Ekspert: Eesti on rände transiitriik ja tõenäoliselt ka jääb selleks ({{commentsTotal}})

Sisekaitseakadeemia rändeeksperdi Kert Valdaru sõnul võib Eesti saada rände sihtriigiks, kuid alles siis, kui me oleme Euroopa kümne rikkama riigi hulgas.

Politsei on tabanud viimasel ajal kaks eraldiseisvat grupeeringut, keda kahtlustatakse vietnamlaste Eestisse smugeldamises.

Kert Valdaru rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et neil juhtudel ei ole mingit seost Vehemere rändekriisiga.

"Tegemist on politsei igapäevase rutiinse tööga, kus käib kassi-hiire mäng inimkaubitsejate ja politseinike vahel. Tuleb tunnustada politseinike väga head tööd, kes on pidanud kinni kaks eraldi grupeeringut," selgitas ta.

Kas neid grupeeringuid võib rohkem olla ja vietnamlasi Venemaalt rohkem tulla, on tema sõnul raske öelda. "Kuid kindlasti Venemaa majanduslik ja sotsiaalne olukord tekitab selle, kus organiseeritud kuritegevusel on vaja lisaallikaid ja kindlasti ühe võimalusena otsitakse seda teha just läbi inimkaubanduse," rääkis Valdaru.

Seda, kas Venemaa võiks sihilikult korraldada meie piiril midagi sarnast Soomega, kuhu suunati kõik nn jalgratta-pagulased, on Valdaru sõnul samuti raske öelda. Kuid tema hinnangul peaks olema valmis selleks, et Venemaa võib katsetada ka Eesti piiri ja valmisolekut selliseks rändesurveks.

"Aga kindlasti see sõltub ka meist endast. Selle eesmärk võib olla lihtsalt ka meil hirmu õhutamine, et nüüd hakkavad massid ka meile tulema," märkis ekspert.

Peaminister Taavi Rõivas kinnitas, et Eesti muutumine rände sihtriigiks pole tõenäoline. Ka Valdaru sõnul on Eesti siiski pigem transiitriik ja ilmselt selleks ka jääb.

"Arvan, et Eestist võib saada sihtriik, see võib olla tõenäoline, aga enne peame jõudma kümne rikkama riigi sekka Euroopas. Põgenikud armastavad üldjuhul neid riike, kes on rikkad. Aga tänasel päeval me oleme transiitriik, ka need juhtumid näitavad seda, et isikud soovisid edasi minna Poola või Saksamaale. Nii et täna me oleme transiitriigi staatuses ja suure tõenäosusega jääme ka tulevikus," selgitas ta.

Toimetaja: Merili NaelUSA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema