Spetsialist: Ladina-Ameerikasse reisinud mehed peavad arvestama, et nad võivad haigust sugulisel teel levitada ({{commentsTotal}})

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai ütles, et Zika viiruse levikupiirkondadesse reisinud mehed peaksid arvestama, et nad võivad kodumaale naastes haigust ka sugulisel teel levitada.

Kadai ütles "Terevisioonis", et täna on üksikutel juhtudel kinnitatud, et see viirus võib levida ka sugulisel teel.

"Selge on, et teatud juhtudel ta võib sugulisel teel levida ja neid fakte, mis seda ka kinnitavad on rohkem, kuivõrd on näidatud, et mehe seemnevedelikus see viirus võib püsida kauem ka pärast haigusest paranemist," ütles Kadai.

Ta tõi välja, et sellele on reageerinud ka rahvusvahelised organisatsioonid nii WHO kui ka Euroopa haiguste keskus ja andnud ka vastavad soovitused reisijatele. "Ennekõike meeskodanikud, kes on Zika levikupiirkonda viimasel ajal reisinud, peaksid tagasi tulles silmas pidama, et nad võivad sugulisel teel seda viirust levitada," märkis ta.

Kadai rõhutas siiski, et viiruse leviku põhitee ei ole suguline, vaid tegemist on vektoriga ehk sääskedega leviva nakkushaigusega. WHO on kinnitanud, et seksuaalsel teel viiruse edasi kandumise tõenäosus on väga väike.

Zika võib levida ka Lõuna-Euroopas

Saatejuht Katrin Viirpalu viitas ka sellele, et sääsed, kes haigust kannavad, on levinud oluliselt laiemas piirkonnas, kui seni arvati.
"See on nüüd ka kindel. Ja eks seda arvata oli," nentis Kadai.

Ta lisas, et ka Lõuna-Euroopas ja Vahemeremaades on üks potentsiaalne Zika viirust levitav sääseliik. "Ega me päris kindlalt ei tea, kas ta ka Zika viirust levitab. Potentsiaalselt on ta see vektor tõesti, mis võiks levitada, aga kinnitust sellele täna ei ole.

Rääkides arengutest diagnoosimisel ja ravil, ütles Kadai, et nii lühikese ajaga, ehk kuudega suuri läbimurdeid oodata ei maksa.

Kadai vastas, et kuigi Zika uurimisega tegelevad juba paljud erinevad teadusgrupid, ei ole läbimurdeid nii lühikese aja jooksul paraku mõtet oodata.

"Hea uudis on see, et need võimalused on täna loodud ja ka rahastamisvõimalused pärast seda, kui WHO on selle olukorra kuulutanud rahvusvahelise tähtsusega hädaolukorraks. See avab erinevad võimalused," lõpetas Kadai.

Eelmisel nädalal leidis Peruus kinnitust esimene sugulisel teel zika viirusesse nakatumine.

Peruu tervishoiuministri Anibal Velasquesi sõnul nakatas 39-aastane mees oma seitse aastat noorema naise suguühte käigus. Tõendid zika viirusest leiti mehe spermast.

Toimetaja: Aleksander KrjukovLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema