Obama püüab Londonis veenda britte EL-ist mitte lahkuma ({{commentsTotal}})

{{1461301476000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama tegi brittidele kirgliku pöördumise, milles palus Suurbritannial jääda Euroopa Liitu. Obama märkis, et saareriigi Euroopa Liidu liikmesus on suurendanud Suurbritannia rolli maailma poliitikas ja teinud majandusliidu tugevamaks ning innovatiivsemaks.

Kartuses, et Suurbritannia lahkumine EL-ist võib lõhkuda Lääneriikide ühtsust, saabus USA president Barack Obama Londonisse, et rõhutada Ühendkuningriigi liikmesuse tähtsust, mis tema hinnangul muutunud maailma vabamaks, rikkamaks ja võimekamaks vastu astuma geopoliitilistele probleemidele nagu Vene agressioon või terror, vahendas Reuters.

Ülistades Suurbritannia mõju maailmas tugines USA riigipea Suurbritannia ja Ühendriikide sügavalt põimunud ajaloole ning rõhutas, et räägib eelseisvast referendumist eelkõige "sõbrana". "Euroopa Liit ei vähenda Suurbritannia mõju, vaid see suurendab seda," kirjutas Obama artiklis, mis avaldati euroskeptilise ajalehe Daily Telegraph 20. leheküljel pealkirja all "Teie sõbrana ütlen ma teile, et EL teeb Suurbritannia paremaks."

"Ühendriigid näevad, kuidas teie võimas hääl Euroopas tagab, et Euroopa võtab tugeva seisukoha maailma asjades ja hoiab EL-i avatuna, tulevikku vaatavana ning tugevalt ühendatuna liitlastega teisel pool Atlandit," sõnas USA riigipea.

Obama rõhutas, et praegu peavad liitlased ja sõbrad kokku hoidma. "Koos on USA, Suurbritannia ja Euroopa Liit suutnud lõpetada sajandeid kestnud sõjad Euroopas ja hoida juba kümnendeid kestnud rahu," toonitas Obama.

Suurbritannia EL-i liikmesust toetav leer, keda juhib peaminister Cameron, tervitab Obama sekkumist saareriigis toimuvasse debatti. "Isiklikult ma usun, et peaksime kuulama sõprade nõu ja mul on raske leida liitlast, kes arvaks, et me peaksime EL-ist lahkuma," rääkis Cameron.

Kuid Obama sõnavõtt tõmbas ka negatiivset tähelepanu ka "Ei" leeri juhtidelt.

Londoni linnapea Boris Johnson, kes juhib väljumiskampaaniat, et ta ei soovi ameeriklaselt kuulata loengut EL-i liikmesuse teemal, kuna USA ei loovutaks mitte kunagi enda suveräänsust ühelegi rahvusvahelise organisatsioonile.

"Sellised sõnavõtud, kus USA soovitab Suurbritannial loovutada suure osa kontrollist oma demokraatia üle, on imeline näide printsiibist käituge mu sõnade, mitte tegude järgi," ütles Johnson ajalehele The Sun. "See jutt on seosetu, vastuoluline ja lausa silmakirjalik," lisas Londoni linnapea.

Konservatiivse erakonna UKIP esimees Nigel Farage hindas Obama ajaloo kõige Suurbritannia vastasemaks USA presidendiks. "See on tervitamata sekkumine. Õnneks ta ei ole enam kaua ametis," ütles Farage.

Arvamusküsitlused näitavad, et briti valijad toetavad pigem saareriigi EL-i jäämist, kuid endiselt on veel palju valijaid, kes ei ole otsust langetanud. EL-i liikmesust pooldavad poliitikud kardavad, et nooremad valijad ei pruugi oma toetust avaldada ning jäävad valimistelt kõrvale.

Rahvahääletus Euroopa Liitu jäämise üle toimub Ühendkuningriigis 23. juunil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Allan RajaveeFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.