Eesti uueks presidendiks on valmis saama ka Jaak Jõerüüt ({{commentsTotal}})

{{1461332416000 | amCalendar}}

Kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt kinnitas ERRi uudisteportaalile oma valmidust saada Eesti presidendiks. Jõerüüdi sõnul on ta võtnud vastu Vabaerakonna kutse minna selgitama erakonnale oma seisukohti presidendikandidaadina ja ”igaüks, kes sellise kutse vastu võtab, peab arvestama kõigi võimalike tagajärgedega”.

Erakonna esimehe Andres Herkeli sõnul toetab Vabaerakond kandidaati, kellel on parteideülene toetus ja ta on autoriteet ka väljaspool Eestit.

„Eesti president peab olema võimalikult sõltumatu, oskama näha ja näidata suuremat pilti, kuhu Eesti peab minema,” märkis Herkel erakonna teates.

President peab tema hinnangul reageerima ka riigikogu praakidele ja ülepingutustele, olema ühiskonna sidustaja, veenev kõneisik ja dialoogipartner kõigi ühiskonna rühmade jaoks.

Jaak Jõerüüt märgib, et presidendivalimiste seadus seab keerulisse olukorda nii erakonnad kui ka kandidaadid, sest seaduslikku alust end ise kandidaadina üles seada ei ole ja riigikogu liikmedki saavad seda teha alles neli päeva enne esimest valimisvooru riigikogus.

Samas ei lase Jõerüüt on end heidutada tõsiasjast, et Vabaerakond oma kaheksa parlamendisaadikuga ei saa teda presidendikandidaadiks esitada, kuna selleks on vaja vähemalt 21 riigikogu liikme või valijamehe toetust.

”Kui inimene presidendiks kandideerib, peab ta a priori olema erakondadeülene,” tõdes Jõerüüt ERRi uudisteportaalile seoses faktiga, et Vabaerakond peab kaasama tema presidendikandidaadiks esitamiseks ka teisi poliitilisi jõude.

Nii sotsiaaldemokraadid, IRL-i kui ka Vabaerakond on avalikult välja öelnud, et toetavad parteideülese ühiskandidaadi leidmist. Aastatel 2004-2012 Reformierakonda kuulunud Jõerüüt astus erakonnast välja, kui oli puhkenud Reformierakonna rahastamisskandaal. Praegu ei kuulu ta ühtegi erakonda.

Aastatel 2004-2005 oli Jaak Jõerüüt Eesti kaitseminister. Ta on olnud Eesti suursaadik Soomes, Itaalias ja Maltal, Küprosel, ÜRO juures, Lätis ja Rootsis.

Vabaerakond on lisaks Jõerüüdile kutsunud oma vaateid tutvustama ka Marina Kaljuranna, Allar Jõksi ja Indrek Tarandi.

Presidendiks saamise valmidusest on juba varem teada andnud Siim Kallas.

Et president saaks valitud parlamendis, peab ta saama 68 riigikogu liikme toetuse – ei aita isegi sellest, kui 59 häälega koalitsioon on üksmeelne.

Reformierakond – kellega seostatakse võimalikest presidendikandidaatidest Siim Kallast, Marina Kaljuranda ja Urmas Paeti – on teinud kõigile parlamendis esindatud erakondadele ettepaneku asuda otsima ühisosa.

Vaata ka Jaak Jõerüüdi intervjuud "Aktuaalsle kaamerale" artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain KooliKotsar näeb tänu finaalturniirile jõudmisele üle pika aja enda vanemaid

Eesti korvpalluri Maik-Kalev Kotsari ülikooli South Carolina edutee USA üliõpilasmeistrivõistluste finaalturniiril jätkus, kui kaheksa tugevama hulgas alistati Florida ülikool 77:70 (33:40).

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.