Vigastatud veteran: kõige ohtlikum on üksi jääda ja kapselduda ({{commentsTotal}})

Kapten Joel Päeva, kes sai haavata viis aastat tagasi missioonil Afganistanis, tõdeb, et veteranidel on kõige ohtlikum jääda üksi ja kapselduda.

"Mina astusin isevalmistatud lõhkekehale 2011. aasta jaanuaris. Ja selle tagajärjel minu parem jalg sai kompleksvigastuse, mis tähendas ligi 70 luumurdu," rääkis ta "Aktuaalsele kaamerale".

Kapten Päeva sõnul oli kõige raskem aru saada, et olukord on muutunud ja raske oli ka harjuda, et sõltud teistest.

"Võib olla kõige olulisem on positiivne ellusuhtumine, üldse optimism elu ja asjade suhtes. Aga kindlasti väga oluline osa sellest või see, mis sellele kaasa aitab, on toetusvõrgustik. Ükskõik, millel see siis tugeneb, kas sõpradel ja teenistuskaaslastel või perekonnal ja lähedastel," sõnas Päeva.

Kõige ohtlikum on üksi jääda ja kapselduda, lisas kapten Päeva ja rõhutas, et tähtis on teenistusse naasta ja oma tavapärase eluga jätkata.

Teenistusse naastes läks Joel Päeva uuesti missioonile, Afganistani, Helmandisse. Veteranide toetamisega on tema rahul.

Kaitseministeeriumi kaitseväeteenistuse osakonna juhataja Peeter Kuimeti sõnul on veteranide toetamine riigiti erinev. Mõneski osas on Eesti süsteem Kuimeti sõnul liitlastest parem.

"Suurbritannias katab kaitsevägi ravi, taastusravi, abivahendite kulud esimese kolme või viie aasta jooksul, pärast seda antakse inimene üle juba tsiviiltervishoiusüsteemile. Meil vastupidi, kui me oleme inimese katki teinud teenistuses, siis me hoolitseme tema eest elu lõpuni," rääkis Kuimet.

Kuimet ütles, et ühiskondlik tunnustus on see, mis Eestis parem võiks olla. Veteranid vääriks tema hinnangul ka oma ühendust, millel võiks olla survegrupi roll. Teistes riikides on taolised ühendused olemas.

Toimetaja: Priit LutsRIA: küberkelmuste osakaal on ületamas traditsiooniliste kelmuste arvu

Eestis on küberkelmuste osakaal ja juurdekasv ületamas traditsioonilisel viisil toime pandud kelmuste arvu ning suur osa sellistest kuritegudest jääb varjatuks, rääkis riigi infosüsteemide ameti (RIA) juhtivanalüütik Kadri Kaska küberturvalisusraporti esitlusel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.