Merkel vallandas Saksa luureteenistuse juhi ({{commentsTotal}})

{{1461741356000 | amCalendar}}

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel vabastas ametist luureteenistuse BND juhi Gerhard Schindleri.

Riigi tähtsaima luureametniku vallandamise täpset põhjust hetkel veel ei teata, kuid Saksa meedia kinnitusel tehti otsus vallandamise kohta kõrgeimal tasemel ehk liidukantsler Merkeli enda poolt, vahendasid Yle ja The Local.

63-aastase Schindleri ametist lahkumist peavad väljaanded üllatuslikuks sammuks. Samuti kirjutatakse, et Schindler keeldus vabatahtlikult lahkumast ning seetõttu oligi tema ametist vabastamiseks vaja liidukantsleri otsest sekkumist.

Schindler sattus eelmisel aastal tugeva kriitika alla, kui avalikkuse ette jõudis informatsioon, mille kohaselt USA luureametnikud luurasid ja kuulasid pealt mitmeid Euroopa poliitikuid ning selleks tegevuseks saadi abi ka Saksa kolleegidelt.

Saksamaa meedia andmetel luuras BND (Bundesnachrichtendienst ehk Föderaalne Teabeteenistus) paljude aastate vältel koostöös USA rahvuslik julgeolekuametiga (NSA ehk National Security Agency) oma naaberriikide järel. Näiteks olevat luuratud Prantsusmaa presidendi administratsiooni, välisministeeriumi ja Euroopa Komisjoni järel. Nii Saksamaa riigiprokuratuur kui ka Liidupäev algatasid asjaolude selgitamiseks uurimistoimingud.

BND ja Schindler pole kriitika suhtes ükskõikseks jäänud ning on korduvalt öelnud, et luureteenistuse koostöövõimaluste ja infovahetuse kärpimine kujutab ohtu Saksamaa julgeolekule.

Alles käesoleval kuul andsid Schindler ja tema kolleeg Hans-Georg Maaßen intervjuu ajakirjale Stern, kus nad muuhulgas vihjasid, et NSA tegevuse kohta andmeid lekitanud "vilepuhuja" Edward Snowden on olnud vaid Venemaa valitsuse "etturiks".

Oma esimeses ametlikus kommentaaris eelmise aasta mais pärast värsket luureskandaali ütles Merkel, et on jätkuvalt arvamusel, et sõbralikud liitlasriigid ei peaks üksteise järel luurama. Sarnase avalduse tegi ta ka 2013. aastal, kui tuli muuhulgas välja, et NSA oli tema mobiiltelefoni pealt kuulanud.

Samas uskusid analüütikud, et Schindleri positsioon on niivõrd tugev, et ta jääb skandaalist hoolimata ametisse.

Täna toimus liidukantsleri kabinetiülema Peter Altmaieri pressikonverents, mille raames teatati Schindleri vallandamisest ka ametlikult.

2012. aastast BND-d juhtinud mees lahkub ametist 1. juulil ning seejärel hakkab tema ülesandeid täitma senine rahandusministeeriumi kõrge ametnik Bruno Kahl. Lisaks anti teada, et BND-d ootavad ees mitmed reformid.

Schindleri ametist vabastamise põhjust liidukantselei esindaja aga endiselt ei selgitanud. Altmaier ütles vaid, et Schindler "teenis riiki eeskujulikult palju aastaid".

Ajakirjanduse hinnangul võib Schindleri väljavahetamise põhjus olla ka palju "proosalisem" - nimelt võib Merkeli erakond CDU soovida luureteenistuse etteotsa endale poliitiliselt lojaalsemat meest. Schindlerit on peetud liberaalse Vaba Demokraatlik Partei toetajaks, Kahl on aga CDU juhtfiguuri ning rahandusministri Wolfgang Schäuble lähedaseks kaasvõitlejaks.

Toimetaja: Laur ViirandLunavararünnak.Lunavararünnak.
Maailmas levib ulatuslik lunavararünnak

Mitmed suurfirmad üle maailma on teatanud lunarahanõudega küberrünnakust, alguses levis viirus Euroopas, kuid juba on teateid ka USA ettevõtetest. RIA andmetel ei ole Eestit rünne esialgu tabanud.

Uuendatud: 21:11 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics