ERR Brüsselis | Stoltenberg: NATO ja Venemaa erimeelsused on püsivad ({{commentsTotal}})

Üle kahe aasta toimunud NATO-Vene nõukogul jäädi endiselt eriarvamustele ja edusamme suhete paranemises ei paista. NATO liitlased toonitasid, et toetavad Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning ei tunnusta Venemaa annekteeritud Krimmi. Moskva esindaja leidis aga, et olukord Krimmis vastab rahvusvahelisele õigusele.

Plaanitud kahe tunni asemel enam kui neljatunniseks veninud NATO-Vene nõukogu keskendus kolmele teemale: kriis Ukrainas, sõjaliste õppuste läbipaistvuse suurendamine ja julgeolekuolukord Afganistanis. Viimane neist oli Venemaa tõstatatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Alliansi peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et arutelu oli otsekohene ja tõsine. Ta märkis, et Venemaa saab asjadest teistmoodi aru.

"NATO liitlased ütlesid selgelt, et nad toetavad kindlalt Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Rõhutasime, et viimastel päevadel suurenenud relvarahurikkumised Ida-Ukrainas on sügavalt häirivad," rääkis Stoltenberg.

Eesti alaline esindaja NATO juures, suursaadik Lauri Lepik ütles, et õhkkond oli asjalik ja lepiti kokku erimeelsustes.

"Põhiline fundamentaalne küsimus on Krimmi annekteerimine. Venemaa arvab, et see on rahvusvahelise õigusega kooskõlas, NATO selgelt arvab, et kontseptsioon annekteerida naaberriigi territooriumit ei aita kuidagi Euroopa julgeolekule kaasa," selgitas Lepik.

Stoltenberg ütles, et suurem läbipaistvus sõjaliste õppuste läbiviimisel on nii NATO kui ka Venemaa huvides. Venemaal suurenenud sõjaline aktiivsus ja tugev retoorika on tema sõnul ohtlik kombinatsioon.

NATO eesmärk idapiiril on heidutusega sõjategevust ära hoida. "NATO-l ja Venemaal on sügavad ja püsivad erimeelsused. Tänane kohtumine ei muutnud seda. Aga hoiame sidekanalid lahti," märkis Stoltenberg.

Lauri Lepik ütles, et tema hinnangul oli NATO-Vene nõukogu kohtumine tähtis lihtsalt seepärast, et seda pole üle hulga aja toimunud. "Mõned arvamused räägivad, et heidutus ja dialoog peab olema paralleelne, kuid teineteisest mittesõltuv. Kas see viib meid meie otsestes huvides edasi? Võib-olla, aga raske on öelda," lisas Lepik.

Venemaa suursaadik NATO juures Aleksander Gruško ütles, et Vene-NATO nõukogu kohtumine näitab selgelt, et Venemaa isoleerimise poliitika on läbi kukkunud ja et NATO liikmesriigid saavad sellest aru.

"On selgeks saanud, et ühtki rahvusvahelist probleemi pole võimalik lahendada ilma Venemaa osavõtuta. NATO liikmesriigid mõistavad, et eneseisolatsioon julgeoleku vallas toimuvaist tegelikest protsessidest ei kahjusta mitte ainult ülemaailmset julgeolekut, vaid lõpuks ka organisatsiooni enda huve," rääkis Gruško.

Toimetaja: Merili NaelVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.