ERR Brüsselis | Stoltenberg: NATO ja Venemaa erimeelsused on püsivad ({{commentsTotal}})

Üle kahe aasta toimunud NATO-Vene nõukogul jäädi endiselt eriarvamustele ja edusamme suhete paranemises ei paista. NATO liitlased toonitasid, et toetavad Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning ei tunnusta Venemaa annekteeritud Krimmi. Moskva esindaja leidis aga, et olukord Krimmis vastab rahvusvahelisele õigusele.

Plaanitud kahe tunni asemel enam kui neljatunniseks veninud NATO-Vene nõukogu keskendus kolmele teemale: kriis Ukrainas, sõjaliste õppuste läbipaistvuse suurendamine ja julgeolekuolukord Afganistanis. Viimane neist oli Venemaa tõstatatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Alliansi peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et arutelu oli otsekohene ja tõsine. Ta märkis, et Venemaa saab asjadest teistmoodi aru.

"NATO liitlased ütlesid selgelt, et nad toetavad kindlalt Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Rõhutasime, et viimastel päevadel suurenenud relvarahurikkumised Ida-Ukrainas on sügavalt häirivad," rääkis Stoltenberg.

Eesti alaline esindaja NATO juures, suursaadik Lauri Lepik ütles, et õhkkond oli asjalik ja lepiti kokku erimeelsustes.

"Põhiline fundamentaalne küsimus on Krimmi annekteerimine. Venemaa arvab, et see on rahvusvahelise õigusega kooskõlas, NATO selgelt arvab, et kontseptsioon annekteerida naaberriigi territooriumit ei aita kuidagi Euroopa julgeolekule kaasa," selgitas Lepik.

Stoltenberg ütles, et suurem läbipaistvus sõjaliste õppuste läbiviimisel on nii NATO kui ka Venemaa huvides. Venemaal suurenenud sõjaline aktiivsus ja tugev retoorika on tema sõnul ohtlik kombinatsioon.

NATO eesmärk idapiiril on heidutusega sõjategevust ära hoida. "NATO-l ja Venemaal on sügavad ja püsivad erimeelsused. Tänane kohtumine ei muutnud seda. Aga hoiame sidekanalid lahti," märkis Stoltenberg.

Lauri Lepik ütles, et tema hinnangul oli NATO-Vene nõukogu kohtumine tähtis lihtsalt seepärast, et seda pole üle hulga aja toimunud. "Mõned arvamused räägivad, et heidutus ja dialoog peab olema paralleelne, kuid teineteisest mittesõltuv. Kas see viib meid meie otsestes huvides edasi? Võib-olla, aga raske on öelda," lisas Lepik.

Venemaa suursaadik NATO juures Aleksander Gruško ütles, et Vene-NATO nõukogu kohtumine näitab selgelt, et Venemaa isoleerimise poliitika on läbi kukkunud ja et NATO liikmesriigid saavad sellest aru.

"On selgeks saanud, et ühtki rahvusvahelist probleemi pole võimalik lahendada ilma Venemaa osavõtuta. NATO liikmesriigid mõistavad, et eneseisolatsioon julgeoleku vallas toimuvaist tegelikest protsessidest ei kahjusta mitte ainult ülemaailmset julgeolekut, vaid lõpuks ka organisatsiooni enda huve," rääkis Gruško.

Toimetaja: Merili NaelVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema