Obama püüab Londonis veenda britte EL-ist mitte lahkuma ({{commentsTotal}})

{{1461301476000 | amCalendar}}

USA president Barack Obama tegi brittidele kirgliku pöördumise, milles palus Suurbritannial jääda Euroopa Liitu. Obama märkis, et saareriigi Euroopa Liidu liikmesus on suurendanud Suurbritannia rolli maailma poliitikas ja teinud majandusliidu tugevamaks ning innovatiivsemaks.

Kartuses, et Suurbritannia lahkumine EL-ist võib lõhkuda Lääneriikide ühtsust, saabus USA president Barack Obama Londonisse, et rõhutada Ühendkuningriigi liikmesuse tähtsust, mis tema hinnangul muutunud maailma vabamaks, rikkamaks ja võimekamaks vastu astuma geopoliitilistele probleemidele nagu Vene agressioon või terror, vahendas Reuters.

Ülistades Suurbritannia mõju maailmas tugines USA riigipea Suurbritannia ja Ühendriikide sügavalt põimunud ajaloole ning rõhutas, et räägib eelseisvast referendumist eelkõige "sõbrana". "Euroopa Liit ei vähenda Suurbritannia mõju, vaid see suurendab seda," kirjutas Obama artiklis, mis avaldati euroskeptilise ajalehe Daily Telegraph 20. leheküljel pealkirja all "Teie sõbrana ütlen ma teile, et EL teeb Suurbritannia paremaks."

"Ühendriigid näevad, kuidas teie võimas hääl Euroopas tagab, et Euroopa võtab tugeva seisukoha maailma asjades ja hoiab EL-i avatuna, tulevikku vaatavana ning tugevalt ühendatuna liitlastega teisel pool Atlandit," sõnas USA riigipea.

Obama rõhutas, et praegu peavad liitlased ja sõbrad kokku hoidma. "Koos on USA, Suurbritannia ja Euroopa Liit suutnud lõpetada sajandeid kestnud sõjad Euroopas ja hoida juba kümnendeid kestnud rahu," toonitas Obama.

Suurbritannia EL-i liikmesust toetav leer, keda juhib peaminister Cameron, tervitab Obama sekkumist saareriigis toimuvasse debatti. "Isiklikult ma usun, et peaksime kuulama sõprade nõu ja mul on raske leida liitlast, kes arvaks, et me peaksime EL-ist lahkuma," rääkis Cameron.

Kuid Obama sõnavõtt tõmbas ka negatiivset tähelepanu ka "Ei" leeri juhtidelt.

Londoni linnapea Boris Johnson, kes juhib väljumiskampaaniat, et ta ei soovi ameeriklaselt kuulata loengut EL-i liikmesuse teemal, kuna USA ei loovutaks mitte kunagi enda suveräänsust ühelegi rahvusvahelise organisatsioonile.

"Sellised sõnavõtud, kus USA soovitab Suurbritannial loovutada suure osa kontrollist oma demokraatia üle, on imeline näide printsiibist käituge mu sõnade, mitte tegude järgi," ütles Johnson ajalehele The Sun. "See jutt on seosetu, vastuoluline ja lausa silmakirjalik," lisas Londoni linnapea.

Konservatiivse erakonna UKIP esimees Nigel Farage hindas Obama ajaloo kõige Suurbritannia vastasemaks USA presidendiks. "See on tervitamata sekkumine. Õnneks ta ei ole enam kaua ametis," ütles Farage.

Arvamusküsitlused näitavad, et briti valijad toetavad pigem saareriigi EL-i jäämist, kuid endiselt on veel palju valijaid, kes ei ole otsust langetanud. EL-i liikmesust pooldavad poliitikud kardavad, et nooremad valijad ei pruugi oma toetust avaldada ning jäävad valimistelt kõrvale.

Rahvahääletus Euroopa Liitu jäämise üle toimub Ühendkuningriigis 23. juunil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Allan RajaveeERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema