energiapaketiga, vaid vastupidi toetab seda. "Nord Stream 2 projekt toetab tegelikult energialiitu. Ilma täiendava gaasivaru jõudmiseta Euroopa turule on üldse raske ette kujutada, kuidas energialiidu eesmärke oleks võimalik täita," märkis Baumanis.

Risti vastupidi arvavad 10 Euroopa Liidu idapoolset liikmesriiki, seal hulgas Eesti, kes on allkirjastanud vastava ühispöördumise. Eesti leiab, et Nordstream 2 on vastuolus energialiidu kokkuleppega, mis näeb ette nii energiaallikate kui tarnijate mitmekesistamist.

"Kui nüüd võtta seesama Nordstream 2 projekt, siis me liiguksime täpselt risti vastupidi sellele kokkuleppele, mis möödunud sügisel on tehtud," märkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler Ando Leppiman.

Asekantsler märkis, et kui praegu on Venemaa osakaal EL-i gaasiimpordis 40 protsenti, siis Nord Stream 2 realiseerudes tõuseks see osakaal 60 protsendini. "Kindlasti ei ole tegemist mitmekesistamisega vaid ühe tarneahela külge jäämisega," toonitas Leppiman.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.