Eesti uueks presidendiks on valmis saama ka Jaak Jõerüüt ({{commentsTotal}})

{{1461332416000 | amCalendar}}

Kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt kinnitas ERRi uudisteportaalile oma valmidust saada Eesti presidendiks. Jõerüüdi sõnul on ta võtnud vastu Vabaerakonna kutse minna selgitama erakonnale oma seisukohti presidendikandidaadina ja ”igaüks, kes sellise kutse vastu võtab, peab arvestama kõigi võimalike tagajärgedega”.

Erakonna esimehe Andres Herkeli sõnul toetab Vabaerakond kandidaati, kellel on parteideülene toetus ja ta on autoriteet ka väljaspool Eestit.

„Eesti president peab olema võimalikult sõltumatu, oskama näha ja näidata suuremat pilti, kuhu Eesti peab minema,” märkis Herkel erakonna teates.

President peab tema hinnangul reageerima ka riigikogu praakidele ja ülepingutustele, olema ühiskonna sidustaja, veenev kõneisik ja dialoogipartner kõigi ühiskonna rühmade jaoks.

Jaak Jõerüüt märgib, et presidendivalimiste seadus seab keerulisse olukorda nii erakonnad kui ka kandidaadid, sest seaduslikku alust end ise kandidaadina üles seada ei ole ja riigikogu liikmedki saavad seda teha alles neli päeva enne esimest valimisvooru riigikogus.

Samas ei lase Jõerüüt on end heidutada tõsiasjast, et Vabaerakond oma kaheksa parlamendisaadikuga ei saa teda presidendikandidaadiks esitada, kuna selleks on vaja vähemalt 21 riigikogu liikme või valijamehe toetust.

”Kui inimene presidendiks kandideerib, peab ta a priori olema erakondadeülene,” tõdes Jõerüüt ERRi uudisteportaalile seoses faktiga, et Vabaerakond peab kaasama tema presidendikandidaadiks esitamiseks ka teisi poliitilisi jõude.

Nii sotsiaaldemokraadid, IRL-i kui ka Vabaerakond on avalikult välja öelnud, et toetavad parteideülese ühiskandidaadi leidmist. Aastatel 2004-2012 Reformierakonda kuulunud Jõerüüt astus erakonnast välja, kui oli puhkenud Reformierakonna rahastamisskandaal. Praegu ei kuulu ta ühtegi erakonda.

Aastatel 2004-2005 oli Jaak Jõerüüt Eesti kaitseminister. Ta on olnud Eesti suursaadik Soomes, Itaalias ja Maltal, Küprosel, ÜRO juures, Lätis ja Rootsis.

Vabaerakond on lisaks Jõerüüdile kutsunud oma vaateid tutvustama ka Marina Kaljuranna, Allar Jõksi ja Indrek Tarandi.

Presidendiks saamise valmidusest on juba varem teada andnud Siim Kallas.

Et president saaks valitud parlamendis, peab ta saama 68 riigikogu liikme toetuse – ei aita isegi sellest, kui 59 häälega koalitsioon on üksmeelne.

Reformierakond – kellega seostatakse võimalikest presidendikandidaatidest Siim Kallast, Marina Kaljuranda ja Urmas Paeti – on teinud kõigile parlamendis esindatud erakondadele ettepaneku asuda otsima ühisosa.

Vaata ka Jaak Jõerüüdi intervjuud "Aktuaalsle kaamerale" artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain KooliLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema