Hvostov "Vabariigi kodanikes": NATO võib osutuda hoopis julgeolekut ohustavaks teguriks ({{commentsTotal}})

"Vabariigi kodanikud" Autor/allikas: ERR

Venemaa ohtu tuleb selgelt teadvustada, ütleb värske kaitseuuringute keskuse raport. Kirjanik ja ajakirjanik Andrei Hvostov nentis, et NATO ei pruugi Eestile olla üldse parim kindlustuspoliis, sest võib osutuda hoopis mingisuguseks julgeolekut ohustavaks teguriks. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson märkis, et Eestil ei ole kunagi olnud paremat kaitsevõimet kui praegu.

*Ma ei ole üldse õnnelik, et need asjad, millest 20 aastat tagasi rääkisin, hakkavad nüüd tõeks saama.
*Peame praegu kaitsetahet justkui kiirgama igalt poolt – silmast, kõrvast, ninast.
*Kas NATO on parim kindlustuspoliis? See on nagu mingisugune garantii, mis võib osutuda üldse mingisuguseks julgeolekut ohustavaks teguriks.
*Üks asi on kaitsetahe, teine on oskus. 2% raha ei sõdi, ei sõdi ka relvad, sõdivad väljatreenitud inimesed. Kaitsetahe, mis ei ole tagatud reaalsete oskustega, on lihtsalt üks seebimull.
*Putinist tuleb aru saada, millised on tema mõttemustrid. Ma ei ole sellega nõus, et NATO-t ei testita, Türgi näitel NATO-t praegu testitakse.
*Ida-Virumaal pannakse tähele, et sinna eriti ei panustata. Miks eestlased seda ei tee? – sest nad teavad, et see ala läheb varem või hiljem Venemaa kätte.

*Ma ei tea ühtegi poliitikut nendel otsustuspositsioonidel, kelle otsustada on küsimus, kas hakata vastu või mitte – igal juhul hakata.
*Eestil ei ole kunagi olnud paremat kaitsevõimet kui praegu.
*Kaitseuuringute keskuse raport osundab tegelikult sellele, mida ma saame parandada.
*NATO-t ei ole kunagi testitud, sest ta on näidanud end elujõulisena. Meil on olemas logistiline võimekus, aga samal ajal areneb ka olukord meie ümber – see, kuidas Venemaa võib siin lähipiirkonnas tegutseda.
*Ei ole põhjust täna mõelda, nagu meil oleks konkreetne vältimatu oht. Praeguste Venemaa liidrite jaoks ei ole külm sõda lõppenud, huvi ei ole konkreetselt Eesti või Baltimaad, vaid eesmärk on lõhestada Euroopa liitu, Lääne koostööd.
*Senikaua kuni meil ei ole piirilepet, käsitletakse selle puudumist kui piirikonflikti loovat halli keskkonda. Piirilepe ei ole tagatis, et keegi seda sealtpoolt ei ületa, seda ma ei väida.
*Ega ei aita ka see, kui me demoniseerime ja ütleme, et miski on täiesti lootusetu. Ka Eesti riigi pidamine oleks siis täiesti lootusetu.

*Kõige parem oleks, kui me ei peaks oma venekeelselt kogukonnalt seda lojaalsuse küsimust üldse küsima. Nende jaoks ei ole asi nii mustvalge. Narvas on debatt venekeelse elanikkonna kaitsetahte üle silmakirjalik, sest Eesti valitsuse, Tallinna tunnetuslikku kohalolekut on seal nii vähe.

*Sõjalises planeerimises peab ette kujutama tuleviku sõda. Milline on vastase tegevus? Peame aru saama, et Venemaa on seadnud end mitte sõjaväe, vaid kogu riigi ja ühiskonna vastu. Vastane üritab ära kasutada kõik meie lahkhelid.
*Me ei saa venelastelt nende isamaad ära võtta, vaid me peame pakkuma neile topeltidentiteeti, kus ta võib jääda venelaseks, aga on samas lojaalne eesti kodanik.
*Kaitsevägi on hea integratsiooniplatvorm. See integratsiooniprotsess peab küll seal olema suunatud, see ei saa olla juhuslikku laadi. Meil on see kaitseväes väga umbmäärane.
*Rahu ajal oleme kõik patrioodid. Aga sõja ajal – kui paljud kaitseväelased lähevad tule alla?

*Riigikaitse puhul räägime tahtest ja võimekusest. Riigil, kellel puudub tahe vastu hakata, puudub ka õigus iseseisvusele.
*Riiklik poliitika – õpetada venelastele eesti keelt – on õigustatud, sest eesti keelt oskav venekeelne elanik on tunduvalt integreeritum. Keeleoskus on esimene asi, aga teine on inforuum. Kui meie inforuum hakkab jõudma venekeelse elanikkonnani, on keelepoliitika end õigustanud. Kakskeelsus on ilmselgelt pluss ja see on väga paljude kohalike eestlaste silmis pluss.

*See väide, et Eesti kaitsevägi ei hakka vastu, on üllatav. Mina tahaks näha, kes mind keelab?
*Riigikaitsevõime ei ole ainult püssiga sõdimine ja põllul olemine.
*Kui kaitsetahte väljenduseks oleks viilimine teenistusest, siis see ei jookse mööda rahvuslikke eraldusjooni. Ei ole täheldanud kaitseväes üheski grupis suuremat viilimist – on viilijaid, kes on eestlased ja viilijaid, kes on venelased.

*Mind on see kahe keele oskus karjäärialaselt väga aidanud. Läbisaamine, arusaamine on palju lihtsam. Tunnen kaitseväes vähemalt kümmet ohvitseri, kes on ka Ida-Virumaalt pärit ja kes on patrioodid. Ma arvan, et see probleem ei ole tegelikult nii hull.

Toimetaja: Merit MaaritsVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema