Henn Pärn: uue riikliku lepitaja leidmist on takistanud vana kokkulepe ({{commentsTotal}})

Pikalt riikliku lepitajana töötanud Henn Pärn ütles, et seni on uue riikliku lepitaja leidmist takistanud aastaid tagasi allkirjastatud kokkulepe. Ta avaldas lootust, et nüüd, uue seadusega, on lepitaja leidmine lihtsam.

2001. aastast riikliku lepitaja ametit pidanud Henn Pärn on alates 2011. aastast töötanud riikliku lepitaja kohusetäitjana, sest kokkulepet tema ametijärglase leidmiseks ei saavutatud ning korraldada tuli konkurss. Veel pühapäevani saab kandideerida riikliku lepitaja ametikohale.

"Eks siin vahepeal on olnud neid sõnumeid, et otsitakse uut ja tuleb uus ja ei ole leitud ja seepärast on õhus küsimus jätkamise kohta," kommenteeris Pärn "Terevisioonis".

"Kui tulla selle protsessi juurde, miks see nii on juhtunud, siis aastaid tagasi kirjutati alla neljapoolne kokkulepe - kaks ametiühingut, tööandjad ja valitsus. Ja sinna oli sisse peidetud miski, mis on takistanud lepitaja leidmist. Et pooled esitavad lepitaja kandidaadi vaheldumisi. Samas on seaduse mõte see, et lepitaja on erapooletu asjatundja, ta ei saa olla erapooletu, kui üks pool seda määrab. Ja ilmselt selle taha on jäänud see lepitaja leidmine. Hea oleks kui nüüd suudetakse sellest formaadist loobuda. On uus seadus. Selle alusel saab jõuda lõpuks lahenduseni," selgitas Pärn.

Pärna sõnul eeldab lepitaja amet tugevat närvisüsteemi. "Sa pead suutma kahe tülli läinud poole vahel jääda tasakaalukaks. Sa pead suutma mõista, sa pead suutma armastada neid poole, mõista, miks see nii kaugel on ja vahendama nende suhteid selliselt, et need oleksid jätkusuutlikud," ütles Pärn.

Pärna sõnul ei ole küsimus ühe tüli lahendamises, vaid suhte korraldamises selliselt, et osapooled suudaksid pärast tüli ilma lepitajata toime tulla. "Ja et see, mida nad ühiskonda kiirgavad, oleks ka positiivne, sest töötüli ei jää ainult kollektiivi sisse," lisas Pärn veel.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.