Spetsialist: Ladina-Ameerikasse reisinud mehed peavad arvestama, et nad võivad haigust sugulisel teel levitada ({{commentsTotal}})

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna nõunik Martin Kadai ütles, et Zika viiruse levikupiirkondadesse reisinud mehed peaksid arvestama, et nad võivad kodumaale naastes haigust ka sugulisel teel levitada.

Kadai ütles "Terevisioonis", et täna on üksikutel juhtudel kinnitatud, et see viirus võib levida ka sugulisel teel.

"Selge on, et teatud juhtudel ta võib sugulisel teel levida ja neid fakte, mis seda ka kinnitavad on rohkem, kuivõrd on näidatud, et mehe seemnevedelikus see viirus võib püsida kauem ka pärast haigusest paranemist," ütles Kadai.

Ta tõi välja, et sellele on reageerinud ka rahvusvahelised organisatsioonid nii WHO kui ka Euroopa haiguste keskus ja andnud ka vastavad soovitused reisijatele. "Ennekõike meeskodanikud, kes on Zika levikupiirkonda viimasel ajal reisinud, peaksid tagasi tulles silmas pidama, et nad võivad sugulisel teel seda viirust levitada," märkis ta.

Kadai rõhutas siiski, et viiruse leviku põhitee ei ole suguline, vaid tegemist on vektoriga ehk sääskedega leviva nakkushaigusega. WHO on kinnitanud, et seksuaalsel teel viiruse edasi kandumise tõenäosus on väga väike.

Zika võib levida ka Lõuna-Euroopas

Saatejuht Katrin Viirpalu viitas ka sellele, et sääsed, kes haigust kannavad, on levinud oluliselt laiemas piirkonnas, kui seni arvati.
"See on nüüd ka kindel. Ja eks seda arvata oli," nentis Kadai.

Ta lisas, et ka Lõuna-Euroopas ja Vahemeremaades on üks potentsiaalne Zika viirust levitav sääseliik. "Ega me päris kindlalt ei tea, kas ta ka Zika viirust levitab. Potentsiaalselt on ta see vektor tõesti, mis võiks levitada, aga kinnitust sellele täna ei ole.

Rääkides arengutest diagnoosimisel ja ravil, ütles Kadai, et nii lühikese ajaga, ehk kuudega suuri läbimurdeid oodata ei maksa.

Kadai vastas, et kuigi Zika uurimisega tegelevad juba paljud erinevad teadusgrupid, ei ole läbimurdeid nii lühikese aja jooksul paraku mõtet oodata.

"Hea uudis on see, et need võimalused on täna loodud ja ka rahastamisvõimalused pärast seda, kui WHO on selle olukorra kuulutanud rahvusvahelise tähtsusega hädaolukorraks. See avab erinevad võimalused," lõpetas Kadai.

Eelmisel nädalal leidis Peruus kinnitust esimene sugulisel teel zika viirusesse nakatumine.

Peruu tervishoiuministri Anibal Velasquesi sõnul nakatas 39-aastane mees oma seitse aastat noorema naise suguühte käigus. Tõendid zika viirusest leiti mehe spermast.

Toimetaja: Aleksander KrjukovMärt Avandi: ma tahaks, et teatris oleks vähem tülpimust

Parimaks meesnäitlejaks nimetatud Märt Avandi tunnistas, et Eesti teatrites on palju üle jala tegemist ja keskpärasust.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.