Kuninganna Elizabeth II tähistab 90. sünnipäeva ({{commentsTotal}})

{{1461210446000 | amCalendar}}

Suurbritannia kuninganna Elizabeth II sai täna 90-aastaseks.

Orkester ja fännid tervitasid Windsori lossi juures kuningannat sünnipäevalauluga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Lapsed aga laulsid kuninganna auks biitlite kuulsat laulu "When I'm 64".

Kuninganna voorusi ülistas sünnipäevakõnes peaminister David Cameron, visates kivi ka vabariiklaste kapsaaeda.

"Tema majesteet kuninganna on ainus isik Ühendkuningriigis, kes pole ei inglane, šotlane, waleslane ega põhjaiirlane, ta on kõike seda ja saab seega esindada kõiki Ühendkuningriigi rahvusi võrdselt, mida president iial ei saaks," kõneles Cameron.

Vabariiklasi pole Ühendkuningriigis endiselt kuigi palju ja nad pole ka kuigi populaarsed.

Kroonprints Charles esines kuninganna sünnipäeva puhul spetsiaalses raadiosaates. Londonis korraldati kuninganna auks sõjaväesaluut, vahendas BNS.

Elizabeth II ei plaani juubeliks suuri pidustusi ega tulevärki, vaid kavatseb teha lühikese jalutuskäigu Windsori lossipargis ja veeta õhtu perekonna keskel.

Pidupäeva puhul avaldas Buckinghami palee kolm ametlikku fotot monarhist, mille autor on USA fotograaf Annie Leibovitz.

Ühel fotol on kuninganna koos oma nelja armastatud koera - Willow, Candy, Vulcani ja Hollyga. Teisel fotol on ta koos oma ainsa tütre printsess Anne'iga ning kolmandal ümbritsetuna oma noortest pereliikmetest, kelle seas on ka lapselapselaps Mia Tindall.

Inglismaal Windsoris elav Ursula Taniloo kirjeldas "Aktuaalsele kaamerale", et kuninganna Elizabeth II pidustused algasid juba eile hommikul. Tema sõnul on inimesed tänaval elevil, vanemad inimesed kannavad kuningannale iseloomulikke erksaid riideid ja kogu linn on pidustusteks ehitud.

"Juba praegu on linnas näha hästi palju inimesi, kuna täna on kuninganna õige sünnipäeva tähistamine. Mõned mu kolleegid käisid ka linnas vaatamas, kuidas ta jalutas, kuidas teda õnnitleti ja samuti võttis ta kõikidelt lilli vastu ja nägi superhea välja," ütles Taniloo.

Londoni King's College'i tellitud küsitlus näitas, et toetus monarhiale on endiselt kõrge - 76 protsenti. Et see tõesti nii on, selgub ka Londonis viibinud fännide avaldustest, kes loodavad, et kuninganna elab vähemalt 100- aastaseks.

Elizabeth II asus Ühendkuningriigi troonile 1952. aastal 25-aastasena. Parasjagu käis Korea sõda, Nõukogude Liitu valitses Jossif Stalin ning Ühendkuningriik ise sai valmis oma esimese aatomipommi.

Tema valitsusajal on Ühendkuningriigi valitsust juhtinud 12 peaministrit alates Winston Churchillist ja ametis on olnud 12 USA presidenti.

Kuninganna sõnul tunneb ta end praegugi noorena, välja arvatud Kanada noorukese peaministri Justin Trudeau seltskonnas, kes teda end vanana tundma panevat.

Majandusteadlaste sõnul piisab ainuüksi kuninganna olemasolust, et tuua iga aasta Ühendkuningriigi riigikassasse 600 miljonit naela, teisisõnu on kuninganna kogu riigi parim reklaamikampaania, isegi kui ta mitte midagi ei tee.

Elizabeth II on Briti ajaloo kõige kauem troonil olnud monarh, ta on valitsenud riiki üle 64 aasta. Ta võttis eelmisel aastal selle tiitli oma vanavanavanaemalt kuninganna Victorialt.

Kümme aastat tagasi käis kuninganna Elizabeth II ametlikul visiidil Eestis. Kuningannaga kohtunud Aleksei Turovskil on erksalt meeles Elizabeth II sinised silmad ja kuninglik aura.

"Rõõm ja ülim heameel. Tema majesteet on fantastiliselt tore, asjalik, rahulik ja hiilgava inglise keelega vestluskaaslane. Rääkisimegi koertest, corgidest, taksidest, natuke sheltie koertest. Rääkisime veidi ka jahikoertest ja hobustest. See oli väga mõnus. Peaaegu 12 minutit vestlesime, siis viidi tema majesteet ära. Issand, millised sinised silmad tal on ja kuidas ta vaatab sulle otse silma rääkides - see oli tõesti mõnus," meenutas Turovski.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Allikas: ERR/BNSJuncker ja TuskJuncker ja Tusk
Eestisse saabuvad Juncker ja Tusk

Neljapäeval saabuvad Eestisse kahepäevasele visiidile Euroopa Komisjoni 28 liiget eesotsas Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga ning samuti Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.Keskerakondlaste eraldi valimisnimekirja esialgu ei tule.
Savisaare ja Toomi valimisliitu esialgu ei tule

Edgar Savisaare toetajad andsid kolmapäeval pressikonverentsi, mis algselt oli mõeldud uue valimisliidu tutvustamiseks. Selgus aga, et praegu nimekirja ei tule ja nädala jooksul proovitakse Jüri Ratasega läbi rääkida. Valimisnimekiri ise on juba valmis.

Uuendatud: 21:30 
Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.Pärnu tantsulapsed ööbivad Tallinna 21. keskkoolis.
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

M. patachonica kunstniku nägemuses.M. patachonica kunstniku nägemuses.
Geeniteadlased lahendasid Darwini nõutuks jätnud 200-aastase mõistatuse

Mõnikord on reaalsus väljamõeldistest veidram. Ühekorraga ninasarvikut, pikakaelalist laamat ja londiga tapiiri meenutava Lõuna-Ameerikast leitud olendi säilmed panid kukalt kratsima isegi Charles Darwini. Teadlastel on õnnestunud nüüd järjestada osa looma DNA-st ja välja selgitada liigi päritolu.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics