Politoloog: ühise presidendikandidaadi leidmiseks on vaja hirmumomendi tekkimist ({{commentsTotal}})

Erakonnad võivad leida ühise kandidaadi siis, kui neile astub vastu jõuline presidendikandidaat opositsioonist, leiab politoloog ja poliitika.guru toimetaja Tõnis Leht. Parlamendierakondadel on tema arvates keeruline ühist kandidaati leida ning valitsuserakonnad sunniks tema hinnangul koonduma näiteks tugev EKRE kandidaat.

"Ilmselt on selleks vajalik piisava hirmumomendi tekkimine, et teatud erakonnad suudaksid kokkuleppele jõuda. Potentsiaalne vastaskandidaat peab olema piisavalt tõsiseltvõetav ja hirmutav figuur, et see surve tekiks," ütles Leht "Aktuaalsele kaamerale".

"Kui EKRE suudab selgelt ja jõuliselt välja tulla ja oma kandidaadile tugeva toetuse tagada, siis võiks olla EKRE kandidaat see, kes sunnib valitsuserakondi ja võib-olla ka Vabaerakonda koonduma," märkis Leht.

Hetkel on endast märku andnud 4 võimalikku kandidaati – Siim Kallas, Jaak Jõerüüt, Marina Kaljurand ja täna Urmas Paet. Keskerakondlane Jüri Ratas ütles, et kolme võimaliku kandidaadi ilmumine toob ühiskonda debati. "Selline debatt ühiskonnas, olgugi et inimesed ei vali presidenti, on väga tervitatav," märkis Ratas.

Kuigi võimalike presidendikandidaatide read täienevad peaaegu iga päev, on koalitsioon lubanud leida erakondade ülese kandidaadi. Opositsioon pole sellele ideele vastu ja ütleb, et nende erakondade meeliskandidaadid selguvad alles suvel. Vaid EKRE suhtub ideesse mõneti kahtlevalt.

EKRE esimees Mart Helme arvab, et nende puhul, kes ennast võimaliku presidendikandidaadina määratlevad, mängib mingil määral rolli isiklik edevus ja ambitsioon. "See näitab ka nõrka närvisüsteemi, sest tugeva närvisüsteemiga inimesed ja erakonnad ei ole veel välja käidud."

Ajakirjanduses on võimalike kandidaatidena nimetatud ka Euroopa Parlamendi liiget Indrek Tarandit, riigikogu esimeest ja sotsiaaldemokraat Eiki Nestorit, endist õiguskantslerit Allar Jõksi ning EKRE esimeest Mart Helmet. Helme ei kinnita ega lükka ümber oma võimalikku kandideerimist. Riigikogu voorudes kandideerimise ta välistab.

"Meie erakond ei saa oma kandidaati Riigikogus üles panna ilma toetusallkirjadeta. See tähendab, et peaksime minema müts käes kellegi käest teeneid nuruma. Oleme seda meelt, et me väga ei taha neid teeneid nuruma minna," nentis Helme.

EKRE 7-liikmeline fraktsioon oma kandidaati üksi Riigikogus üles seada ei saa, selle jaoks on vaja 21 riigikogulase toetust. Valimiseks on vaja vähemalt 68 häält.

Toimetaja: Merit MaaritsMupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema