Mihkelson: oluline on, et NATO siiski rõhutaks laienemise jätkumist ({{commentsTotal}})

Meid ümbritsevate väljakutsete ja nendega toimetulekuks vajalike vahendite puhul mängib väga olulist rolli tark, loov ja tugev diplomaatia, leiab riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson. Tema arvates on oluline, et NATO siiski rõhutaks jätkuvat laienemist, ja märgib, et Venemaa puhul on vaja läbi mõelda kõik võimalikud stsenaariumid ning vastavalt sellele luua asjakohased heidutustasemed, et need stsenaariumid ei realiseeruks.

"Diplomaadid on meie julgeoleku eesliinil – nemad on need, kes peavad tooma ja looma seda keskkonda, kus liitlased meid toetavad," märkis Mihkelson "Välisilmale".

Seoses USA suursaadik NATO juures Douglas Lute'i väitega, et allianss Venemaa strateegilise rolli tõttu lähiaastatel ei laiene, märkis Mihkelson, et oluline on, et NATO laienemise jätkumist siiski rõhutaks "Gruusia ja Ukraina kontekstis ei räägita liitumistähtaegadest. Aga oluline on, et NATO siiski rõhutaks, et NATO laienemine jätkub, kui need riigid, kes soovivad NATO-ga liituda, täidavad vastavad tingimused."

Mihkelsoni sõnul ei pea Balti riigid ja Poola Venemaa suhtes pead liiva alla peitma. "Mõeldes läbi need stsenaariumid, peame otsima vastuseid, kuidas sellised stsenaariumid eos ära nullida. Peame looma siin sellise heidutustaseme – Balti riikides ja Poolas – et ükski stsenaarium tegelikkuses ei realiseeruks. Kui mõni peaks neist käivituma, siis oleme midagi valesti teinud."

Tema sõnul on arutelud praegu nii diplomaatide kui sõjaväelaste tasemel suunatud ennekõike sellele, et NATO tippkohtumisel Varssavis pandaks kokku võimalikult nähtav ja sisukas heidutuspakett, et agressiivset ja destabiilset Venemaad ohjeldada.

"Praegu käib väga tõhus ja sihitud töö selle nimel, et need sõnumid, mida NATO annab, veenaksid väga selgelt, et NATO vastupidiselt mitte oma tegevusega ei karda, et destabiliseeritakse olukorda Venemaaga, vaid need Venemaa agressiivsed püüded NATO suunas saavad ohjeldatud ja heidutatud ühiste meetmetega."

Mihkelsoni hinnangul arutelud Euroopas vähemalt viitavad sellele, et enam ei räägita kaitsekulude vähendamisest. "See põhi on kindlasti käes. Küsimus on selles, kui kiiresti need numbrid suurenema hakkaksid, sest nii mõnelgi liitlasriigil NATO-s on toimunud märkimisväärsed kärped viimase 20 aasta jooksul."

Peale selle on ta ka kindel, et lähiajal Eesti ja meie lähinaabrite julgeolekusse panustavate liitlaste hulk ka suureneb. "Olen kindel, et lähiajal kuuleme konkreetseid panustamisi nii meie kui Läti-Leedu suunas, räägime ikka liitlaste ühispanusest."

Seoses Ameerika Ühendriikide presidendivalimistega nentis Mihkelson, et sealsete presidendikandidaatide jaoks ei ole kaks kõige olulisemat teemat NATO ja Venemaa, vaid rahvusvaheline terrorism ja Daesh. "Tõenäoliselt on meid puudutavates küsimustes kõige paremini ette ennustatav Hillary Clinton."

Toimetaja: Merit MaaritsVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.