Ekspertide sõnul tuleb fosforiidi kaevandamise võimalusi igal juhul uurida ({{commentsTotal}})

Fosforiidi kaevandamise võimalusi tuleb igal juhul uurida, isegi kui kopa maasse löömise aega või selle tõenäosust on ennatlik oletada, leidsid eksperdid täna maapõue strateegia arutelul. Eesti maavarad on tänase seisuga põhjalikult uurimata ja kaardistamata. Maapõue strateegia siht on anda küsimustele ammendavad vastused, et sellele tuginedes saaks otsustada, mida kaevandada ja mida mitte.

Kas ja millal jõutakse fosforiidi kaevandamiseni – sellele küsimusele ei ole praegu ei või jaa vastust. "Kuna rakendusuuringud on olnud pausil 20–25 aastat, siis mida varem asjalikke ja teaduslikult põhjendatud, keskkonnakaitseliselt tasakaalustatud uuringuid käivitada, seda kiiremini me hakkame seda infot koguma.“ rääkis Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura "Aktuaalsele kaamerale".

"Ega maapõuestrateegia ise ei vastagi sellele küsimusele, kas ja mis kuupäeval me kusagil midagi kaevama hakkame. Maapõuestrateegia peaks kirjeldama seda protsessi ja neid mehhanisme, kuidas me mingitele otsustele jõuame," märkis Tartu ülikooli ökoloogia instituudi direktor Leho Ainsaar.

"Ka keskkonnakaitse poolt on meil veel väga palju uurimata. Eestimaa on veel korralikult kaardistamata. See töö on väga palju aastaid tegemata ja seetõttu on ka väga raske öelda, millist keskkonnamõju mingi tegevus omab," Eestimaa Looduse Fondi juht Silvia Lotman.

"Oleme strateegia koostamisega tegelikult alustanud ja teame seda, et me ei tea kõike. Vaja on uurida ja välja selgitada faktid, seejärel saame otsustada," märkis keskkonnaministeeriumi maapõue osakonna juht Maris Saarsalu.

Saarasalu sõnul peaks maapõuestrateegia valmima 2017. aasta lõpuks. "Seejärel peab riigikogu otsustama, kas see on sobiv strateegia meie riigi jaoks." Saarsalu sõnul on nimetatud maapõuevarude kaevandamine järgmise paarikümne aasta küsimus. "Ma arvan see on 10–20 aasta perspektiiv."

Toimetaja: Merit MaaritsTelia tõstab teleteenuse hinda

Telia tõstab alates maikuust oma teleteenuse hinda. Enamik internetipakette läheb odavamaks.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.