Kundas tähistati 25 aasta möödumist tsemenditehase renoveerimise otsusest ({{commentsTotal}})

Kunda linnas oli tsemenditehas veerandsajandi eest nii oluline tööandaja kui ka tõsine keskkonnasaastaja. 25 aastat tagasi sõlmitud kokkuleppest algas tsemenditööstuse erastamine ja tehase edukas tänapäevastamine.

Kunda ja tsement on Eestis sünonüümid juba peaaegu poolteist sajandit. Uudishimuliku mõisahärra John Girard de Soucantoni huvist heledate mutimulla hunnikute vastu selgus, et need loomakesed savimerglit ehk tsemenditooret maa seest välja kaapisidki. Nii pandigi tehas püsti ning et sadam ja raudtee olid ukse all, sai kauba tarbijatele saata.

"Praegu me tähistame väikest tähtpäeva, kus esimene leping kirjutati alla selleks, et Kunda tehast hakata renoveerima. See leping viiski meid selleni, et aasta hiljem, 1992. aasta aprillikuus asutati eraettevõte Kunda Nordic Tsement," rääkis ettevõtte tegevdirektor ja juhatuse liige Meelis Einstein.

Tollane, 1960. aastatel rajatud ja ajalooliselt juba neljas tsemenditehas oli kehvas seisus, paiskas õhku 100 000 tonni tolmu aastas ning vajas hädasti tarku tulevikuvalikuid ja investeeringuid.

"Ma ütlesin, et kui tahate uut tehast, siis mind see ei huvita, kui tahate vana tehast paremaks teha ja moderniseerida, siis võin ma koos kolleegidega - Lauder oli mu partner - seda finantseerida ja uue projekti teha. See valik oli fantastiline, see oli superedukas," rääkis investor George A. Tsatsos.

Tsemenditehase renoveerimise käigus rajati Kundasse ka tänapäevane sadam.

Sadam ilma suurfirmata oleks kindlasti teist nägu, teise struktuuriga. Praegu me pigem otsime sünergiat ja kasutame seda sünergiat kahe osakonna vahel, kui nii võib öelda. Viimase 20 aasta koostöö on tõestanud, et see sünergia ennast õigustab ja see on võrdväärsete partnerite koostöö," rääkis Kunda sadama direktor Aleksandr Nikolajev.

"Ma arvan, et meil läheb küllaltki hästi ja oma osa selles on kindlasti ka tsemendi tootmisel ja sellel, et tsemendi tootmine on ennast aja jooksul tugevatele jalgadele püsti ajanud, mitte puhtalt monofunktsionaalselt tsement ja sellega seonduv, vaid ka killustik ja sellega seotud tooted ja sadam. See on meil aidanud n-ö rasked ajad üle elada," kinnitas Kunda linnapea Kaido Veski.

Tehasetolmust puhtaks saanud Kundas toodeti eelmisel aastal ligi 400 000 tonni tsementi ja pool miljonit tonni killustikku.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema