Mihkelson: oluline on, et NATO siiski rõhutaks laienemise jätkumist ({{commentsTotal}})

Meid ümbritsevate väljakutsete ja nendega toimetulekuks vajalike vahendite puhul mängib väga olulist rolli tark, loov ja tugev diplomaatia, leiab riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson. Tema arvates on oluline, et NATO siiski rõhutaks jätkuvat laienemist, ja märgib, et Venemaa puhul on vaja läbi mõelda kõik võimalikud stsenaariumid ning vastavalt sellele luua asjakohased heidutustasemed, et need stsenaariumid ei realiseeruks.

"Diplomaadid on meie julgeoleku eesliinil – nemad on need, kes peavad tooma ja looma seda keskkonda, kus liitlased meid toetavad," märkis Mihkelson "Välisilmale".

Seoses USA suursaadik NATO juures Douglas Lute'i väitega, et allianss Venemaa strateegilise rolli tõttu lähiaastatel ei laiene, märkis Mihkelson, et oluline on, et NATO laienemise jätkumist siiski rõhutaks "Gruusia ja Ukraina kontekstis ei räägita liitumistähtaegadest. Aga oluline on, et NATO siiski rõhutaks, et NATO laienemine jätkub, kui need riigid, kes soovivad NATO-ga liituda, täidavad vastavad tingimused."

Mihkelsoni sõnul ei pea Balti riigid ja Poola Venemaa suhtes pead liiva alla peitma. "Mõeldes läbi need stsenaariumid, peame otsima vastuseid, kuidas sellised stsenaariumid eos ära nullida. Peame looma siin sellise heidutustaseme – Balti riikides ja Poolas – et ükski stsenaarium tegelikkuses ei realiseeruks. Kui mõni peaks neist käivituma, siis oleme midagi valesti teinud."

Tema sõnul on arutelud praegu nii diplomaatide kui sõjaväelaste tasemel suunatud ennekõike sellele, et NATO tippkohtumisel Varssavis pandaks kokku võimalikult nähtav ja sisukas heidutuspakett, et agressiivset ja destabiilset Venemaad ohjeldada.

"Praegu käib väga tõhus ja sihitud töö selle nimel, et need sõnumid, mida NATO annab, veenaksid väga selgelt, et NATO vastupidiselt mitte oma tegevusega ei karda, et destabiliseeritakse olukorda Venemaaga, vaid need Venemaa agressiivsed püüded NATO suunas saavad ohjeldatud ja heidutatud ühiste meetmetega."

Mihkelsoni hinnangul arutelud Euroopas vähemalt viitavad sellele, et enam ei räägita kaitsekulude vähendamisest. "See põhi on kindlasti käes. Küsimus on selles, kui kiiresti need numbrid suurenema hakkaksid, sest nii mõnelgi liitlasriigil NATO-s on toimunud märkimisväärsed kärped viimase 20 aasta jooksul."

Peale selle on ta ka kindel, et lähiajal Eesti ja meie lähinaabrite julgeolekusse panustavate liitlaste hulk ka suureneb. "Olen kindel, et lähiajal kuuleme konkreetseid panustamisi nii meie kui Läti-Leedu suunas, räägime ikka liitlaste ühispanusest."

Seoses Ameerika Ühendriikide presidendivalimistega nentis Mihkelson, et sealsete presidendikandidaatide jaoks ei ole kaks kõige olulisemat teemat NATO ja Venemaa, vaid rahvusvaheline terrorism ja Daesh. "Tõenäoliselt on meid puudutavates küsimustes kõige paremini ette ennustatav Hillary Clinton."

Toimetaja: Merit MaaritsINTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Veneto Banca pank.Veneto Banca pank.
Itaalia valitsus kulutab kahe panga päästmiseks 17 miljardit

Itaalia valitsus eraldab kahe pankrotiohus Veneetsia panga päästmiseks 17 miljardit eurot, teatas valitsus pühapäeval.

Kaader filmist "Matilda".Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics