ERJK muutis oma töökorda ja Toobal ei saa komisjoni istungitel käia ({{commentsTotal}})

{{1461161564000 | amCalendar}}

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) muutis oma töökorda ning komisjoni istungitel ei saa osaleda kriminaalkaristust kandvad inimesed. Seega ei saa Keskerakonna määratud liige Priit Toobal komisjoni töös kaasa lüüa ning koosolekutel peaks käima tema asendusliige.

ERJK senise koosseisu viimasel koosolekul täiendati komisjoni töökorda kahe punktiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Komisjoni istungitel ei saa osaleda tahtliku teo eest parasjagu kriminaalkaristust kandvad isikud. Teine punkt on see, et need komisjoni liikmed, kellel on isiklik seotus mingisuguse menetluses oleva päevakorra punktiga või teemaga, ei saa selle menetluse arutelu juures viibida," selgitas komisjoni aseesimees Kaarel Tarand.

Töökorra muutmise poolt olid kõik koosolekul osalenud komisjoni liikmed.

Tarandi sõnul tuli töökorda täiendada, sest Keskerakonna kriminaalkorras karistatud peasekretäri Priit Toobali määramine komisjoni liikmeks näitas, et seni kehtinud hea tava ei maksa enam midagi.

"Iga komisjoni liige, näiteks mina sealhulgas, on huvitatud, et komisjoni maine ei oleks selline, et see on üks kurjategijate jõuk, kes iseenda kuritegusid kinni mätsib," ütles Tarand.

Samuti algatasid Toobali juhtumi tõttu aprilli alguses kõik riigikogu fraktsioonid, välja arvatud Keskerakond, erakonnaseaduse täiendamise eelnõu, mis ei luba kohtulikult karistatud inimestel komisjoni töös osaleda.

Vaatamata sellele leiab Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, et Toobal on väga hea komisjoni liige ning uut inimest sellele kohale erakond ei nimeta.

"Ma arvan, et see aitab tasakaalustada selle komisjoni tegevust. See, et ta ei meeldi mõningatele tegelastele seal komisjonis, on arusaadav ja kahetsusväärne, aga nii see on," ütles Savisaar.

ERJK koosolekul arutati ka Keskerakonna kassas olnud suure summa sularaha juhtumit ning Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) majandusaasta aruannete küsimusi. Nende osas komisjon täna otsuseid ei teinud.

Toobal: kehtivad seadused ei keela komisjoni liikmeks olemist

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal kommenteeris komisjoni otsust, öeldes, et kehtivad seadused ei keela tema komisjoni liikmeks olemist ja seetõttu pole võimalik seda keelata ka komisjoni sisemise töödokumendiga.

"Juhin tähelepanu sellele, et komisjoni liikme pädevus tuleneb tema ametisse määramisest, mis toimub teatavasti seaduse alusel. Nii nagu korduvalt on viimasel ajal avalikkusele selgitatud, ei võimalda kehtivad seadused ühelgi juhul piirata komisjoni liikme pädevust enda ülesannete täitmisel, liiatigi ei ole see võimalik seadusest alamalseisva komisjoni sisemise töödokumendiga," selgitas Toobal.

"Asendades kehtivad seadused iseenda tõekspidamistega, on komisjon tänase otsustusega visanud prügikasti nii õigusriigi kui ka riigivõimu seaduslikkuse põhimõtted," lisas ta.

Toobal küsis pressiteates, mida ERJK kardab.

"Kas seda, et ei saa enam vaikselt oma asja ajada, või seda, et nüüd tuleb päevakorda võtta ja arutada ka koalitsioonierakondade rahastamise küsimusi? Olgu see siis Tallinna Sadama rahade võimalik sattumine Reformierakonna kassasse, Autorollo segaste rahade võimalik kasutamine Keit Pentus-Rosimannuse kampaanias või EAS-ist IRL-i poliitikutele juhitud vahendite kasutamise saatus," loetles ta.

Tema hinnangul näitas ERJK töökorra muutmine, et tegemist on poliitilise komisjoniga, mitte sõltumatu kontrollijaga.

"Minu volitused algavad 28. aprillil ja kavatsen komisjoni töös aktiivselt osaleda. Ootan esimest istungit juba pikisilmi," lisas Toobal.

Toimetaja: Merili NaelMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.