Kuninganna Elizabeth II tähistab 90. sünnipäeva ({{commentsTotal}})

{{1461210446000 | amCalendar}}

Suurbritannia kuninganna Elizabeth II sai täna 90-aastaseks.

Orkester ja fännid tervitasid Windsori lossi juures kuningannat sünnipäevalauluga, vahendas "Aktuaalne kaamera". Lapsed aga laulsid kuninganna auks biitlite kuulsat laulu "When I'm 64".

Kuninganna voorusi ülistas sünnipäevakõnes peaminister David Cameron, visates kivi ka vabariiklaste kapsaaeda.

"Tema majesteet kuninganna on ainus isik Ühendkuningriigis, kes pole ei inglane, šotlane, waleslane ega põhjaiirlane, ta on kõike seda ja saab seega esindada kõiki Ühendkuningriigi rahvusi võrdselt, mida president iial ei saaks," kõneles Cameron.

Vabariiklasi pole Ühendkuningriigis endiselt kuigi palju ja nad pole ka kuigi populaarsed.

Kroonprints Charles esines kuninganna sünnipäeva puhul spetsiaalses raadiosaates. Londonis korraldati kuninganna auks sõjaväesaluut, vahendas BNS.

Elizabeth II ei plaani juubeliks suuri pidustusi ega tulevärki, vaid kavatseb teha lühikese jalutuskäigu Windsori lossipargis ja veeta õhtu perekonna keskel.

Pidupäeva puhul avaldas Buckinghami palee kolm ametlikku fotot monarhist, mille autor on USA fotograaf Annie Leibovitz.

Ühel fotol on kuninganna koos oma nelja armastatud koera - Willow, Candy, Vulcani ja Hollyga. Teisel fotol on ta koos oma ainsa tütre printsess Anne'iga ning kolmandal ümbritsetuna oma noortest pereliikmetest, kelle seas on ka lapselapselaps Mia Tindall.

Inglismaal Windsoris elav Ursula Taniloo kirjeldas "Aktuaalsele kaamerale", et kuninganna Elizabeth II pidustused algasid juba eile hommikul. Tema sõnul on inimesed tänaval elevil, vanemad inimesed kannavad kuningannale iseloomulikke erksaid riideid ja kogu linn on pidustusteks ehitud.

"Juba praegu on linnas näha hästi palju inimesi, kuna täna on kuninganna õige sünnipäeva tähistamine. Mõned mu kolleegid käisid ka linnas vaatamas, kuidas ta jalutas, kuidas teda õnnitleti ja samuti võttis ta kõikidelt lilli vastu ja nägi superhea välja," ütles Taniloo.

Londoni King's College'i tellitud küsitlus näitas, et toetus monarhiale on endiselt kõrge - 76 protsenti. Et see tõesti nii on, selgub ka Londonis viibinud fännide avaldustest, kes loodavad, et kuninganna elab vähemalt 100- aastaseks.

Elizabeth II asus Ühendkuningriigi troonile 1952. aastal 25-aastasena. Parasjagu käis Korea sõda, Nõukogude Liitu valitses Jossif Stalin ning Ühendkuningriik ise sai valmis oma esimese aatomipommi.

Tema valitsusajal on Ühendkuningriigi valitsust juhtinud 12 peaministrit alates Winston Churchillist ja ametis on olnud 12 USA presidenti.

Kuninganna sõnul tunneb ta end praegugi noorena, välja arvatud Kanada noorukese peaministri Justin Trudeau seltskonnas, kes teda end vanana tundma panevat.

Majandusteadlaste sõnul piisab ainuüksi kuninganna olemasolust, et tuua iga aasta Ühendkuningriigi riigikassasse 600 miljonit naela, teisisõnu on kuninganna kogu riigi parim reklaamikampaania, isegi kui ta mitte midagi ei tee.

Elizabeth II on Briti ajaloo kõige kauem troonil olnud monarh, ta on valitsenud riiki üle 64 aasta. Ta võttis eelmisel aastal selle tiitli oma vanavanavanaemalt kuninganna Victorialt.

Kümme aastat tagasi käis kuninganna Elizabeth II ametlikul visiidil Eestis. Kuningannaga kohtunud Aleksei Turovskil on erksalt meeles Elizabeth II sinised silmad ja kuninglik aura.

"Rõõm ja ülim heameel. Tema majesteet on fantastiliselt tore, asjalik, rahulik ja hiilgava inglise keelega vestluskaaslane. Rääkisimegi koertest, corgidest, taksidest, natuke sheltie koertest. Rääkisime veidi ka jahikoertest ja hobustest. See oli väga mõnus. Peaaegu 12 minutit vestlesime, siis viidi tema majesteet ära. Issand, millised sinised silmad tal on ja kuidas ta vaatab sulle otse silma rääkides - see oli tõesti mõnus," meenutas Turovski.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

www.err.ee

Merejääl sündivad hülgepojad on südikamad

Nii viiger- kui hallhülged eelistaksid järgmise põlvkonna ilmale tuua jää peal. Viigerhülge jaoks on pehme talv teravam probleem, hallhülged saavad poegida ka maismaal, kuid seal sirgunud isendid on merejääl kasvanud liigikaaslastest nõrgemad.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.

ETV OTSE
Viipekeelsed uudised