Eesti Pank ei plaani võimalusest hoolimata Eesti Energia võlakirju osta ({{commentsTotal}})

Eesti Pank ei osta Euroopa Keskpanga võlakirjade kokkuostuprogrammis Eesti Energia võlakirju. Kokkuleppe järgi teevad seda kuue euroala riigi keskpangad. Nordea Eesti peaökonimisti Tõnu Palmi sõnul on keskpankade sekkumine võlakirjaturule hindu kergitanud ja intresse langetanud.

Aprillist lubab Euroopa Keskpank liikmesriikide keskpankadel osta korporatiivvõlakirju igakuiselt kokku 80 miljardi euro eest. Alates juunist saavad keskpangad osta järelturult ka eraettevõtete võlakirju, välja arvatud kommertspankade omasid. Vaatamata sellele võimalusele ei plaani aga Eesti Pank Eesti Energia võlakirju osta

Investeerimisreitinguga võlakirju hakkavad ostma Belgia, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia ja Soome keskpank, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu on kokku lepitud, et kuus keskpanka eurosüsteemis hakkavad neid võlakirju ostma. Kuna need on ühised ostud ja nendel kuuel keskpangal on rohkem kogemusi nendel turgudel, siis lepiti kokku, et nemad teevad neid oste teiste eest," lausus Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Kuigi hiljuti alandas reitinguagentuur Moody´s Eesti Energia krediidireitingut, vastab ettevõte Kaasiku sõnul ostmise tingimustele.

"Seda kindlasti ei saa ütelda, et keegi ei taha osta sellepärast, et tegemist on Eesti Energia võlakirjaga."

Otsest kasu võlakirjade müük Eesti Energiale ei too, sest Eesti Pank ostaks võlakirju vaid teistelt investoritelt järelturul, mitte otse Eesti Energialt. Mõju on olnud aga kogu võlakirjaprogrammil.

"Kogu turgu mõjutab see, et keskpangad on selles ettevõtete sektoris uued ostjad. Ja me oleme näinud, et 10. märtsist on võlakirjad juba reageerinud, sealhulgas ka Eesti Energia võlakirjad - võlakirjahinnad on kasvanud ja intressimäärad langenud," märkis Nordea Eesti peaökonomist Tõnu Palm.

"See otsene mõju majandusele on minimaalne. Aga pigem mõjutab see seda, et kõikide uute emitentide, kes kvalifitseeruvad keskpanga programmile, intressikulu on oluliselt madalam," lisas ta.

Eesti Pank on siiani ostnud ligi 60 miljoni euro eest riigi osalusega ettevõtte Eleringi võlakirju ja rohkem kui 1,6 miljardi euro väärtuses üleeuroopaliste organisatsioonide võlakirju.

Euroopa Keskpanga korporatiivvõlakirjade kokkuostuprogramm pidi esialgu lõppema selle aasta septembris, kuid Euroopa Keskpank otsustas seda pikenda järgmise aasta märtsini.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.