Merkel vallandas Saksa luureteenistuse juhi ({{commentsTotal}})

{{1461741356000 | amCalendar}}

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel vabastas ametist luureteenistuse BND juhi Gerhard Schindleri.

Riigi tähtsaima luureametniku vallandamise täpset põhjust hetkel veel ei teata, kuid Saksa meedia kinnitusel tehti otsus vallandamise kohta kõrgeimal tasemel ehk liidukantsler Merkeli enda poolt, vahendasid Yle ja The Local.

63-aastase Schindleri ametist lahkumist peavad väljaanded üllatuslikuks sammuks. Samuti kirjutatakse, et Schindler keeldus vabatahtlikult lahkumast ning seetõttu oligi tema ametist vabastamiseks vaja liidukantsleri otsest sekkumist.

Schindler sattus eelmisel aastal tugeva kriitika alla, kui avalikkuse ette jõudis informatsioon, mille kohaselt USA luureametnikud luurasid ja kuulasid pealt mitmeid Euroopa poliitikuid ning selleks tegevuseks saadi abi ka Saksa kolleegidelt.

Saksamaa meedia andmetel luuras BND (Bundesnachrichtendienst ehk Föderaalne Teabeteenistus) paljude aastate vältel koostöös USA rahvuslik julgeolekuametiga (NSA ehk National Security Agency) oma naaberriikide järel. Näiteks olevat luuratud Prantsusmaa presidendi administratsiooni, välisministeeriumi ja Euroopa Komisjoni järel. Nii Saksamaa riigiprokuratuur kui ka Liidupäev algatasid asjaolude selgitamiseks uurimistoimingud.

BND ja Schindler pole kriitika suhtes ükskõikseks jäänud ning on korduvalt öelnud, et luureteenistuse koostöövõimaluste ja infovahetuse kärpimine kujutab ohtu Saksamaa julgeolekule.

Alles käesoleval kuul andsid Schindler ja tema kolleeg Hans-Georg Maaßen intervjuu ajakirjale Stern, kus nad muuhulgas vihjasid, et NSA tegevuse kohta andmeid lekitanud "vilepuhuja" Edward Snowden on olnud vaid Venemaa valitsuse "etturiks".

Oma esimeses ametlikus kommentaaris eelmise aasta mais pärast värsket luureskandaali ütles Merkel, et on jätkuvalt arvamusel, et sõbralikud liitlasriigid ei peaks üksteise järel luurama. Sarnase avalduse tegi ta ka 2013. aastal, kui tuli muuhulgas välja, et NSA oli tema mobiiltelefoni pealt kuulanud.

Samas uskusid analüütikud, et Schindleri positsioon on niivõrd tugev, et ta jääb skandaalist hoolimata ametisse.

Täna toimus liidukantsleri kabinetiülema Peter Altmaieri pressikonverents, mille raames teatati Schindleri vallandamisest ka ametlikult.

2012. aastast BND-d juhtinud mees lahkub ametist 1. juulil ning seejärel hakkab tema ülesandeid täitma senine rahandusministeeriumi kõrge ametnik Bruno Kahl. Lisaks anti teada, et BND-d ootavad ees mitmed reformid.

Schindleri ametist vabastamise põhjust liidukantselei esindaja aga endiselt ei selgitanud. Altmaier ütles vaid, et Schindler "teenis riiki eeskujulikult palju aastaid".

Ajakirjanduse hinnangul võib Schindleri väljavahetamise põhjus olla ka palju "proosalisem" - nimelt võib Merkeli erakond CDU soovida luureteenistuse etteotsa endale poliitiliselt lojaalsemat meest. Schindlerit on peetud liberaalse Vaba Demokraatlik Partei toetajaks, Kahl on aga CDU juhtfiguuri ning rahandusministri Wolfgang Schäuble lähedaseks kaasvõitlejaks.

Toimetaja: Laur ViirandFotod ja video: soomuskool viis läbi esimesed CV9035 lahinglaskmised

1. jalaväebrigaadi soomuskool viis sel nädalal keskpolügoonil läbi esimesed jalaväe lahingumasina CV9035EE lahinglaskmised, millest võttis osa kakskümmend masinameeskonna kursusel õppivat Scoutspataljoni A-kompanii kaitseväelast.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.