Reformierakond kutsub parlamendierakondi võimaliku presidendikandidaadi suhtes läbi rääkima ({{commentsTotal}})

{{1461159819000 | amCalendar}}

Reformierakonna juhatus arutas täna võimalikke presidendikandidaate. Selleks, et valida president ära parlamendis, peab ta saama 68 riigikogu liikme toetuse. Siin ei aita isegi sellest, kui 59 häälega koalitsioon on üksmeelne. Niisiis on vaja laiapõhjalist üksmeelt.

Reformierakonna esimees Taavi Rõivas ütles, et erakond otsustas nüüd initsiatiivi üles näidata.

"Me leppisime kokku, et teeme kõigile parlamendis esindatud erakondadele ettepaneku asuda otsima ühisosa. See eeldab väga suurt parlamendienamust, kahte kolmandikku. Aga me siiski soovime, et seda otsitaks ja ma tõesti loodan, et see osutub ka võimalikuks," ütles Taavi Rõivas ERRi raadiouudistele.

Niisiis annab Reformierakond endale aru, et tema kandidaat peab saama ka laiema toetuse ja ei hakka kindlat ühte nime välja tooma.

"On täiesti selge, et ka Reformierakonnal on mitu väärikat pretendenti sellesse ametisse, aga samas on ka täiesti selge, et see ei ole ainult Reformierakonna otsus."

Reformierakonnas on võimalike kandidaatidena kõlanud Marina Kaljurand, Siim Kallas ja Urmas Paet.

"Ütleme nii, et kui see oleks ainult Reformierakonna teha, siis oleks väga lihtne leida 30 parlamendisaadiku toetus ükskõik kellele neist kolmest. Samas teame, et peame leidma ikkagi laiema konsensuse ja kui me näeme, et ühe meie pretendendi taha on võimalik saada parlamendis kahe kolmandiku toetus, siis võib olla päris kindel, et meie taha asi ei jää."

Ka Sotsiaaldemokraatlik erakond toetab ideed leida riigikogus ühiskandidaat. SDE fraktsiooni esimehe Andres Anvelti sõnul otsitakse seejuures ühisosa pigem IRL-i ja Vabaerakonnaga, kuna ka nemad toetavad parteitu ühiskandidaadi leidmist. Reformierakonnaga on aga seni seostatud erakonna seest tulevaid inimesi.

"Need debatid oleksid kindlasti palju sisukamad kui me ei vaidleks ühe või teise maailmavaate üle, pigem selle üle, kuidas Eesti edasi läheb," ütles Anvelt "Aktuaalsele kaamerale".

Küsimusele, kui tõenäoline see on, et selline konsensus leitakse, vastas Anvelt, et ta väga suur optimist selles osas pole.

Täna märkis Edgar Savisaar, et kuna Eestis ei vali rahvas presidenti, siis pole mõtet teha ka pikki kampaaniaid ning rahva hulgas populaarsuse võitmine on seega kasutu. ERRi raadiouudiste toimetaja Uku Toom küsis Taavi Rõivaselt, kui palju võiks või peaks riigikogu arvestama võimalike kandidaatide populaarsusega?

"See on tegelikult küsimus teistele parlamendierakondadele. Ma südamest loodan, et nad on valmis aktiivselt kaaluma neid pretendente, kes on ka rahva silmis kõige populaarsemad ja loodan, et ei teki puhtalt mängu pärast pakkuda välja kedagi, keda rahvas ei oleks kümne populaarsema hulka isegi valinud."

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ütles, et täna otsustati ka keskfraktsioonis, et nad soovivad kohtuda inimestega, kes ennast ise võimalike kandidaatidena üles on seadnud. Näiteks juba järgmisel kuul kohtub keskfraktsioon Siim Kallasega. Simson tõdeb, et 27 keskfraktsiooni häält mängivad olulist rolli.

"Presidenti ei vali üks erakond. Selle jaoks, et saada Eesti vabariigi presideniks, on sellel kandidaadil vaja laiemat toetuspinda ja ka meie oleme teadlikud, et meie toetus on väga oluline, aga me ei anna seda niisama. Selle jaoks peab see kandidaat esindama neid väärtusi, mida meie peame oluliseks," ütles Simson.

Presidendivalimised toimuvad augusti lõpus.

Toimetaja: Uku Toom, Marju HimmaPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics